Validatie RO-software certificering Ervaringen Implementatiebegeleiding van het beheer naar de combinatie van Kadaster en Geonovum. Open source Het systeem van RO-Online is geheel gebaseerd op open source componen ten. De database is PostGIS. De services worden geleverd door Deegree compo nenten. De webviewer maakt gebruik van Flamingo. De'Validator', die controleert op correcte geometrieën, maakt gebruik van de Java Topology Suite. Ook voor de ontwikkeling van het systeem zelf wordt gebruik gemaakt van diverse open source tools. Het gebruik van open source tools levert een zeer goede ondersteuning op van de open standaarden. De keuze voor open source is overigens niet bewust. Bij de aanbesteding is gekeken naar een com binatie van factoren. De projectaanpak van Logica en de Total Cost of Ownership waren voor de aangeboden oplossing net iets beter dan andere partijen (aanbieders van gesloten en open source software). In de tijd van DURP waren het de ont vangende partijen die fouten of omis sies in digitale plannen aanpasten. De bronhouder of softwareleverancier bleef veelal onbekend over de incorrecte toepassing van de standaarden. Maar met authentieke en juridisch bindende digitale plannen is dat uit den boze. De bronhou der is verantwoordelijk voor de kwaliteit en de daadwerkelijke interoperabiliteit van zijn plannen. De bronhouders moeten er dan ook op kunnen vertrouwen dat de software de standaarden goed onder steunt. Het hebben van valide plannen is een harde voorwaarde, waaraan juridische en inhoudelijke consequenties kleven. Validatie biedt extra waarborgen voor een correct en consistent gebruik van de standaarden. Er is een online'Validator' (validator.ruimtelijkeplannen.nlen dit is hét controle-instrument voor de techni sche juistheid van digitale RO-plannen. Het instrument controleert op verplichte velden en op interoperabele geometrische definities. De beleidsinhoudelijke juistheid van de plannen wordt niet gecontroleerd. Dit instrument is ook van groot belang voor RO-Online, omdat alleen plannen die gevalideerd zijn 'toegang' krijgen tot RO-Online. De Validator zal door Geonovum ook inge zet worden voor de validatie van andere NEN36io-uitwisselingsmodellen. Zoals aangegeven is er een goede samenwerking met marktpartijen die de standaarden implementeren in de RO-software-applicaties. Geonovum - als beheerder van de RO-Standaarden - betrekt de softwareleveranciers bij de ontwikkeling van de standaarden en zij worden zo tijdig en zoveel mogelijk geïnformeerd. De nieuwe Wro-software verschilt qua opzet soms van de oude DURP-software. Tijdens DURP was deze veelal beperkt tot de codering van plannen. Sommige leveranciers ondersteunen het integrale RO-proces met een digitale planvoorraad en beheer. Ook heeft de certificering (of conformiteitstoets) zijn intrede gedaan. Bij certificering gaat het om de waarborg dat RO-software voldoet aan de minimale eisen die uitwisseling mogelijk maken. De toetsing vindt plaats op de technisch juiste toepassingen (syntax) van de RO Standaarden en op de IT-communicatie: wordt dit bestand met de juiste informatie verstuurd en komt het met de juiste informatie ook weer elders aan? Nu het gehele systeem anderhalfjaar draait hebben we veel geleerd. Zo blijkt de rol van de Validator van groot belang. Deze waakt over de daadwerkelijke inter operabiliteit, waardoor plannen niet alleen uitwisselbaar zijn met RO-Online, maar ook met andere GIS- en C.AD-systemen. De RO-Standaarden en zeker het gebruik van GML vragen om nadere werkafspraken, zodat de daadwerkelijke interoperabiliteit gewaarborgd blijft. Het verbeelden van meerdere plannen in één webapplicatie is geen sinecure, bijvoorbeeld in de grafische interface en de interactie met de gebruiker, maar ook omdat nieuwe bestemmingsplannen oudere slechts deels overlappen en het oudere beleid dan deels geldig blijft. Vervelend is het dat er alleen voor bestemmingsplannen een verbeeldingsnorm is. Andere plannen zijn wel gestandaardiseerd, maar niet qua verbeelding. Momenteel wordt er gewerkt aan een methode om de verbeelding van provinciale structuurvisies op te pakken. Zoals aangegeven in het kader, staat het werkelijke gebruik van OGC-services in operationele processen nog in de kin derschoenen en is de echte kennis ervan beperkt. De begeleiding van het ministerie van VROM duurt nog voort tot medio 2010. Een greep uit de diverse implementa tieactiviteiten is als volgt. Recentelijk is de Handreiking 'Interbestuurlijke uitwisseling van digitale ruimtelijke plannen en besluiten'verschenen. Zie het Wro dossier op de website van VROM (www.vrom.nl/wro). Op de site van Geonovum (www.geonovum.nl/dossiers/ rostandaarden) staat een praktische werkinstructie 'Valide digitale ruimte lijke plannen Beschikbaar stellen. Het 'Modelimplementatieplan'kan de basis vormen voor het implementatieplan van gemeenten en bevat ook een praktische checklist voor de te doorlopen stappen. De helpdesk nieuwe Wro wordt actief bevraagd (www.senternovem.nl/help- deskwro of 070 - 373 50 40). Professionals in de ruimtelijke ordening kunnen in een online Samenwerkingsruimte ervaringen uitwisselen. Er is een expertiseteam met adviseurs operationeel. Zij richten zich specifiek op de ondersteuning van gemeenten waar het gaat om de digitale aspecten, VROM en Geonovum organi seren in september 2009 vier praktijkda- gen 'digitale ruimtelijke plannen'. Deze praktijkdagen liggen in het verlengde 12 Geo-lnfo 2009-9

Geo-Info | 2009 | | pagina 14