Go Geo vloed bacheloropleidingen in Nederland niet snel een keuze hiervoor maken. Creëren van een geo-positie in het brein van de doelgroep is noodzakelijk. Deze breinpositie moet een positieve associatie hebben. Helaas blijkt uit datzelfde onderzoek dat landmeetkunde of geo-informatie wordt gezien als een zeer technisch, niet creatief, en eenzijdig beroep, waarbij er nauwelijks contact is met mensen. Als de doelgroep al op de hoogte is van geo-informatie, is in veel gevallen het beeld kritisch en eenzijdig. Ad 2) Actualiseren van het geo-onderwijs Als de bekendheid en aantrekkelijkheid van geo-opleidingen is verhoogd, meer studenten kiezen voor het vakgebied, dan moet het onderwijs het waarmaken. De student moet ervaren dat de opleiding biedt wat het belooft (NB ±15% van de bachelorstudenten wisselt na één jaar van opleiding!) Dit vraagt om aanpassing in het onderwijs. Met name in het mbo en in het hbo moet geo-informatie in de breedte en in de toepassingen aan bod komen. Geo-informatie gaat niet alleen om inwinnen, maar ook om visualiseren, presenteren en adviseren. (De opleiding Geodesie en Geo-informatie aan de Hoge school Utrecht heeft inmiddels een brede richting ontwikkeld waar schoolverlaters met het profiel Economie en Maatschappij worden toegelaten, voorheen was deze alleen toegankelijk voor mensen met het profiel Natuur en Techniek of Natuur en Gezondheid.) De arbeidsmarkt geeft aan dat er behoefte is aan 20% echte geo-specialisten, studen ten die zich tijdens hun studie gespeciali seerd hebben of afgestudeerd zijn in geo- informatie. De overige 80% zijn studenten die geo-informatie in hun domein kunnen toepassen. Studenten veiligheidskunde, watermanagement, bouwkunde, bos-en natuurbeheer, verkeerskunde, archeolo gie, etc. Opleidingen, met name op het hbo en wo. moeten studenten een mini-specialisatie (minor) kunnen bieden die hen leert hoe ze geo-informatie kunnen toepassen in hun domein; bewustwording hoe geo- informatie hen faciliteert om informatie uit hun domein overzichtelijker, duide lijker te analyseren en te presenteren. Samenwerking tussen een aantal onder wijsinstellingen binnen het hbo of wo kan een veelzijdige minor stimuleren. Vanaf september 2009 start de Go Geo campagne, een campagne die bij de grote diversiteit doelgroepen de bekendheid en aantrekkelijkheid van geo-opleidingen moet verhogen. Schoolverlaters uit vmbo, havo en vwo, 2e jaars mbo-studenten die hun specialisatie moeten kiezen, 3e jaars bachelor-studenten die een minor kiezen, afstuderende hbo-ers die een masterop- leiding willen volgen, allen moeten in hun eigen taal, in hun eigen belevingswereld geïnformeerd worden over de brede mogelijkheden van geo-informatie. Een kritische lezer zal direct een opmer king maken over het benodigde com municatiebudget voor een dergelijke campagne. Dat is ten dele waar. De aanpak is zeer gericht, omdat de doel groepen goed traceerbaar zijn. Scholieren die aardrijkskunde in hun vakkenpakket hebben komen er tijdens hun examenjaar mee in aanraking. Via aardrijkskundedo- centen kunnen we lesmodules, voorlich ting en gastsprekers introduceren bij deze potentiële studenten. Op slechts vijf mbo-opleidingen kun je landmeetkunde kiezen als specialisatie binnen bouw/infra. Deze doelgroep studenten is gemakkelijk te traceren, met alle docenten is inmiddels contact gelegd. Binnen een aantal bachelor opleidingen is geo-informatie een keuze minor (denk aan ruimtelijke ordening en planning, watermanagement, bouwkunde en verkeerskunde). Deze studenten zijn goed te identificeren om een minor of masteropleiding te promoten. Door slim en gericht met de beschikbare capaciteit en middelen om te gaan kan een relatief gering budget grote impact hebben. De diversiteit en relevantie van het vakge- beid moet belicht worden. Geo-informatie in de bouw, in de natuur, in de veiligheids sector, in mobiliteit, in de agrarische sec tor, in het watermanagement, etc. Juist de breedte van de toepassingsmogelijkhe den maakt geo-informatie een interessant vakgebied. De maatschappelijke relevan tie staat centraal, niet de techniek. De techniek is een tooi om plaatsgebonden informatie voor veel domeinen te ana lyseren en visualiseren (GIS). Studenten kunnen met de kennis en vaardigheden van geo-informatie in zeer veel branches een rol van betekenis spelen. In de Go Geo campagne is de Go Geo website het middelpunt. Alle communica tie heeft als doel de geïnteresseerden naar de website te trekken. Het verhaal over geo-informatie is zó veelzijdig en voor zóveel doelgroepen bestemd, dat een website het enige geschikte medium is voor uitgebreide toelichting. De doel groepen moeten als het ware hun eigen wereld kunnen instappen. Deze wereld moet geloofwaardig zijn en aantrekkelijk. In die wereld zijn de "eigen" mensen aan het woord. Studenten en alumni uit mbo, hbo en wo vertellen zelf wat ze van de opleiding vonden, wat er leuk en minder leuk aan is/was en welk werk ze nu in de praktijk uitvoeren. Hoe trekken we mensen naar de site? Door posters op te hangen in en rondom scholen waar aantrekkelijke en relevante beelden van geo-toepassingen te zien zijn, door een uitdagende geo-game te promoten waar potentiële studenten de geo-werelden van binnenuit leren ken nen, door op zoekmachines voor ver volgopleidingen een dominante positie van geo-opledingen in te kopen, door aardrijkskundeleraren als ambassadeurs in te zetten, door tijdens colleges van aanverwante vakgebieden voorlichting te geven op het hbo en wo.... Uiteindelijk moet de campagne tot actie leiden: bezoeken van een open dag, gesprek aangaan met studenten een vraag stellen aan een geo-expert. Langzaam moet een grotere groep bekend raken, geïnteresseerd worden, voorkeur krijgen en uiteindelijk inschrijven voor een (deel-)opleiding geo-informatie. Zodat over twee jaar voldoende studenten de Geo-lnfo 2009-7/8 41

Geo-Info | 2009 | | pagina 39