programma op GSD111 Geonovum/RGI-conferentie- Verslag De vierde dag van de GSD111 World Conference in Rotterdam had als thema 'Public sector meets Science Industry'en die vlag dekte de lading. Deze 18de juni was georganiseerd door Geonovum en RGI en het was dus dé dag waarop de Nederlandse Gi-wereld haar kunnen toonde. Dagvoorzitter was Dorine Burmanje van het Kadaster. Na geconstateerd te hebben dat er weinig jeugd in de zaal zat, wees ze op het op de eerste rij geplaatste Geo Youth Panel. Nationaal Georegister en Deltaprogramma Door Adri den Boer, redacteur 'SDI Opportunities and Innovations in Rotterdam'was de titel van de lezing van burgemeester Ahmed Aboutaleb. Hij wees eerst op de vele fysieke Maas- stadbruggen, terwijl het conferentie thema 'Building SDI Bridges to address Global Challenges'figuurlijk bedoeld was. Vervolgens las hij keurig door over het feit dat 80% van de overheidsbesluiten op basis van Gl wordt genomen en wat de Rotterdamse eisen daaraan waren ('stricter than dictated bij law'). Zijn stad was volgens hem de enige met een digitale, Voorzitter Dorine Burmanje en burgemeester Ahmed Aboutaleb. ondergrondse leidingenverzamelkaart. De status als werk- en evenementenstad werd gememoreerd tot en met de komende Tour de France toe. Hetzelfde gold voor het 125-jarig jubileum van Gemeentewer ken en de eigen grootschalige kaart.'The 3 dimensional file of Rotterdam is the next step', zo gaf hij ook door. De fraaie video film'Rotterdam and geo-information'had al heel wat 3D en soms ook door werkvolk gesproken Nederlandse teksten, maar die werden dan ondertiteld. Peter Welling als 'former' plaatsvervan gend secretaris-generaal van VROM stond op het programma voor de opening van het Nationaal Georegister (NGR). Gestart werd met een videofilm over de ver wachte zegeningen daarvan. Daarna deed Welling uit de doeken dat veel Gl al is verzameld, maar dat terugvinden en delen beter zouden kunnen. Dat, maar ook het fungeren als INSPIRE-portaal, is het motief voor het NGR. Senior Welling kreeg van Nehal El Messaoudi, als premier van het Jeugdkabinet zittend in het Geo Youth Panel, de eerste AR*Atlas (AR=Augmented Reality, zie www.nationaalgeoregister.nl). De volgende spreker was de ook al 'former' LNV-minister Cees Veerman, tevens voor zitter van de Deltacommissie/The Nether lands: On it's way to a Climate Proof and Sustainable Delta Society'was de titel van zijn video-speech. De problemen in alle dichtbewoonde deltagebieden zijn over eenkomstig, Gl is daar mondiaal gezien onontbeerlijk voor en Veerman adviseerde overheden dan ook om in Gl te investeren. Bart Parmet, kwartiermaker/directeur van het Deltaprogramma van V&W, kreeg de buitenlandse lachers direct op zijn hand met een hoogtekaart van Nederland en zijn verwijzing naar de vaderlandse 'bergen'. De populatie en de economische waarden in het laagste deel van Neder land zijn het beschermen waard, aldus zijn heldere visie, geïllustreerd met kaarten van Nederland met en zonder dijken. Hij memoreerde dat door externe oorzaken er na 60 jaar een tweede Deltacommissie nodig was. Zijn twee conclusies waren dat werk aan Delta('s) nooit klaar is en dat Gl daarbij cruciaal is. Eelco H. Dijkstra, professor of Interna tional Emergency Management at the George Washinton University Institute for Crisis, Disaster and Risk Management, repliceerde hem. Ook hij had een sheet met Amersfoort aan zee. Een vraag van hem was: De geschiedenis herhaalt zich niet, de mensen maken wel dezelfde fouten en wat is dan gemakkelijker dan de geschiedenis de schuld te geven? Op sheet en fysiek liet hij zijn befaamde boek The Storm zien (en mevrouw Burmanje kreeg het nog ook). Met verve schilderde hij vanuit het internationale Katri na project het verschil in accenten tussen Europa en Amerika: pre-impact versus post-impact van rampen. In het erop volgende debat .gsdi.org/gsdill 34 Geo-lnfo 2009-7/8

Geo-Info | 2009 | | pagina 32