Landmeten en geo-informatie in Tilburg Interview met twee teammanagers 'De gemeente Tilburg? Dat zijn 1.800 betrokken ambtenaren en een gedreven bestuur. Doortastend en vernieuwend. Klaar om met u samen te werken.' Dat is een tekst op naamkaartjes van de 'Kruikenstad', met volgens dezelfde kaartjes nog 200.000 inwoners ook! Beide groepen groeiden intussen fors verder in aantal, zij het de inwoners het meest. Landmeten door Adri den Boer, redacteur Frans van Bokhoven en Peter Bekkers met aan de muur koningin Beatrix en op tafel een marktproduct grondgebied is verdeeld in dertien domei nen, waarin de opgespaarde mutaties vier maal per jaar worden ingemeten. Bekkers vult aan dat ze zich aan het oriënteren zijn om ook aan de hand van luchtfotografie mutaties te gaan opsporen. De GBKT wordt innovatief gemeten, er is geen sprake (meer?) van dat Landmeten de 'rec-mocule' bij Geo-informatie over de schutting gooit. In de samen met Coen- radie-GTC uit Best ontwikkelde methode Tachyman met landmeetkundige voor waarden en eisen heeft de landmeter een pencomputer aan de tachymeter. Controle stallaties.'Hoofdmaatvoering binnen alle projecten en bewaking van de kadastrale grenzen ten opzichte van het openbaar gebied.'Zo omschrijft Frans van Bokhoven een hoofdtaak van het team. Vooraf aan bijvoorbeeld het bouwrijp maken wordt zo een stedenbouwkundig plan omgezet in een matenplan waarin de hoofdmaat voering is vastgelegd. Het laatste is ook de onderlegger voor transactietekeningen voor de afdeling Vastgoed. Het Kadaster stoot doe-taken af en zo gaat ook Tilburg zelf meer doen als een koper een perceel splitsing voorafwil. Bij de behandeling van bouwvergunningen is Landmeten één van de spelers in de toetsingsroute. Liggingen worden getoetst aan de private grenzen en aan het vigerende bestem mingsplan, Percelen worden uitgezet en in een later stadium gecontroleerd of er wel conform de goedgekeurde bouwtekening wordt gebouwd. Nieuwbouw wordt ten slotte zo spoedig mogelijk ingemeten voor de GBKT. In het algemeen baseert men de bijhouding daarvan op muta tiesignalen-ook uit de BAG - inzake de infrastructuur en de bebouwing. Het Frans van Bokhoven is teammanager Landmeten en Infratechniek van de afdeling Ingenieursbureau van de Dienst Gebiedsontwikkeling en Peter Bekkers is teammanager Geo-informatie van de afdeling Informatisering van de Service- dienst. Ze werken in de jubilerende stad veel samen. Een gesprek met hen beiden was een zinvolle tip van ir Wilbert Wou ters, hoofd van de afdeling Ingenieursbu reau (ca. 110 fte), oud-bestuurslid van GIN en nu grootgebruiker van geo-informatie. 'Kwaliteitsbewaking zit in beide teams ingebakken', zo zeggen de managers snel in koor. Het team Landmeten en Infratechniek (18 fte) houdt zich naast landmeten bezig met openbare verlichting en verkeersregelin- Wilbert Wouters en Frans van Bokhoven 16 Geo-lnfo 2009-9

Geo-Info | 2009 | | pagina 18