m RGI kennisportaal J RGI kennisportaal: 1600 resultaten Caert-Thresoor 2009-2 Ferrariskaart in atlas uitgegeven Eindelijk is het zo ver: de definitieve versie 1 van het kennisportaal van RGI is live. Op het portaal zijn alle resultaten en produc ten van Ruimte voor Geo-lnformatie vla internet openbaar toegankelijk. In totaal i zijn bijna 1600 resultaten en producten geplaatst. De diversiteit is groot: van i wetenschappelijk artikel tot filmpje, i van presentatie tot softwaretool. Na de De beroemde, handgetekende Ferrariskaart - de eerste topografische atlas van België - is recentelijk in atlasvorm uitgegeven. Onder leiding van Joseph Jean Uitgave 2009-2 van het tijdschrift Caert- Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Oude kaarten in een GIS: mogelijkheden en beperkingen, door Elger Heere; Kaarten en kruit: rampen- kaarten van buskruitontploffingen in Nederland, door Henk Reitsma; Negentiende-eeuwse kaartkritiek. Von Derfeldens brief aan Vincedon-Dumoulin, door Piet Broeders. Verder start Caert- Thresoor met ingang van dit nummer een nieuwe rubriek: Kaartencollecties in Nederland. Er wordt begonnen met de kaartencollectie van de Universiteit Leiden, www.maphist.nl/ct officiële beëindiging van RGI op 31 juli jl. blijft het portaal nog tenminste driejaar toegankelijk. Op die datum wordt het portaal 'bevroren': de informatie die er dan is te vinden, wordt niet verder uitgebreid. Zoeken op kennis.rgi.nl is simpel door de op Google gebaseerde interface. De zoekresultaten vallen uiteen in vier cate gorieën: project, projectresultaat, persoon en organisatie. Om een indruk te geven van de rijke inhoud van het Kennisportaal Francois Graaf de Ferraris (1726-1814) werd van 1771 tot 1778 voor het eerst systema tisch en grootschalig het grondgebied van het huidige België in kaart gebracht. Dit op een gedetailleerde schaal van 1:11.520. Op 10 december 1777 overhandigde Ferraris 275 met de hand getekende en ingekleurde topografische kaarten aan keizer Jozef II. De kaarten waren vergezeld van twaalf volumes historisch, geografisch, econo misch en militair commentaar. De handge tekende kaart was bestemd voor de keizer en zijn kabinet. Hij kreeg dan ook de naam Kabinetskaart der Oostenrijkse Nederlan den en het Prinsbisdom Luik. Een eenvou diger versie, op schaal 1:86.400, werd in druk aan het grote publiek aangeboden. Deze kreeg de naam Carte marchande. Tentoonstelling atlas De Ferrariskaart wordt nog altijd gebruikt door bijvoorbeeld historici die zich willen verdiepen in de evolutie van het landschap. toont de homepage altijd een voorbeeld in elk van de categorieën. Hiermee word je uitgenodigd om eens lekker te grasdui nen. Ingewijden die liever rechtstreeks naar een specifiek project gaan, kunnen op de homepage gebruik maken van de link'selecteereen project'. Daarnaast is het mogelijk om te linken naar specifieke documenten op de website. kennis.rgi.nl Ook overheidsdiensten maken nog gebruik van de kaart, waarop onder meer veel mijnputten staan vermeld die momenteel niet meer zichtbaar zijn. Handig om te weten bij bepaalde bouwprojecten. De 275 originele kaarten tonen het België van voor de industriële revolutie. Ze zijn tot en met oktober 2009 te zien in de Koninklijke Bibliotheek van België in Brussel. In de tentoonstelling in de bibliotheek wordt het verhaal verteld van de totstandkoming van de Ferrariskaart, de voorgeschiedenis, bronnen en de instrumenten waarmee de kaart gemaakt werd. In de onlangs verschenen atlas zijn de kaarten verkleind naar schaal 1:20.000. De atlas is zowel in het Nederlands als in het Frans verkrijgbaar. Uitgave Lannoo Racine, 608 kleurenpagina's, 150. www.historiek.net ÏJfc t t-ns i I nÈU/V'CLcsj TCNNpOW, 46 Geo-lnfo 2009-7/8

Geo-Info | 2009 | | pagina 44