Een kennismaking met sociale netwerken Vijf vrienden voor de wereld Zin Onzin Door Jan Willem van Eek Tijdens mijn studie aan de HTS Utrecht maakte ik kennis met de kartografische communicatieregels van Jacques Bertin. Zijn boekwerk-van-formaat maakte zeker indruk, één regel heb ik altijd onthouden: als je een kwalitatief verschijnsel in kaart wilt brengen (bv. type bestemmingen van percelen), dan is kleur(verschil) het beste middel om dat uit te drukken. Echter, meer dan zeven kleuren is niet zinvol. Ik weet niet meer hoe Bertin bij het getal zeven is gekomen, maar ik kan me er wel iets bij voorstellen. En zoals er kartogra fische communicatieregels zijn, zo zijn er gewone communicatie-(spel)regels. Deze spelregels komen ook bij de sociale netwerken om de hoek kijken. Sociale netwerken zijn in mijn definitie netwerken van mensen die op een bepaalde manier met elkaar omgaan, bepaalde interesses of belangen delen een verbinding met elkaar hebben. De vereniging Geo-lnfor- matie Nederland is een voorbeeld van zo'n netwerk. Dit artikel is een kennismaking met (digitale) sociale netwerken. Onderzoeken uit de vorige eeuw hebben aangetoond dat elke willekeurige persoon op aarde via vrienden, bekenden, ver bonden is met een andere, willekeurige persoon. Het bleek zelfs dat via vijf tussen stappen elke persoon op aarde te berei ken is. Verrassend? Uiteraard is het aantal stappen afhankelijk van factoren; waar men woont, welke mensen men kent, etc. Waren de experimenten met brieven uitgevoerd, dankzij het internet is het ver binden van mensen met elkaar een stuk gemakkelijker geworden. Wat er nodig is: een website waar deelnemers een profiel opstellen en bijhouden. Op Linkedln, een professioneel sociaal netwerk, voeren deelnemers op welke opleiding ze hebben genoten, welke functie ze bekleden, etc. Linkedln gaat ook verder: welke boeken lees je of wat doe je op dit moment? Op Linkedln voelen zo'n 650 personen zich verbonden met de netwerkgroep Geo-lnformatie Nederland. De moeite om die groep in te richten en te onderhouden is minimaal, slechts een muisklik en een ingevulde cv. Nu betekent dat nog niet veel meer dan een logo op een cv, maar in andere groepen vinden al veel discus sies plaats. Men ontmoet elkaar - als het ware - digitaal. Als elke deelnemer het spel meespeelt en zijn/haar netwerk deelt, dan kan het zeer zinvol zijn om mee te doen aan zo'n netwerk. Als eerste bevordert het de trans parantie in een werkveld: we gaan op een open manier met elkaar om. Daarnaast kan het netwerk contacten opleveren waar wij zelf geen toegang tot hebben. Voorbeeld: ik ben op zoek naar een medewerker communicatie van het Rijks museum. Welke persoon in mijn netwerk heeft een link met een medewerker van het Rijksmuseum? Kan ik hem/haar vragen mij daar aan te bevelen? Heb ik dan een beter resultaat dan wanneer ik even bel naar een onbekende bij het Rijksmuseum? Dat zou ook werken bij een goede tekst schrijver of een wethouder van mijn gemeente. Een andere aardige toepassing, die wat lijkt op'egosurfen'(je eigen naam intypen in Google), is'ego linken': hoe word ikzelf gevonden in zo'n netwerk, wie zijn die anderen die dan ook gevonden worden, zou het interessant zijn om eens bij te praten? Zelf heb ikeens'geo'en de naam van mijn middelbare school ingetypt, leuke verbindingen ontstaan er dan. Het grote pluspunt van dit soort netwer ken is dat gelijkgezinden elkaar makke lijker vinden. Zo zijn de netwerken voor "SDI specialisten" of mash-up-goeroes gemakkelijk in te richten. Ze vormen de basis voor professionele gemeenschap pen. Door aan te geven welke boeken ik lees en gelezen heb, kom ik in contact met personen met dezelfde interesses. Een interessante volgende stap in dit spel zou de waardering voor de onderlinge relatie zijn. Stel Louis Smit, hoofdredacteur Geo-lnfo, waardeert mij met een 9, ik hem met een 4 (of omgekeerd). Dan hebben we in ieder geval iets om over te praten op de markt in Breda! En willen we daarna nog wel openlijk gelinkt zijn? Er zijn ook persoonlijke netwerkomge vingen, zoals Facebook en Hyves. Wat er zich afspeelt in 'het normale leven, buiten op straat, in een dorp', speelt zich ook af in deze netwerken. Iemand zwaait naar je van een afstand, je zwaait dan wel of niet terug. Je ontvangt een uitnodiging van iemand die je niet direct kent, je accep teert de uitnodiging dan wel of niet. Net als 'op straat', bestaat er ook veel onzin binnen sociale netwerken. Je kunt uiteraard meer dan 100 mensen kennen. Maar kun je meer dan zeven mensen echt kennen? (Wat zou Bertin daarvan vinden?) Hoe reëel is het om meer dan 500'vrien den'te hebben? Het is een van de mooie internetverhalen: een sociale netwerker

Geo-Info | 2009 | | pagina 18