ifcRTA Productie Evaluatie S3 Panehan gelen ten behoeve zoveel mogelijk bij eilanden gebeurd, van de natuur: de ligging van de nationale parken en natuurparken. De atlas is royaal van opzet. Aan de kaarten hebben, naast Bakosurtanal, verschillende relevante wetenschappelijke instituten meegewerkt (zoals de Hydrografische Dienst, de Geologische Dienst, de Mete orologische Dienst en het Ministerie van Bosbouw) en de drie belangrijkste uni versiteiten (ITB, Gajah Mada en Univer- sitas Indonesia). Een speciaal Nationaal Atlasteam bij Bakosurtanal onder leiding van ir. Rudolf Matindas heeft voor de inspiratie en leiding gezorgd, de kaarten zijn ook op de atlasafdeling van Bako surtanal geproduceerd (onder leiding van drs. Suharto Widjojo). Daarnaast was er een wetenschappelijk redactieteam, bestaande uit experts van de weten schappelijke instituten onder leiding van prof. Yakub Ra is. Men kan niet anders dan onder de indruk zijn van deze atlas, maar enkele wensen blijven: de schalen staan niet bij de kaarten vermeld, wat hun interpretatie bemoeilijkt. Het is jammer dat sprake is van eilandkartogra- fie: alleen het deel dat tot een bepaald eilandgebied hoort, wordt op de kaart ingevuld. De gebie den die daarbuiten vallen niet, waar door het moeilijker is de continuïteit van het verschijn sel af te lezen. Meer objecten op de kaart hadden benoemd kunnen maar had ook bij rivieren en gebergten gekund. Verder moet de locatie van een afgebeelde foto ook op de kaart terug te vinden zijn! De centrale legenda voorin met de gehanteerde afkortingen werkt zeer goed. Zeker niet de minste prestatie is dat de atlas ook online beschikbaar is! Volgens krantenberichten (Kompas, 6 februari 2009) heeft de productie van dit deel van de atlas 2 miljard roepia gekost 142.000), en heeft de productie twee jaar geduurd. De doelstelling is het informeren van de overheid, het bedrijfsleven, educatieve instellingen en het brede publiek. Verder ook het bevor deren van het gebruik voor referentie- en studiedoeleinden, waaronder het gebruik bij de bescherming van het milieu. Een uitgebreid gedeelte is namelijk gewijd aan de natuurrampen die het land van tijd tot tijd treffen. De atlas is tegelijkertijd duidelijk genoeg voor het grote publiek: men heeft hier in Cibinong met een goede formule een geslaagd werk gerealiseerd. De uitgave van zo'n bijzondere atlas in een gebied waar we lang mee verbonden zijn geweest is aanleiding onze Indonesische collega's van harte geluk te wensen met deze uitgave! DoorFerjan Ormeling, redacteur worden; dat is wel Figuur 3 - Detail met Grondbedekking op Midden-Java De bodembedekking/het bodemgebruik is enorm gedetailleerd (men kan de kolonisa tiepatronen op Sumatra bijvoorbeeld goed volgen), maar toch duidelijk weergegeven. Er is sprake van een indeling in acht klassen (bos, kreupelhout, grasland, bouwland, onbegroeid, nederzettingen, moeras en meren), die de lezers toestaat allerhande patronen van de kaarten af te lezen. Zo zijn in figuur 3 duidelijk de radiale patronen rondom de vulkanen op Midden-Java te zien, met sawa's en nederzettingen die geleidelijk de vulkaan opkruipen. Alleen voor Borneo is de schaal wat te klein. De kaarten van de wetlands/kustzones zijn helemaal nieuw geconcipieerd, met speciale bosvegetatie, mangroves, veen, wier, overstroomde weiden, visvijvers en riffen (zie ook figuur 3). Hetzelfde geldt voor de kaarten van natuurrampen: behalve die van de aardbevingen zijn de kaarten van de tsunami's, aardverschuivin gen en overstromingen allemaal nieuw. Voor de laatste drie soorten rampen wordt alle informatie ook weer op de deelkaar- ten weergegeven. Dit eerste deel wordt besloten met een overzicht van de conserveringsmaatre- de ruime deelkaarten worden de posities der in typen ingedeelde vulkanen nog eens nader aangegeven, waarbij ook de infrastructuur goed zichtbaar is. De pagina's over de zee behandelen de zee stromingen (ze worden ook per zeegebied beschreven in de tekst) en de bathymetrie (het is niet duidelijk of voor het laatste ook de GEBCO-kaart is gebruikt). Figuur 2 - Detail met risico op aardverschuivingen (in Noord-Oost Bali tonen rode vierkantjes waar aardverschuivingen plaatsvondenj. Geo-lnfo 2009-7/8 19

Geo-Info | 2009 | | pagina 21