CLGE zoekt de grenzen op Verslag 'The Boundary Conference' in Bergen, Noorwegen. Er is al veel over gesproken, geschreven en gelezen. In het Oude Testament wordt er al bekendheid aan gegeven dat tijdens het bewind van de Farao's, na iedere jaarlijkse over stroming van de Nijl, de harpedonaptae, tegenwoordig geo deten genoemd, met hun opgerolde meetkoorden met spoed de overstroomde gebieden in trokken om de grenzen van de eigendomspercelen te reconstrueren. Als hoge ambtenaren in dienst van de Farao waren zij verantwoordelijk voor de grond boekhouding, met welke gegevens ook toen al de grondbelas ting werd geheven. Aangezien het belang van eigendomsgrenzen voor elk land op deze globe nog steeds één van de basisvereisten is om zijn onafhankelijkheid te waarborgen, heeft ieder land de morele verplichting de hiervoor noodzakelijke gegevens te verzame len, te bewerken, te gebruiken, te actualiseren en uiteindelijk op te slaan in een Geografisch Informatiesysteem ten behoeve van de publieke en private sector. Na de succesvolle conferenties in Brussel 2005 en Lyon 2007, werd door het CLGE in samenwerking met het Bergen Uni versity College en het NJKF, de Noorse geodetische beroepsvereniging, The Boundary Conference op 29 en 30 april jongstleden georganiseerd in Noor wegen. De belangstelling voor het on-i derwerp was overweldigend. Vijftien verschillende landen uit Europa waren vertegenwoordigd door meer dan 110 deelnemers en ook namen ongeveer 50 studenten van de geodetische faculteit deel aan deze tweedaagse conferentie. De presentaties belichtten het thema grenzen vanuit veschillende invalshoeken: bijvoorbeeld de filosofische benadering, zoals gedacht door Professor Dr. Klaus Kummer uit Duitsland, die op bijzondere wijze zijn visie neerlegde, dat grenzen slechts te beschouwen zijn als een fenomeen, ontstaan door de menselijke existentie en dat de demarcatie van grenzen slechts een tijdelijk gebeuren is, behorende bij ieder veranderingsproces, veroorzaakt door de natuur of de mens. Jurgen Kaufmann belichtte het veranderingsproces van het Kadaster in Zwitserland, welk project ingepland is tot 2014. Vervolgens werden door de verschillende presentatoren uit verschillende Europese landen inzichten gegeven in en con clusies getrokken over veranderingsprocessen, toekomstplan nen, technologische ontwikkelingen in de moderne geodesie ten behoeve van het vastleggen van grenzen, te land, ter zee en in de lucht. Ook werd er gediscussieerd over de verschillen de soorten kadasters in Europa en ook daarbuiten, de nood zaak, of niet, van een kadaster, waar, waarom en wanneer de in West-Europa toepasselijke nauwkeurigheden voor het vast leggen van grenzen in ontwikkelingslanden van toepassing zijn en het nut van de grenssteen bij onze oosterburen. Mr. David Powell, FRICS uit het Verenigd Koninkrijk bracht Bergen, het oude haven centrum B tyggen. een wat menselijke factor in zijn toch wel controversiële presentatie, 'Bounda ry Neighbour Disputes', waaruit de volgende stelling werd gepropageerd: 'Love your neighbours and also love your enemies, because probably they will be once the same people' en als con clusie 'A Cadastral system for the UK, No.., THANKS!' Gezien de doelstelling van het CLGE om de Europese landmeters/geodeten onder een Europese paraplu te krijgen, gaf EuroGeographics, de Europese over koepelende organisatie van de Europese Nationale Vakorganisaties, Kadasters en Organisaties t.b.v. de Landregistratie een presentatie. Hierin werden - uit hun oogpunt van de hedendaagse situatie in Europa - aspecten aangeboord over de tendens m.b.t. vastgoedregistratie en grensvastlegging, beheer en actualise ring. Ook gaven zij him visie hierop met de activiteiten in Europa voor nu en de komende jaren, zoals: Samenwerking met de INSPIRE werkgroep v.w.b. kadastrale perce len en grenzen. Kadastrale metingen, waarvoor sa men met het CLGE, GE,en EuroGra phics een werkgroep is gevormd. Een beschrijving van de relevante in dicatoren, waaruit de desbetreffende informatie over onroerend goed kan worden ontnomen. Ontwikkelingen en programma's binnen de EU, het vervolgen hiervan, bruikbare nuttige informatie hiervoor verstrekken, bijwonen van bijeenkom sten van beheerders van eigendomsge- gegevens over de hypothecaire markt, ondersteuning van EULIS. Het organiseren van workshops over samenwerking van kadasters t.b.v. de private en publieke sector. Ten slotte was er door de organisatie op vrijdag een adembenemende after con ference tour 'Norway in a nutshell' geor ganiseerd, waar de deelnemers de mo gelijkheid geboden werd om de Noorse grenzen en percelen vanuit de trein, bus en boot, in zich op te nemen, en ik een dag later, mij bevindend op 10.000 foot op weg naar Schiphol en nippend aan mijn koffie, het Noorse landschap on der mij voorbij zag glijden, denkend 'Boundaries... what else! Meer informa tie: www.theboundary.no Mark Wijngaarde CEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 20