Atlas Nasional Indonesia volume 1 Boekbespreking «Atlas aspecten en milieu) Bakosurtanal, VIII Structuur ïNasional INDONESIA (ip., i:sM) en Nieuw-Guinea (2 pp., 1:2,5M) Inhoud Atlas Nasional Indonesia Volume 1 Fisikdan LingkunganAlam (Fysische 760 pp, formaat 51x33cm. Cibinong 2009. ISBN 978-97926-6938-1. Prijs: RP 200.000. Het was vorig jaar 70 jaar geleden dat in 1938, ter gelegen heid van het feit dat hetis6 internatio nale geografische congres in Amster dam werd gehou den, de Atlas van Tropisch Nederland werd gepresenteerd - de eerste natio nale atlas van een tropisch gebied.Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de nationale karteringsorganisatie van Indonesië, Bakosurtanal, kwam dit jaar het eerste deel uit van de nationale atlas van het onafhankelijke Indonesië, De delen 2 en 3, gewijd aan de hulpbronnen resp. geschiedenis, bevolking, taal en cultuur, zullen in 2010 en 2011 verschijnen. Het werk heeft een encyclopedisch karakter, in die zin dat de weergegeven verschijnselen ook uitgebreid verklaard worden, met schema's, tekeningen en vele foto's. Kaarten vormen ongeveer de helft van de inhoud. De in dit deel behandelde thema's betreffen klimaat, geologie, geo- morfotogie, vulkanen, zee, grondgebruik/ bodembedekking, wetlands, natuur rampen en natuurconservatie. Indonesië is heel moeilijk te karteren doorzijn eilandkarakter: de archipel beslaat 6 a 7 miljoen km2, en het landoppervlak van de eilanden 2 miljoen km2: er is dus veel niet-relevant gebied bij de kartering. De grootste schaal waarop het hele rijk in een nog enigszins te hanteren atlas kan worden weergegeven is 1: io miljoen, en dat is tevens de gekozen schaal. De oplos sing voor dit eilandenprobleem is goed gevonden in een opsplitsing in een aantal detailkaarten, namelijk voor Sumatra (over 2 p., 13M), Java (2 pp., 1:8,5M), Borneo (circa 15,00) (1 p., 1:4,5M), Celebes (1 pp., 13M), Kleine Soenda-eiianden (2 pp., i:2M), Molukken waarbij de dichtstbevolkte gebieden op de grootste schaal worden afgebeeld, met uitzondering van Nieuw-Guinea, dat ondanks geringe bevolkingsdichtheid toch relatief groot weergegeven is. Het is te groot voor de geboden informatie dichtheid, zoals bijvoorbeeld te zien is bij de neerslagkaarten, waar door een gering aantal waarnemingsstations het kaartbeeld een wat schematische indruk krijgt (in de Atlas van Tropisch Nederland van 1938 was de schaal waarop Borneo afgebeeld was 1:2,5M en die van Nieuw- Guinea i:3M). Hoewel er vele detailkaar ten en kleine overzichtskaarten in het encyclopedische deel opgenomen zijn, wordt de structuur van de atlas toch vooral gevormd door de overzichtskaar ten 1:10 miljoen (er zijn er 17 van) en de detailkaarten van de eilanden (Sumatra 6 stuks, Java 5, Kleine Soenda-eiianden 5, Borneo 4, Celebes 6, Molukken 5 en Nieuw-Guinea 5). Meteorologische en Geofysische Dienst) tussen de regenmeters aan de Jalan Gereja Inggeris in Jakarta, is het leuk ze weer op foto's terug te zien!) Geologie en tektoniek komen later weer terug bij de natuurrampen (waarom hier geen kenop in plaats van knots voor het meten van de windsnelheid?). Bij de windkaart had ook een kaart van de door de bosbranden veroorzaakte luchtvervuiling opgenomen kunnen worden; een nationale atlas is immers ook bedoeld voor het oplossen van problemen! Er volgen fraaie geologi sche, tektonische en geomorfologische kaarten 1:10 miljoen (wat de laatste betreft had men meer eenheden kunnen benoe men; een nationale atlas heeft ook een functie om er namen aan te ontlenen, zoals voor de verschillende natuurlijke regio's, gebergten, plateaus, valleien, e.d.). Het onderwerpenregister stelt niet veel voor, het is slechts een lijstje van de tus senkopjes. Te hopen valt dat in deel drie een beter onderwerpenregister met alle gehanteerde begrippen wordt opgeno men. INDEKS PETA ATLAS NASIONAL Figuur 1 - Regionale onderverdeling van de atlas Bij het klimaat wordt met de overzichts kaart en zeven regionale kaarten de neerslag in beeld gebracht (Voor wie - zoals ik - is opgegroeid op het terrein van de Jawatan Meteorologi dan Geofi- sik (het oude Koninklijk Magnetisch en Meteorologisch Observatorium, later De geomorfologische kaart is mede op ITC-materiaal gebaseerd. De spreiding van de verschillende vulkaantypen op de vulkanologische kaarten wordt ondersteund door duidelijke foto's van die typen, schema's van hun werking en prachtige opnamen uit het terrein. Op 18 Geo-I nfo 2009-7/8

Geo-Info | 2009 | | pagina 20