Het in IJmuiden gevestigde Antiquariaat Asher Rare Books biedt momenteel op haar website zo'n zeldzame schetsatlas, en zelfs een heel vroeg exemplaar uit het midden van de negentiende eeuw, te koop aan. Deze Atlas der Geheele Wereld werd samengesteld door een Zutphense scholier, die zich op het titelblad bekend maakt als J.B. Albers. Misschien was hij (of wellicht was het zelfs een zij!) verwant aan de eveneens in Zutphen woonach tige ingenieur en kartograaf Abraham Bernardus Albers (1848-1880), maar in de bestaande genealogische literatuur wordt zo'n relatie nergens bevestigd. De mooi gekalligrafeerde titelpagina, die ook een geschreven inhoudsopgave bevat, wordt gevolgd door 27 met de hand getekende en ingekleurde kaarten, waar van de meeste door Albers ondertekend en ook gedateerd zijn. Daaruit kunnen we opmaken dat de individuele kaarten tus sen november 1847 en maart 1849 werden getekend. Uit de opeenvolging van de kaarten kunnen we zien dat Albers zich goed hield aan de toentertijd gebrui kelijke regionale volgorde. De eerste kaart in de atlas is een wereldkaart in de zogenaamde Mercatorprojectie, waarbij de lengte- en breedtegraden als rechte lijnen zijn getekend. Daarna volgens twee kaarten van het noordelijke en zuidelijke halfrond. Vervolgens komt een kaart van Europa en een groep van veertien kaarten van Europese landen en gebieden. Hierna vinden we kaarten van Azië, Palestina, Nederlands Oost-lndië en Afrika, terwijl het Amerikaanse continent is vertegen woordigd met kaarten van Noord-Amerika en de Verenigde Staten, West-lndië en Zuid-Amerika. De atlas wordt afgesloten met twee kaarten van Australië en de eilanden in de Stille Zuidzee. Het bijzondere aan deze atlas is dat hij getekend werd in een tijd dat schoolat lassen in Nederland vrijwel onbekend waren. Ze waren er wel en onze ijverige Zutphense scholier heeft ze zeker ook gekend, maar het is toch heel waarschijn lijk dat Albers zich bediende van een Duits voorbeeld. In Duitsland stond de kartogra- fie in de negentiende eeuw namelijk op een veel hoger niveau dan in Nederland, wat onder andere tot uitdrukking kwam in een heel breed aanbod aan schoolatlassen en andere geografische en kartografische onderwijsuitgaven, die ook op de Neder landse markt werden uitgebracht. Daar naast wijzen ook de stijl en de volgorde van de kaarten er op dat Albers voor zijn tekenwerk een Duits voorbeeld gebruikte: de kaart van België gaat bijvoorbeeld aan de kaart van Nederland vooraf, wat in een Nederlandse schoolatlas zeer ongebrui kelijk is. Welke Duitse atlas Albers als voorbeeld gebruikte is niet duidelijk. Uit de vak literatuur komen verschillende namen naar voren, maar een vergelijking met de Zutphense schetsatlas geeft geen uitsluitsel. Omdat de belettering van de geografische namen op de kaarten vooral in het Nederlands is, lijkt het er echter ook op dat Albers ook Nederlandse bronnen heeft gebruikt bij het vervolmaken van zijn kaarten. Hoewel de atlas daardoor misschien een wat tweeslachtig karakter heeft, biedt hij een voor Nederland ongewoon vroeg beeld van het hoge niveau van de educa tieve kartografie in de negentiende eeuw. De vraag blijft bovendien welke Zutphense scholier zich precies achter de initialen J.B. Albers verschuilt. Misschien dat de lezers van Geo-lnfo deze vraag voor eens en voor altijd kunnen beantwoorden! f Geo-lnfo 2009-9 15

Geo-Info | 2009 | | pagina 17