De digitale ruimtelijke ordening Vanaf 1 juli mag het. Vanaf 1 januari 2010 moet het. Het gehele proces van de ruimtelijke ordening (RO) gaat digitaal. Een unieke gebeurtenis. Een bestaand ketenproces tussen meer dan 450 betrokken overheidsorganisaties en juridische procedures gaat zich baseren op digitale ruimtelijke plannen. Dat vergt een behoorlijke implementatieconsequentie van betrokkenen, maar één die in het kader van DURP met alle betrokken geledingen door en door is verkend. Een overzicht van de digitale verplichtingen van de nieuwe Wet ruimtelijke ordening. Ruimtelijke ordening Geo-lnfo 2009-9 9 «T-t* i Auteur: Ron Bloksma, Informatiearchitect Invoeringsbegeleiding Wro, Ministerie van VROM, ron.bloksma@minvrom.nl, 06 224 227 24 Rijk, provincies en gemeenten leggen in ruimtelijke plannen vast hoe Nederland er nu en in de toekomst uit gaat zien. De Wet ruimtelijke ordening (Wro) regelt hoe deze plannen gemaakt en gewijzigd worden. Op zich zijn alle processen rondom de ruimtelijke ordening (RO) veelomvat- tender dan de wettelijke procedures. Zo zal een nieuw bestemmingsplan in eerste concept alleen op de RO-afdeling van een gemeente besproken worden en in een later stadium met andere afdelingen en andere overheden in een informeel overleg. Belangrijk is dat een bestemmingsplan wel in overeenstem ming is met de beleidsvisie van hogere overheden, anders levert dat later formele problemen op. Zo heeft de provincie een Ecologische hoofdstructuur gedefinieerd en is woningbouw daar niet mogelijk. En het Rijk geeft aan dat bepaalde gebieden niet meer bedoeld zijn voor concentraties aan glastuinbouw. Het waterschap zal controleren of de waterfunctie van het gebied geen belemmering vormt voor de gewenste ontwikkeling. Kortom, bij het maken van een detailplan wordt veel gebruik gemaakt van globale plannen en andere ruimtelijke informatie. Vanaf het officiële ontwerpstadium gelden de pro cedures en regels van de Wro. Zo kan door burgers via inspraak of een zienswijze invloed worden uitgeoefend indien zij specifieke ontwikkelingen willen voorko men. Na vaststelling is het plan bindend en krijgen burgers en bedrijfsleven ermee te maken als ze willen bouwen of verbou wen. In specifieke gevallen kan er dan vervolgens ontheffing worden verleend op het bestemmingsplan. In ingrijpen dere gevallen zal er een projectbesluit genomen moeten worden: een soort van mini-bestemmingsplan. Kortom, RO is het zo goed mogelijk aan elkaar aanpassen van individuele en gemeenschappelijke belangen van de samenleving aan de ruimte. En de formele standpunten (visies en juridisch bindend) worden vastgesteld in ruimtelijke plannen. Nieuwe Wro De nieuwe Wet ruimtelijke ordening kent grote veranderingen voor de procedures in de ruimtelijke ordening. Een van de uitgangspunten van de nieuwe Wro is:'Decentraal wat kan, centraal wat moet'. Zo vervalt de formele provinciale goedkeuringsplicht voor gemeentelijke bestemmingsplannen. Nieuw is ook dat provincies en rijk zelf bestemmingsplan nen kunnen maken. Ook worden plannen

Geo-Info | 2009 | | pagina 11