KVAN-dag met GIS-lijn Verslag Informatiesamenleving 2.0 Prof.dr. Valerie Frissen (TNO/Erasmus Universiteit) hield een keynotelezing 'Informatiesamenleving 2.0: grenzeloze ruimte of zwart gat?'Na een start met het YouTube-filmpje 'Shift happens' schetste ze de voor de archieven dramatische implicaties van internet: archieven worden datawolken, het publiek wordt archivaris en de technologie fungeert meer en meer als ordenend principe. Toch geloofde zij in domesticatie van de digitale wereld 'van wild naar getemd'. En passant signaleerde zij ook de hoge internetpenetratie in Nederland, meer dan in Duitsland en België: 92% van de huishoudens heeft een pc en 91% heeft internet/Hiermee is het in het gemiddelde huishouden beter dan op de dito werkplek en zeker dan op de schoolplek', zo wist ze. 'E-mailen is voor jongeren een soort bejaardenchat) zo luidde haar inleiding op nieuwe rollen van 'active users'en waardecreatie daardoor. Als voorbeeld van het al ten dele geac cepteerd zijn daarvan door de archiefwe reld toonde ze het delen van foto's van het Nationaal Archief op Flickr. Een site als beoordeelmijnleraar.nl was wat haar betreft voor iedere publieke service moge lijk. Volgens haar zou dat concreet bij het Kadaster ook tot betere dienstverlening aan het publiek kunnen leiden! Zonder zorgen was mevrouw Frissen niet:'Ook mensen worden wandelende datawolken en partijen kunnen die gebruiken, dus is er behoefte aan een nieuw type poort wachters. Misschien is dat een beetje een droom van mij, want voor een deel zijn de ontwikkelingen ons al uit de vingers geglipt.' Haar geleende slotzin was dan ook:'Wij kunnen alleen nog op technische wijze mens zijn.'(In de plenaire sessie was herhaaldelijk sprake van een spooksheet met een NAP-peilmerk: iemand uit de organisatiecommissie bleek mens te zijn door die als hobby te fotograferen...) Mammoetkies en DANS Door Adri den Boer, redacteur De Koninklijke Vereniging van Archivaris sen in Nederland (KVAN) hield op 15 en 16 juni jl. in de Toneelschuur in Haarlem haar KVAN-dagen 2009. Het thema was dit keer'Archieven - de ruimte', zeker een van de drie parallelsessies op de eerste dag, 'Lijn 1: Ruimte als structuur', rechtvaardigt aandacht in dit blad. Alle presentaties zijn in te zien op www.kvan.nl, Congresvoorzitter drs. Erika Hokke (Digital Display) kon de eerste dag 250 deelnemers welkom heten. KVAN-voorzitter dr. Fred van Kan (Gelders Archief) memoreerde in zijn openingswoord dat,'al hebben we de mond vol van'digital bom records', de studiezalen nog vol zitten met bezoekers, bezig met papieren of gedigitaliseerde papieren archieven'. E-depots zag hij overigens wel snel komen. Onder andere uit zijn toespraak bleek onderscheid tussen archivarissen voor de statische periode en recordmanagers voor het dynamische tijdperk. Peter Doorn van DANS: 'Boek 'Tijd en ruimte' is bijna klaar.' 28 Geo-lnfo 2009-7/8 Bij de opening van 'Programmalijn 1: Ruimte als structuur'toonde de sessie voorzitter vóór een Google Street View de volgens haar oudste kaart: een in een mammoetkies ingekerfde plattegrond van een dorpje aan de rivier in Oekraïne. De vier sprekers in de GIS-parallelsessie stemden overeen in hun positieve zelf beeld, maar waren verder heel verschillend. 'Geografie, gegevens en geschiedenis' was het onderwerp van dr. Peter Doorn van DANS (Data Archiving and Netwoking Services). Patronen die voorheen verbor gen bleven in onoverzichtelijke databases, kwamen tot uiting sinds die geografisch werden gevisualiseerd, zo was kortweg de GIS-motivatie voor historici sinds het midden van de jaren negentig. De spreker had drie subthema's: het RGI-project 331 Alfa-geo, NL-GIS en het Alfalab. Alfa-geo inventariseerde wat geestes wetenschappers met geo doen en waar ze behoefte aan hadden: een geodataloket NL.Taalkundige sheets toonden bijvoor beeld de afstand van 156 dialecten tot wat tegenwoordig het'Algemeen Nederlands' heet, een voornamenprofielkaart en de lokalisering van de taal van middeleeuwse klerken. ('Hoe spelde men Willem?') Van prof.dr. Menno-Jan Kraak (ITC) werden visualisaties van de veldtocht van Napo leon naar Rusland bewonderd. Trots was spreker nog op het DANS-succes dat Topiovector voor wetenschappers gratis beschikbaar werd gesteld (inmiddels is dat in bredere zin zo). Het middels dit RGI- project uit te geven boek'Tijd en ruimte' Tussenstop op route van NS-station naar Filmhuis.

Geo-Info | 2009 | | pagina 26