Bedrijven en diensten Nieuwe Bosatlas over de ondergrond van Nederland BOSATLAS Gemeente Den Haag kiest voor ESRI Nederland Eerste volledige geautomatiseerde akteverwerking Oranjewoud beste ICT- dienstverlener bij overheid VAN ONDERGRONDS NEDERLAND Voor de afsluiting van het Internatio nale Jaar van de Aarde publiceer den Noordhoff Uitgevers en Lij n43 op 25 juni 2009 De Bosatlas van Ondergronds Nederland. Dertig kennisinstellingen, overheden en bedrij ven werkten mee aan deze 96 pagina's tellende atlas vol kaarten, beelden en grafieken over het best onderzochte stukje van de aarde. De ondergrond van Nederland is bijzon der. Geen enkel land met zo'n slappe ondergrond is tegelijk zo dichtbevolkt. En vrijwel geen ander land in Europa beschikt over een gasvoorraad van zo'n enorme omvang. Maar liefst 400.000 keer boorden geologen een gaatje in de Nederlandse bodem, meestal tot een meter of tien diep, een enkele keer zelfs zes kilometer. Alle kennis die dat opleverde, is in deze atlas overzichtelijk in beelden en kaarten weergegeven. Acht hoofdstukken geven een kleurrijk beeld van alles wat normaal gesproken onzichtbaar blijft: bodem- en gesteente- lagen vol aardgas, grondwater, voedings stoffen, bodemenergie, metselzand, Romeinse resten, metrotunnels en elektriciteitskabels. Ook wordt de lezer meegenomen op een reis door de tijd, die Nederland 300 miljoen jaar geleden begon in een Surinaams tropenbos, om via een Afrikaanse zoutvlakte en een Mediterrane binnenzee te eindigen aan de voet van een reusachtige gletsjer. Deze nieuwe Bosatlas ontcijfert de kilometers- dikke bodemlagen die zich gaandeweg onder onze voeten ophoopten. www.noordhoffuitgevers.nl Op 15 mei jl. hebben ESRI Nederland en gemeente Den Haag een contract ondertekend voor een samenwerking van 4 jaar, na de gunning aan ESRI Nederland van het Europese aanbestedingstraject WebGIS Den Haag. ESRI Nederland levert een framework voor WebGIS-applicaties en geoservices aan de gemeente Den Haag, gebaseerd op ArcGIS Server. Hierop worden een aantal applicaties gebouwd, zoals een bestemmingsplannenviewer en integratie met het gemeentelijke Content Management Systeem. Het framework wordt initieel gebaseerd op de bestaande onderliggende databases en backofficesystemen. De gemeente Den Haag voldoet met de implementatie van dit framework aan zowel nationale als internationale standaarden op het gebied van geo-informatie. De bouwwerkzaam heden in dit traject worden uitgevoerd door zusterorganisatie AquaGIS. www.esri.nl De ondertekening van het contract door Annet Bertram (gemeentesecretaris gemeente Den Haag) en Ed van Ingen (directeur ESRI Nederland) Belangrijke stap gezet in geautomatiseerd verwerken van akten. Op 8 juni jl. hebben het Kadaster, Van Brug Automatisering en notaris Van Hoff, in het bijzijn van de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB), een belangrijke stap gezet in het geautomatiseerd aanbie den en verwerken van notariële akten. De door notaris Van Hoff aangeboden akten zijn namelijk volledig geautomatiseerd door het Kadaster verwerkt. Deze geau tomatiseerde verwerking zorgt voor een betere en snellere dienstverlening, kortere reactietijden en minder kans op fouten in het rechtsverkeer. kadaster M Dit betekent dat het technische proces van geautomatiseerd aanleveren en verwer ken klaar is en vanaf nu verder getest kan worden met een aantal notariskantoren. Het volledig geautomatiseerd verwerken van akten is onderdeel van het programma Ketenintegratie Inschrijving Kadaster (KIK), waarin diverse partijen samenwerken. Het programma KIK De Stichting Netwerk Gerechtsdeur waarders (SNG), de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB), het Kadaster en de softwareleveranciers van het notariaat werken samen aan een verdergaande ketenintegratie in het programma KIK. Hierbij gaat het om geautomatiseerde gegevensuitwisseling tussen aanbieders van akten en het Kadaster, waarbij de ter inschrijving aangeboden akten geauto matiseerd geaccepteerd en gemuteerd kunnen worden door het Kadaster. Deze geautomatiseerde verwerking zorgt uiteindelijk voor een sterke verbetering van de gang van zaken. www.kadaster.nl Oranjewoud is als beste ICT-dienstver- lener voor maatwerksoftware op het gebied van 'beheer openbare ruimte voor gemeenten' uit de bus gekomen in het grootschalige onafhankelijke onderzoek Overheid ICT, dat in maart en april 2009 is uitgevoerd. Geo-lnfo 2009-7/8 43

Geo-Info | 2009 | | pagina 41