Geo-informatie vindt dus grotendeels buiten al plaats, maar een check door een specialist van Geo-informatie is er nog steeds alvorens aansluiting plaatsvindt in het geodata- warehouse.'De landmeter kan de meting niet manipuleren, een logboek maakt volledig terugkijken mogelijk', aldus Van Bokhoven.'De landmeter sluit niet aan door snapping, maar moet elk punt dat hij levert echt meten', zo voegt Bekkers toe (en hij bleek nu bij verdwenen objecten nog kruisjes te moeten zetten, maar aan een was/wordt-verhaal wordt gewerkt.) Landmeten doet verder, aldus Van Bokho ven, projectmetingen ter voorbereiding van (voorlopige) ontwerpen, DTM's bij de grotere infrastructurele projecten.'We zetten ook deTilburgse kermis uit, de grootste kermis van de Benelux. Na de ver pachting in januari volgen de tekeningen en later de uitzettingen. Het is 5 cm-werk met die 250 attracties en die aanwijzingen aan exploitanten. De kermis is 3,5 km lang en we zetten de vakken uit in gele verf met dito nummertjes. Een projectleider van Landmeten zit ook in het projectteam Kermis', zo zegt Van Bokhoven, die het zelf vijftien jaar deed. Bekkers gaf aan dat hij zich er achttien jaar geleden als stagiair bij de gemeente Tilburg al over verbaasde water bij deTilburgse kermis komt kijken op landmeetkundig gebied. Vakken, maar dan met genummerde piketten, werden ook wel uitgezet voor een ander doel: om het bedrijf REASeuro nabij Gilze-Rijen naar bommen uit de oorlog te laten zoeken. Van Bokhoven attendeert ook op de nieuwe koers van het Ingenieursbureau en van Landmeten: meer marktbenut- ting. Deels zou dat te danken zijn aan de komst van Wouters vanuit Rijkswaterstaat, maar ook groeide de opdrachtenstroom hen boven het hoofd en was er moeilijk nieuw personeel te krijgen. Per i juli jl. zijn twee raamcontracten afgesloten: voor de GBKT en voor'projectmetingen en inhuur'. Graag wil men de met'wip'aangeduide balans in evenwicht houden door vol doende commitment en kennis in huis te blijven hebben. Het toetsen van externe partijen blijft, bouwplanzaken alsmede de kadastrale aanwijs ook en metingen van minder dan twee dagen blijft men even eens zelf doen. Voor de objectgerichte GBKT is een bestek beschikbaar en men is benieuwd naar externe inzet van een mans- in plaats van tweemansploegen. Wkpb-registraties op GBKT Luchtfotofragment met gemeentelijke eigendommen Het team Geo-informatie (15 fte) is beheer der van de GBKT - méér dan een GBKN voor Tilburg - en dus voor de bijhouding de opdrachtgever van Landmeten. Na lange ervaring bij Oranjewoud, waarbij met name de gemeente Vlaardingen een grote rol heeft gespeeld, en na anderhalf jaar te hebben gewerkt bij de gemeente Eindhoven, trad Peter Bekkers in mei in dienst bij Tilburg. Voor het feit dat hun BAG-project in juli een succesvolle audit van VROM doormaakte gaf hij dus vooral anderen de eer.'Het geodatawarehouse (MicroStation, GeoCad, NGDW) staat, we zijn het nu aan het positioneren als centraal punt voor geo-gerelateerde data. Groenbeheer bijvoorbeeld heeft in haar pakket ook zelf een x- en y-coördinaat en die sporen voor eenzelfde boom vaak niet met die in NGDW. Toch staan er geen twee bomen, hoor! Wij willen naar een funda ment met de x,y van de GBKT dat gebruikt kan worden door praktisch iedere beheerder. Dezelfde liggingsdata dus en dan mag de beheerder het in zijn beheer- pakket zelf een eik of een beuk noemen. Concreet: Als een beheerder naar buiten gaat en een zojuist geplante boom invoert met zijn PDA met GPS- verbinding, heb ik er geen problemen mee om de coördi naat op te nemen in het geofundament. Maar dan wel als plantopografïe! Later wordt deze boom ingemeten door de landmeters, waardoor we de definitieve geometrie opvoeren. De koppeling vanuit het groen beheersysteem blijft natuurlijk intact. Alleen de boom krijgt nu een nauwkeurige positie', aldus Bekkers. Hij vervolgt:'Maandelijks gaan er was/ wordt-bestanden naar de stichting GBKN Zuid en dat zijn flinke leveringen. Middels een eenvoudige export uit NGDW wordt er binnen vijf minuten een nieuwe was/ wordt-NEN gemaakt die door de stichting altijd zonder problemen wordt geaccep teerd. Verder zitten we te wachten op de BGT. Binnen het team wordt gezegd: Als de wet er vandaag doorkomt kunnen we morgen aansluiten. De afgelopen jaren is er vooral veel aandacht besteed aan het registreren en het op orde krijgen van de bijbehorende processen. Dit heeft erin geresulteerd dat we als een van de weinige geo-teams in den lande ook ISO-gooi:20oo gecertificeerd zijn. Maar nu willen we vanuit Geo-informatie van registreren naar informeren. We willen de geometrie de basis laten vormen voor tal van informatievraagstukken. De rol van ons team is meer dan een centrale plek in de Servicedienst, we zijn er voor iedere collega, ook voor latente geo-vragen. Een gemeentelijke projectgroep had een offerte liggen voor luchtfoto's, wij hielden een presentatie van wat er al is en men sloeg steil achterover. We moeten met ons team echt de boer op. Laten zien wat we hebben, wat we kunnen en wat we Op de trappen van het Koninklijk Paleis van Willem II: het pand was gereed toen deze in 1849 overleed en ook hij sliep er nooit. Geo-lnfo 2009-9 17

Geo-Info | 2009 | | pagina 19