Van eb naar vloed in het geo-onderwijs De stroom van studenten naar geo-opleidingen is bijna opgedroogd. De stichting Arbeidsmarkt Geo hoopt het tij te keren naar een nieuwe toevloed van afgestudeerde geo-professionals. Eb Keren van het tij Auteurs: ir. Elise van der Wulp en ir. Herman Janssen, projectleiders Stichting Arbeidmarkt Geo De stroom van studenten naar geo- opleidingen is bijna opgedroogd. Of het nu gaat om mbo, hbo of universitaire geo-opleidingen, overal is een duidelijke achteruitgang te zien. Je kunt veronderstellen dat dit marktwer king is; als er geen vraag meer is naar deze professionals zal het aanbod verdwijnen. Niets is minder waar! De vraag is groter dan ooit.Tegen de recessie in stijgt de omzet van geo-informatieproducten en -diensten met 17% per jaar! En daarmee ook de vraag naar capabele werknemers op dit terrein. De marktvraag neemt toe en de stroom van studenten neemt af. Stel, we trekken de parallel naar het bedrijfsleven, wat zou je verwachten bij een stijgende vraag en stagnerende afzet? Een bedrijf zou onder zoek doen naar de oorzaak, producten of diensten aanpassen aan de behoefte, bekendheid vergroten, imago veranderen, verkoopinspanningen verrichten, markt aandeel terugwinnen, zorgen dat men minstens zo hard groeit als de markt... In het onderwijs werkt het helaas anders. Bij een afnemende instroom van stu denten van een kleine opleiding met veel marktkansen is er geen natuurlijke drive naar vergroting van het markt aandeel. Een onderwijsinstelling wordt niet beloond op het aantal studenten waar maatschappelijke behoefte aan is, maar op het totale aantal studenten. Een mbo-opleiding landmeetkunde of geo-informatie is relatief duur, er moet geïnvesteerd worden in actualisering van de inhoud, er is veel praktijkonder wijs nodig, dure technische middelen zijn noodzakelijk, docenten zijn schaars. Bovendien bieden deze investeringen geen garantie op een klas met voldoende (minimaal 20) leerlingen. Een college van bestuur investeert liever in een opleiding Sport en Bewegen of Gaming. Logisch, het risico van deze investering is gering. Je weet datje daar minimaal twee klassen mee vol krijgt. We kunnen dus niet verwachten dat het onderwijs (zowel mbo, hbo als wo) het grote tekort aan geo-afgestudeerden zelfstandig oplost. De middelen en mogelijkheden daarvoor ontbreken. Het is niet zonder meer in lijn met hun eigen doelstellingen. Hulp is dringend nodig van marktpar tijen die wèl belang hebben bij deze afgestudeerde geo-professionals; die zélf profiteren van een grotere stroom van afgestudeerde geo-studenten op de arbeidsmarkt. Dit zijn de bedrijven en overheden uit de geo-informatiewereld, de arbeidsmarkt, die profiteren van een omzetstijging van 17%. Wellicht was de groei bij bedrijven groter geweest en zou de overheid haar basisregistraties eerder op orde hebben gehad als er geen tekort Logo Go Geo Game (ontwerp Jan Heijnen) aan geo-specialisten zou zijn. Samenwerking tussen onderwijs en arbeidsmarkt is de enige weg om de uitstroom van geo- professionals te vergroten. De Stichting Arbeidsmarkt Geo wil de verbindende schakel tussen onderwijs en arbeidsmarkt zijn. Zij wil het vakgebied geo in de onderwijsketen vernieuwen, meer geo-studenten werven en de samenwerking tussen onderwijs en arbeidsmarkt intensiveren. De Stichting is samengesteld uit vertegenwoordigers van het onderwijs (mbo, hbo en wo) en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en overheden (in samenwerking met Geobusiness Nederland en Geo-Informatie Nederland). Gezamenlijk zoekt men naar de oorzaken van de achterblijvende interesse van jongeren voor het brede en innovatieve vakgebied van geo-informatie en naar oplossingen hiervoor.Twee pijlers staan centraal om het tij te keren; 1. Vergroten van de bekendheid en aantrekkelijkheid van geo-informatie- opleidingen; 2. Actualiseren van het geo-onderwijs. Adi) Vergroten bekendheid en aantrekkelijk heid van geo-informatie opleidingen De Stichting Arbeidsmarkt Geo deed eerder onderzoek onder schoolverlaters (vmbo, havo en vwo) en vroeg hen of ze wisten wat geo-informatie inhield. 96% antwoordde dat men niet wist wat het betekende of had er wel eens van gehoord, maar wist niet waar het voor stond! Als je niet weet dat er een vervolgoplei ding geo bestaat of niet weet wat het inhoudt, zul je in het aanbod van 9 0oo(!) mbo-opleidingen en 2.500 hbo- en wo- 40 Geo-lnfo 2009-7/8

Geo-Info | 2009 | | pagina 38