Bijzondere hemelverschijnselen Opzet van de website De website 400 Jaar sterrenkijker is onder deel van de Gedigitaliseerde kaarten van de Universiteitsbibliotheek Utrecht. De website is sinds 2004 online en presen teert delen van met name de kaartencol- lectie als full-image. Op deze digitale afbeeldingen kan ingezoomd worden. De gedigitaliseerde sterrenkaarten en -prenten zijn zoveel mogelijk chronolo gisch gerangschikt. Elke afgebeelde kaart is voorzien van een uitgebreide docu mentbeschrijving, Hierin staan de titel, auteur, schaal, uitgever, techniek, afmetin gen en natuurlijk bibliografische gegevens vermeld. Daarnaast kent elke kaart een uitvoerige wetenschappelijke toelichting, waarin de positie van de kaart in de ontwikkeling van de hemelkartografie duidelijk wordt. Waar van toepassing zijn uitgebreide verwijzingen naar relevante literatuur opgenomen. De realisering van deze deelcollectie gedigitaliseerde kaarten is mede mogelijk gemaakt door een subsidie van het K.F. Heinfonds in het kader van het Utrechts Universiteits fonds. De website 400 Jaar sterrenkijker is toegankelijk via het webportaal van de Universiteitsbibliotheek van Utrecht: http://kaarten.library.uu.nl (klik op collecties). Figuur 4- De grote maankaart van Jean-Dominique Cassini, [1787]. Fiet betreft een herdruk van de oorspronkelijke koperplaat van 1679. Zoals de meeste maankaarten die vóór het begin van het ruimtevaarttijdperk werden uitgegeven, is deze maankaart georiënteerd met het zuiden boven en het noorden onder, omdat dit het beeld is dat in een (omkerende) sterrenkijker zicht baar is (Utrecht UB, Kaart Moll Mappae Astronomicae 79 [56]). hemelkartografie een nieuw tijdperk in. Ten eerste waren nu veel meer sterren te zien dan met het blote oog mogelijk was. Verder kon hun positie aan de hemel met grotere precisie vastgelegd worden. Dit uitte zich in steeds omvangrijkere sterren catalogi en sterrenatlassen, waarin steeds meer sterren waren opgenomen (ruim 1.600 rond het jaar 1700, ruim 17.000 rond 1800 en ongeveer 325.000 rond 1900). Samen met de nieuwe karteringen van de (vanuit Europa onzichtbare) zuidelijke sterrenhemel leidde dit tot de invoering van veel nieuwe sterrenbeeldfiguren, wier aantal rond 1800 tot iets meer dan honderd was opgelopen. Van de grote verzameling van sterrenat lassen en sterrenkaarten in de Universi teitsbibliotheek Utrecht wordt slechts een klein deel op de website getoond. Bij de keuze hiervan zijn, naast de meer bekende kaarten uit de beroemde sterrenatlassen van Johannes Bayer (Uranometria, 1603), Andreas Cellarius (Harmonia Macrocos- mica, 1660/61, zie figuur 3), Johannes Hevelius Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia, 1690), John Flamsteed (Atlas Coelestis, 1729), Johann Gabriel Dop- pelmayer (Atlas Coelestis, 1742) en Johann Elert Bode Uranographia1801), vooral de minder bekende en zeldzame exem plaren geselecteerd. Hierbij zijn ook veel hemelkaarten van Nederlandse herkomst opgenomen, die in de literatuur over de hemelkartografie nagenoeg onbekend zijn. Ook de zon, maan, planeten en kometen werden de afgelopen vier eeuwen in steeds meer detail bestudeerd. Met name de maan was een geliefd waarneemobject en van haar oppervlak werden talrijke kaarten in omloop gebracht. Hiervan zijn enkele op de website 400 Jaar sterrenkijker te bewonderen (zie figuur 4). Bijzondere hemelverschijnselen - zoals zons- en maansverduisteringen, planeet overgangen voor de zonneschijf en de voorspelde terugkeer van een periodieke komeet - gaven vaak aanleiding tot het drukken van speciale kaarten en pamflet ten, waarop het verloop van het hemel verschijnsel en de tijden hiervoor werden voorspeld (zie figuur 5). Deze documenten vonden gretig aftrek, niet alleen bij weten schappers, maar ook bij het lekenpubliek. Vooral deze laatstgenoemde groep is op de website 400 Jaar sterrenkijker ruim vertegenwoordigd, omdat veel van dit materiaal vanwege hun grote zeldzaam heid nauwelijks bekend is. Daarnaast is het materiaal interessant omdat het - in plaats van door professionele sterrenkundigen - door minder bekende personen werd uit gegeven, zoals onderwijzers in de wis- en zeevaartkunde, landmeters en personen die men nu als'amateur-sterrenkundigen' zou bestempelen. Onder deze personen waren (in Nederland) vooral Andreas van Luchtenburg (t 1709), Nicolaas Samuelsz. Cruquius (1678-1754), Simon Jansz. Panser (1696-1754), Gerbrand Nicolaas Bak (t 1781) en Lambertus Nieuwenhuis (1740/41-1810) zeer actief. 12 Geo-I nfo 2009-7/8

Geo-Info | 2009 | | pagina 14