Gemeente Almere zet oblique luchtopnamen Birdviews: een nieuwe dimensie in luchtfotografie In veel gemeenten is het de gewoonte om periodiek het grondgebied in satelliet- of luchtfoto's vast te leggen. Almere is daar geen uitzondering op. De eerste opnames dateren van 1961, toen de stad in wording nog werd be stuurd door het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeer- polders. Rond de vorming van de gemeente in 1984 waren analoge zwart-witopnames de norm. Later deed kleuren fotografie zijn intrede, werden de beelden gedigitaliseerd en werd de opnamefrequentie verhoogd. Wat bleef was de opnamerichting: recht naar beneden. Maar sinds kort zet de gemeente Almere birdviews in, oblique luchtfoto's die het stedelijk gebied geheel bestrijken. Gebruikers reage ren enthousiast. om veranderingen in het terrein snel te kunnen signaleren. Birdviews spe len daarbij een belangrijke rol. Fotoproducten De gemeente Almere zet verschillende luchtopnamemethodes in, die elkaar aanvullen en versterken. Door de op names te spreiden over het jaar lopen deze weliswaar niet synchroon, maar is er altijd een actuele fotoset beschik baar. De volgende luchtopnames wor den door de gemeente gemaakt: Bij veel gemeentelijke activiteiten speelt vastgoedinformatie een grote rol. Een goede informatievoorziening ondersteunt dan ook de kwaliteit van uitvoering en besluitvorming. De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft ooit becijferd, dat gemiddeld eens in de twintig jaar een vastgoedobject dusdanig verandert van vorm of grootte dat het de gemeentelijke activiteiten raakt en dat die ver andering dus bij de gemeente bekend zou moeten zijn. Die noodzaak is er bijvoorbeeld als een aanbouw vergunnings- plichtig is of als een dakkapel de WOZ-waarde van een wo ning beïnvloedt. Almere is nog steeds een snel groeiende gemeente, maar het aandeel beheergebied groeit elk jaar. Vandaar dat de gemeente op zoek is gegaan naar methoden Een gedeelte van de Filmwijk. Orthofoto's De opnames van de loodrecht-foto's vinden meestal in het voorjaar plaats. De oplevering van het materiaal duurt in de regel vijf maanden, zodat in of net na de zomer over de beelden kan worden beschikt. De gemeente ligt op circa 35 kilometer van de luchthaven Schiphol, waardoor in het algemeen laag gevlogen moet worden. Dat le vert een pixelniveau van circa 5 cm op. Door de inzet van nieuwe digitale technologieën bij leverancier Aerodata CEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 6