In memoriam Jan Polman 72 april 1940 te Saint-Nicolas-lès-Citeaux 175 juni 2009 te Hilversum Op 20 juni jl. hebben vele vakgenoten afscheid genomen van Jan Polman. Jan was een prima mens. Ook vanuit het perspectief van het vakgebied waarin Jan altijd heeft gewerkt (de geodesie in brede zin, maar ook de toepassing in de kadastrale praktijk), hebben wij dat als collega's mogen ervaren. Jan was begaafd, zeer begaafd, en hij had in zich de zeldzame combinatie van de kunde om problemen en nieuwe ontwikkelingen op wetenschappelijke wijze te doorgronden en te begrijpen en de daadkracht om iets tot een praktische oplossing te brengen. Hij was theoreticus, maar ook practicus, In functies als hoofd onderzoek en hoofd automatisering was hij in zijn element en i van de vernieuwingen op landmeetkundig en kartografisch gebied die hij tot stand bracht. Wat gebeurde er toch veel in die tijd. Het stond bol van vernieuwingen! Om hogerop te komen moest Jan zich op een gegeven moment richten op het algemeen management, door directeur te zijn van de kantoren in Drenthe (Assen) en Noord-Holland (Alkmaar en Amster dam). ik geloof niet dat het de meest gelukkige periode was in zijn ambtelijke leven (er zat m.i. gewoon teveel techniek en wetenschap in zijn hoofd) en hij was zichtbaar in zijn nopjes toen hij weer als directeur Geodesie op het hoofdkantoor aan de slag kon en leiding kon geven aan de introductie van nieuwe technologie. De kroon op zijn werk was wel de Hand leiding Technische Werkzaamheden van het Kadaster 1996 (HTW), in navolging van die van 1902,1938 en 1956, boekwerken waar men met eerbied over spreekt in de praktijk, een werk waarin hij als voorzitter van het ontwikkelteam van hoogleraren en andere experts ervoor heeft gezorgd dat de hele huidige stand van zaken op ons vakgebied in een lijvig kwaliteits handboek weergeven werd. En ook daar toonde hij zijn praktische instelling, door na elk hoofdstuk één A4-tje vuistregels mee te geven, bedoeld voor de mensen in het veld en achter de computer, die - als ze de vuistregels maar zouden volgen - zeker wisten dat hun werk aan de eisen zou voldoen. Na zijn pensionering wilde Jan alles wat hij wist doorgeven aan landen in ontwikkeling en transitie. En zo werd hij een veelgevraagd consultant in de inter nationale adviespraktijk van het Kadaster. Ik ben er van overtuigd dat, als het gaat om privatisering van de grondeigendom na de val van het communisme in 1989, de Tsjechische republiek, Slowakije en Slovenië hun zaken niet zo goed voor elkaar zouden hebben gehad als nu, zonder de adviezen van Jan. De laatste jaren werkte hij in Roemenië, een land dat, zoals u weet, nogal onder druk van de EU staat om orde op zaken te stellen, en waar men graag van de adviezen van Jan gebruik maakte. Door zijn ziekte heeft Jan de laatste maand in dat project niet kunnen afmaken. Landmeters houden van praten over de theoretische en praktische aspecten van hun vak, maar ze lusten van tijd tot tijd ook een goed glas bier, om ook andere kanten des levens te bespreken en wat pret te maken, anders ben je toch geen 'goed' landmeter, welnu, ook op dit vlak was Jan een prima landmeter, gewoon een gezellige gast! Kortom: met Jan is een prima mens en een begaafde vakbroeder heengegaan, aan wie wij nog vele jaren met genoegen zul len terugdenken. Wij wensen zijn vrouw Marca, met wie hij nog maar een maand was getrouwd, en zijn familie alle sterkte toe. Door Paul van der Molen 14 Geo-lnfo 2009-7/8

Geo-Info | 2009 | | pagina 16