Boekbespreking De atlas Blaeu-Van der Hem in facsimile Op 16 april 2009 is op een sympo sium van de afdeling Bijzondere Collecties van de Universiteit van Am sterdam een facsimile-uitgave gepre senteerd van 'De Atlas Blaeu-Van der Hem'. Wat is dit voor een atlas en wat is er zo bijzonder aan? De grootste atlas van de zeventiende eeuw was de elfdelige Atlas Maior van Joan Blaeu uit 1662. Toch was de gegoede burger met een geografische hobby niet altijd tevreden met de 600 kaarten in deze atlas. Zij breidden hun atlas uit met andere kaarten. De oorspronkelijke at las werd uit de band gehaald, de nieuwe kaarten werden tussengevoegd en als de eigenaar tevreden was met het resultaat konden de kaarten weer i ngebonden wor den. Wanneer het toegevoegde materiaal een significant gedeelte uitmaakt van de atlas spreken we over een 'verzamelat las'. Sommige van deze verzamelatlassen bevatten duizenden kaarten en prenten in tientallen banden. Helaas hadden de erfgenamen van de verzamelaar niet al tijd dezelfde interesse en werd de atlas geveild. Als geheel bleek de verzamelat las meestal onverkoopbaar en de atlas werd in losse delen of bladen geveild. De meest bijzondere verzamelatlas is die van de Amsterdamse advocaat Lau rens van der Hem (1621-1678). De door Van der Hem andere samengestelde ver zameling steekt ver uit boven die van tijdgenoten, Zijn verzameling bevat een grote hoeveelheid origineel materiaal: tekeningen en manuscriptkaarten die vaak speciaal voor hem vervaardigd wa ren. Verder was Van der Hem meer geïn teresseerd in de 'onbekendere' gebieden, zoals Oost- en West-Indië. Van der Hem slaagde erin unieke tekeningen en ma nuscriptkaarten te verwerven. Zijn atlas bevat bijvoorbeeld de eerste betrouw bare tekeningen van het landschap in de Zwitserse Alpen, die de tekenaar Jan Hackaert tijdens zijn reizen in de jaren 1650 gemaakt had. Reinier Nooms lever de tekeningen van kusten en havens van de Middellandse Zee, waarbij die van de Noordafrikaanse steden van grote waar de zijn, omdat van die steden nauwelijks betrouwbare informatie bestond. Ande re tekenaars van wie veel werk in de at las is opgenomen zijn Willem Schellinks (Frankrijk, Sicilië, Malta, Engeland), Lambert Doomer (Nederland, Engeland), en Herman Saftleven (de Rijn). Een van de belangrijkste onderdelen van de atlas is de 'geheime atlas van de Verenigde Oostindische Compagnie' met honder den manuscriptkaarten en tekeningen van het handelsgebied van die Compag nie. Behalve kaarten, stadsplattegronden, vogelvluchtgezichten en topografische voorstellingen, bevat de atlas een schat aan gegevens over archeologie, archi tectuur, beeldhouwkunst, ethnografie, folklore, heraldiek, navigatie, fortificatie, oorlogsvoering, portretkunst, techniek, waterstaatkunde en vele aspecten van de 17de-eeuwse geschiedenis en gebruiken. Deze gegevens zijn daarenboven geor dend in een samenhangend geheel. In 1678 overleed Van der Hem en kwam de atlas in bezit van zijn dochters. Na hun dood werd de atlas in 1730 door de Haagse boekhandelaar Adriaan Moe- tjens geveild. Gelukkig was Van der Hems atlas niet het lot van zovele an dere atlassen beschoren, namelijk geen koper voor het geheel te vinden en dan maar in losse delen of zelfs losse bladen verkocht te worden. De complete atlas werd gekocht door prins Eugenius van Savoye (1663-1736), stadhouder-generaal van de Oostenrijkse Nederlanden. Diens nicht Victoria verkocht de atlas aan de Oostenrijkse keizer. De keizerlijke Hofbi- blio-theek is bij het einde van het keize- rijk omgevormd tot de Österreichische Nationalbibliothek. De atlas is daarom compleet bewaard gebleven. Het is verbazingwekkend dat gedurende meer dan 250 jaar de enige volledige beschrijving van de Atlas Blaeu-Van der Hem de veilingcatalogus van Adriaen Moetjens uit 1730 was. Omstreeks 1990 werd besloten een geïllustreerde en ge annoteerde catalogus van de gehele At las Blaeu-Van der Hem samen te stellen. Het catalogusproject is een onderdeel van het onderzoeksprogramma Explo- kart van de Faculteit Geowetenschap- pen van de Universiteit Utrecht en vindt plaats in samenwerking met de vak groep kunstgeschiedenis van de Katho lieke Universiteit Nijmegen. De catalogus bevat van elke kaart, prent of tekening in de Atlas Blaeu-Van der Hem een zwart-wit foto en een uitge breide annotatie. De handgeschreven teksten uit de atlas zijn getranscribeerd. Door de zesdelige catalogus, die in 2008 voltooid is, wordt de informatie uit de Atlas Blaeu-Van der Hem voor het eerst toegankelijk voor een grote groep onder zoekers en geïnteresseerden. In 2004 is de Atlas Blaeu-Van der Hem door de UNESCO op de VN-lijst van 'Het geheugen van de wereld' geplaatst. Dat was onder andere een reden om te onderzoeken of het mogelijk was een facsimile van de gehele atlas te maken. Twee eerdere facsimileprojecten waren voortijdig gestrand. Ditmaal is het uit geverij HES De Graaf in Houten echter gelukt. In eerste instanties worden die delen in facsimile uitgegeven die de ge bieden buiten Europa omvatten. Vier de len daarvan zijn gereed, eind 2009 moet de complete set van acht banden gereed zijn. Laten we hopen dat het project daarop doorgaat en dat ook de Europese delen in facsimile zullen verschijnen. Voor meer informatie: www.blaeuvan- derhem.com en cartography.geo.uu.nl/ research/vanderhem.html Peter van der Krogt CEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 23