Hoe een oblique opname tot stand komt 25.40 meter 11432^4.309 487573.16; Met de Pietometry-opnames zijn alle objecten vanuit min stens vier gezichthoeken waarneembaar. Per object zijn er gemiddeld al snel twintig digitale opnames beschikbaar. De EFS-software is de meet- en viewapplicatie waarmee de op names worden ontsloten. De applicatie kent veel metrische functies waardoor afstanden en oppervlakten gemeten kun nen worden (figuur hierboven). Zelfs het opmeten van niet horizontale oppervlakten behoort tot de mogelijkheden. Kantoorpand aan Het gebruik van de birdviews bevindt de Spoordreef, zich nog in een proeffase, nog niet alle waaraan metrische mogelijkheden van het pakket zijn be- informatie kan nut. Door middel van plug-ins kan de worden ontleend. EFS-programmatuur ook worden ge bruikt in CAD- en GIS-applicaties als Microstation en Geomedia. De birdview-foto's worden nu intern ontsloten voor medewerkers van de gemeente Almere. Het materiaal is omvangrijk: de foto's van de stedelij ke kern van Almere zijn circa 130 Gb groot. Om te voorkómen dat het net werk het zou begeven (bij de start wil iedereen natuurlijk even 'spelen' met het materiaal) is gekozen voor een ge faseerde uitrol. Naast Geo-informatie zijn nu ook de taakgebieden WOZ, Stedenbouw Ontwikkeling, Vergun ning Handhaving en Advies Inge nieursbureau ontsloten. De reacties zijn veelbelovend. Door verschillende vakteams worden toepassingen ge meld waar we ons tot voor kort nog geen voorstelling van konden maken. Te denken valt aan milieuhandhaving, het beoordelen van illegaal gebruik van openbaar terrein, het opsporen van illegale bouw, het toetsen van dak- Het verzamelen van geo-informatie vanuit de lucht heeft de laatste jaren letterlijk en figuurlijk een grote vlucht genomen. Het meest gangbare product hierbij is de verticale luchtopname. Hierbij wordt doorgaans een zo gering mogelijke omvalling (het visueel uit het lood staan van objecten die boven het maaiveld uitsteken) nage streefd. Dit heeft als voordeel dat er vlak langs de dakrand en gevel gekeken kan worden. Er zijn echter vele toepassingen in de praktijk waarbij juist de in formatie over de gevel van een object een belangrijke rol speelt. Zo dient er bijvoorbeeld voor de BAG-kaart een onderscheid te worden gemaakt tussen garages en carports of er moet worden beoordeeld of een vleugel aan een gebouw zweeft of is opgetrokken vanaf de grond. En de WOZ-ambtenaar heeft bijvoorbeeld meer dan alleen de dakvorm nodig voor de waardebepaling van een woning. Deze vast stellingen kunnen dan ook niet worden gedaan vanuit de klassieke orthofoto. Ook cyclorama's bieden in veel gevallen hiervoor geen oplossing, omdat deze alleen beelden bieden die vanaf de openbare weg zijn genomen. Een antwoord hierop vormen de oblique- of vogelvlucht-opnames van Pi c to me try*. Voor dit type opnames wordt een speciaal came rasysteem benut dat is opgebouwd uit vijf camera's. Vier van deze camera's staan onder een hoek van 45 graden ten opzichte van de horizon gemonteerd, hierbij neemt één camera voorwaarts op, één achterwaarts en één camera naar links en één naar rechts. Een vijf de camera is in het centrum van deze configuratie verticaal gemon teerd. Bij de uitvoering van eenvliegproject zijn een aantal aspecten sterk gelijkend op die van verticale fotovluchten. Zo worden de op names op voorhand gepland aan de hand van een polygoon die het op te nemen gebied nauwkeurig definieert. Hierbij worden de vlieg banen minutieus gepland, zodat de opnames van dezelfde camera met een voorbestemde overlap met elkaar samenvallen, waardoor een volledige dekking van het gebied gewaarborgd is, Ven der is er plaatsbepa lings- en beeldoriëntatie-apparatuur aan boord die op het simultane opnamemoment nauwkeurig de uitwerkings- gegevens vastleggen. In het geval van Almere worden er gedurende dertien vlieguren zo'n vijfennegentig vliegassen gevlogen op 1.450ft 440m). Hierbij worden maar liefst 41.500 individuele opnames gemaakt met een totaal datavolume van om en nabij één terrabyte! De ingewonnen data wordt vervolgens in een postprocesslngsfase tot geo-gereiéreerde bestanden verwerkt. Hierbij wordt van elk van de 41.500 beelden de positie en stand van de camera berekend in X, Y en Z, evenals de 3 kantelhoeken (Q,<J>,K). Dit vormt uiteindelijk een projectfile van slechts 250Mb. De veelheid aan beelden en de aard van de opnames, die immers onder een hoek staan, vraagt om een efficiënte en gebruiksvriendelijke werkomgeving. Pictometry111 biedt hiervoor kosteloos de applicatie EFS (Electronic Field Study) als onderdeel van elke levering. Met deze software, die men binnen het uur beheerst, kan eenvoudig elk gewenst object worden opgeroepen en vanuit één van de vier windrichtingen of verticaal worden beke ken. Bij een resolutie tot 7 cm kan men gedetailleerde metingen uit voeren binnen elk beeld in hoogte, breedte en lengte. Navigatie naar de gewenste locatie gebeurt eenvoudig via een wegenkaart of door de invoer van een adres. Verder kunnen er moeiteloos oppervlakten en omtrekken bepaald worden. Door combinatie met vectorbestan den, zoals de GBKN, worden de toepassingsmogelijkheden sterk uit gebreid. EFS kan hierbij 'stand alone', maar ook ais viewer toolset geïntegreerd worden met CAD- en GIS-applicaties, zoals ESRI ArcGIS ArcIMS, AutoCad Micro station of GeoMedia en Maplnfc. Martin Hendriks, Sales Manager Aerodata International Surveys Pictometry* data worden geprocessed door Blom Aerofilms Ltd, Pictometry® is a registered trademark of Pictometry International Corp GEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 8