Tentoonstelling in Museum Sterrenwach t Sonnenborgh Samenvatting In samenwerking met de Universi teitsbibliotheek van Utrecht is van 9 april tot 15 november 2009 de tentoonstel ling De hemel in kaan te zien, waarin een selectie van de vaak schitterend ingekleurde sterrenkaar ten, sterrenatlassen en sterrenkun dige prenten uit de website ook in het echt te bewonderen is. Voor meer informatie, zie; www.sonnenborgh.nl Behalve de verzameling digitale astrono mische afbeeldingen zijn op de website Gedigitaliseerde kaarten vier andere col lecties operationeel. Zo is er een overzicht van zeventig oude topstukken uit de collectie van de Kaartenverzameling van de Faculteit Geowetenschappen. De deel collectie 700 Thematische kaarten biedt een boeiend overzicht van de ontwikke- ig van de thematische kartografïe van Nederland. De deelcollectie Kaarten van Holland en Utrecht biedt een treffend over zicht van de kartografische en geografi sche ontwikkeling van het Nederlandse economische kerngebied van de 16de tot en met de 19de eeuw.Tot slot staan 250 bodemkaarten van België uit de collectie van de Bibliotheek Geowetenschappen op internet. In de toekomst volgen nieuwe deelcollecties. Vier eeuwen de hemel in kaart: oude sterren kaarten en -prenten op internet toegankelijk/ Rob H. van Gent en Marco van Egmond Recentelijk is aan de cumulatieve website Gedigitaliseerde kaarten (http://kaarten.library. uu.nl) van de Universiteitsbibliotheek Utrecht een nieuwe collectie gedigitaliseerde kaarten toegevoegd: ongeveer 100 oude sterrenkaarten en -prenten zijn onder de titel 400 Jaar ster renkijker voor iedereen toegankelijk gemaakt. Dit naar aanleiding van het feit dat in 2008 vier eeuwen geleden in Middeiburg de telescoop werd uitgevonden. Daarnaast is 2009 het Internationale Jaar van de Sterrenkunde. Uit de rijke collectie van hemelatlassen, maanatlassen, losse sterrenkaarten en sterrenkundige pamfletten en prenten in de Universiteitsbibliotheek Utrecht is een keuze gemaakt van de meest bijzondere en zeldzame exemplaren, die op treffende wijze laten zien hoe de beoefening van de sterrenkunde zich in de afgelopen 400 jaar in Nederland en elders heeft ontwikkeld. Figuur5. Pamflet met een wereldkaart in twee halfronden met de zichtbaarheid van de zons- en maansverduisteringen in 1738,1739 en 1740 (Amsterdam: Reinier en Josua Ottens, 1738). Op deze wereldkaart geeft Simon Jansz. Panser uit Emden de gebieden aan waarop de ringvormige zonsverduisteringen van 15 augustus 1738 en 4 augustus 1739 zichtbaar zullen zijn. De hiervoor benodigde berekeningen waren gebaseerd op de astronomische tabellen van de Franse sterrenkundige Philippe de la Hire 1640-1718De diagrammen onder de wereldkaart vertonen onder meer de zonsverduisteringen van 15 augustus 1738,4 augustus 1739,30 december 1739 en 13 juli 1748, zoals deze vanuit Amsterdam zichtbaar zullen zijn. Andere diagrammen tonen de maansverduiste ringen van 24 januari 1739 en 13 januari 1740 (Utrecht UB, Kaart Moll Mappae Astronomicae 55 [37]). Geo-lnfo 2009-7/8 13

Geo-Info | 2009 | | pagina 15