Radio Kootwijk apart op de kaart tijdens de Apeidoornse Erfgoedweek 2009 Activiteiten Landmeetkunde (geodesie) Activiteiten Radiosterrenkunde Tentoonstellingen Datum: zaterdag 19 en zondag 20 september 2009 Tijd: 10.00-17.00 uur Locatie: Radioweg, Radio Kootwijk Website: www.coda-apeldoorn.nl Georganiseerd door SAM, met medewer king van Technische Universiteit Delft, Stichting De Hollandse Cirkel, Kadaster, Gemeente Apeldoorn afdeling Ruimtelijke Informatie, Lightcurve Films, CAMRAS, ASTRON, Volkssterrenwacht Bussloo, Koninklijke Scholengemeenschap Apel doorn, Staatsbosbeheer Radio Kootwijk lijkt het wereldwijd best bepaalde punt van Nederland. Van 1923 tot 1998 was Radio Kootwijk als radio zendstation in gebruik. De Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing was betrokken bij het richten van antennes op Nederlands-lndië. Vanaf januari 1929 konden inwoners van Nederland in een telegraafkantoor met Nederlands-lndië bellen. In de loop van de twintigste eeuw verloor Radio Kootwijk als gevolg van de ontwikkeling van nieuwe telecommunica tietechnieken (zoals satellietverbindingen) zijn positie als belangrijk radioverbin dingspunt. Ook al zijn de zendmasten gesloopt, toch is er nog steeds een relatie met Indonesië. Metingen uit Radio Koot wijk spelen een rol in het onderzoek van aardkorstbewegingen, en in het daarmee samenhangende tsunami-onderzoek. Ongeveer een kilometer ten noordwesten van het hoofdgebouw werd een observa torium voor satellietgeodesie gebouwd, dat van 1973 tot 1999 werd geëxploiteerd door de Technische Universiteit Delft. Geodesie is de wetenschap van het aardmeten of landmeten. In 1976 begon het observatorium met lasermetingen. Er zijn twee laserafstandsmeters ontwikkeld. Het waarnemingsstation heeft ook een belangrijke rol gespeeld bij de invoering van het Global Positioning System (GPS) in Nederland en werd een hoofdpunt in het wereldwijde GPS netwerk. De GPS-metingen zijn na de sluiting van het observatorium voortgezet met een onbe mand waarnemingssysteem. GPS-coördi- naten worden dan ook nog steeds mede bepaald via deze plek. Met uwTomTom maakt u dagelijks gebruik van metingen uit Radio Kootwijk! In de jaren 50 is er een Würzburg radiotelescoop bij Radio Kootwijk opgesteld. De Nederlandse radio-astronomie is begonnen op deze plek. Met behulp van deze radiotelescoop kon door sterrenkundigen van de Univer siteit Leiden de allereerste kaart van ons Melkwegstelsel worden samengesteld. Nederlandse sterrenkundigen konden in 1953 definitief aantonen dat de Zon niet in het midden van het Heelal staat, maar aan de rand van een Melkwegstelsel, waarvan er miljarden bleken te bestaan! Met de radiosterrenkunde staat Nederland inter nationaal gezien nog steeds aan de top. Tentoonstellingen Tentoonstellingen van oude tekenma terialen en meetinstrumenten, over de ontstaansgeschiedenis van zendstation Radio Kootwijk, over de meetbasis Loener- mark en over het satellietobservatorium. U kunt de wetenschappers zelfvragen hoe het komt datje met GPS aardbevingen kunt voorspellen of waarom uwTomTom u soms de verkeerde kant opstuurt. Demonstraties en doe-activiteiten Interactieve uitleg van het werk van het Kadaster; Demonstratie landmeten vroeger en nu; Gezichten inscannen met een lasers canner; GPS-workshop; Zelf hoogteverschillen meten met behulp van een tuinslang; Gebruik van een waterpasinstrument. Films Historische film over de basismeting Stroe. Grote kleurencontourkaart van het Melk wegstelsel, zoals dat in Radio Kootwijk is samengesteld (1953-1955)-Tentoonstelling van apparatuur. Verrassing uit het oude archief van de Koninklijke Scholenge meenschap Apeldoorn. Demonstraties en doe-activiteiten Demonstratie radiotelescoop die de zonnestraling detecteert; Speurtocht met GPS; Kinderactiviteiten. Films Spiral Galaxy (2009) over Radio Kootwijk en de samenstelling van de eerste plat tegrond van ons melkwegstelsel www.coda-apeldoorn.nl/activiteiten (klik dan op Erfgoed Apeldoorn) Radio Kootwijk zendgebouw A Geo-lnfo 2009-7/8 45

Geo-Info | 2009 | | pagina 43