zijn de schaduwobjecten steeds beter herkenbaar, waardoor men technisch in staat is de opnames te vervroegen en de beelden daarmee eerder in het jaar beschikbaar zijn. Op dit ogenblik worden er opnames ge maakt op een pixelniveau van 3 cm. De orthofoto's hebben hun beperkingen. Objecten zijn soms onzichtbaar door overbouw, begroeiing of geparkeerde auto's en soms slecht te interpreteren. Daarom wordt naverkend, waarbij met behulp van luchtfoto's en kaartinfor- matie en met de inzet van tablet PC's met name straatmeubilair wordt gere gistreerd. Satellietfoto's In het najaar maakt de gemeente satel- lietbeelden, die binnen enkele weken na opname beschikbaar zijn. Deze uni forme beelden lenen zich goed voor vergelijking op een pixelniveau van 90 cm. Door middel van beeld-beeldverge lijking heeft het geomaticabedrijf NEO de Almeerse mutatieregistratie al eens getoetst. De satellietfoto's worden daar naast ook gebruikt bij controlewerk zaamheden en voor presentaties. Bij de lage beeld- en signaleringskosten blijft de detaillering echter beperkt. Sinds de zomer van 2008 worden birdviews ingezet. Aerodata heeft als aannemer van Blom Pictometry de opnames vervaardigd. De opleverings termijn is gemiddeld zes tot negen weken. Voor birdview-opnames vliegt men laag, waardoor desnoods ook on der een wolkendek opnames kunnen worden gemaakt. Door de nabijheid Deel van het nieuwe stadscentrum vanuit verschillende beeld- hoeken. van Schiphol is ook hier gekozen voor een hoge resolutie en een pixel van 6 cm. Die hoge resolutie was nog niet eerder gebruikt, waardoor een aanpassing in de software nodig was om de grote hoeveelheid foto's snel te kunnen vastleg gen. In tegenstelling tot een enkele camera bij orthofoto's worden bij birdviewfoto's vier extra camera's bevestigd, die elk een andere beeldhoek bestrijken. De opnames worden gelijktijdig gemaakt. De gemeente Almere maakt geen gebruik van panorama foto's als cyclorama's of streetviews. Deze panoramafoto's zijn weliswaar gedetailleerder dan de luchtopnames, maar hebben als grote beperking dat ze alleen het gebied tonen dat met een auto vanaf de openbare weg kunnen worden gefotografeerd. De moeilijk of niet bereikbare plekken zijn niet zichtbaar, zoals de achterzijde van woningen en objec ten op grotere afstand van de openbare weg. En een opna mewagen op een schimmig achterafterrcin wordt ook niet altijd met open armen onthaald. De luchtopnames dragen bij aan de actualisering van de to pografie. Dat doet de gemeente Almere natuurlijk het liefst tegen zo laag mogelij ke kosten. We werken al j aren met een- mansploegen, toetsen onze puntsprijzen door middel van benchmarking en vergelijken prijzen bij uitbesteding met de marktprijzen. De 'winst' valt dus met name nog te ha len door het terugdringen van mutatiesignaleringen door verkenningen in het terrein en door het terugdringen van het aantal terrestrische metingen. Het optimaal benutten van luchtopnames en het inzetten van oblique foto's zorgt uiteindelijk voor een kostenverlaging. Oblique luchtfoto's maken interpretaties mogelijk die met orthofoto's slecht of niet door te voeren zijn. Zo kan een car port van een garage worden onderscheiden en kan van ach ter het beeldscherm onder boomkruinen worden gekeken. Ook voor de projectgroep BAG (Basisregistratie Adressen en Gebouwen) is het materiaal zeer welkom. Het neemt twij fels weg over het soort object en biedt hulp bij de vorming van de pandenkaart. 173 Birdviews En panoramafoto's? Gebruiksmogelijkheden birdviews CEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 7