Lage wolken vormen mist Column door Jeroen van Winden We hebben het in geoland steeds vaker over'cloud computing'. In de breedste zin gaat het bij cloud computing om het gebruik van diensten op het internet in de vorm van applicaties en web services. Gaat het hier om oude wijn in nieuwe zakken? Zoals bij vele ICT-innovaties lijkt het daar wel op. We tekenen het internet in architectuurmodellen, al sinds het bestaat, als een wolk. Daar komt de term 'cloud'dan ook vandaan, ledereen gebruikt diensten vanuit de cloud. Online e-mailaccounts als Hotmail en Gmail zijn diensten vanuit de cloud. Youtube, iTunes, Flickr, blog- gingsites, Twitter, social networks als Hyves en Linkedin; het zijn allemaal diensten vanuit de cloud. Ook in geoland is het aanbieden van diensten (vooral datadien sten) op het internet niet nieuw. We praten al jaren over Spatial Data Infrastructures (SDI's) en geoportalen. Toch kun je het cloud-denken zien als vernieuwend denken. De gedachte achter cloud computing is meer een filosofie. Eén van de ideeën achter de cloud is 'ontzorgen'. De gebruiker moet er van uit gaan dat de dienst er is. De aanbieder zorgt er voor dat zaken blijven performen, ongeacht het aantal gebruikers en de geografische spreiding van die gebruikers. Met andere woorden, de aanbieder zorgt voor de globale schaling van de diensten. Dit is niet nieuw, het is al jaren het domein van Google. Niemand maakt zich zorgen over de beschikbaarheid en de snelheid van de Google search engine en andere diensten als Google Maps en Google Earth. Je gebruikt het gewoon. Een ander element in de cloud-filosofie is het vormen van een netwerk of een community rond de aangeboden diensten. Je wordt lid van een cloud-community. Groepen mensen, het liefst zo groot mogelijk, bepalen het succes van een dienst in de cloud. In veel gevallen leveren deze communities zelf content aan. Leden van een community zijn zowel aanbieder als gebruiker. Gebruikers van Youtube bekijken niet alleen video's, ze plaatsen ze ook. Wikipedia wordt gemaakt door de gebruikers zelf. De cloud-filosofie begint nu ook over te waaien naar geoland. Zou het niet mooi zijn wanneer de luchtfoto van Nederland er gewoon is? Natuurlijk maak je afspraken met de aanbieder in de cloud, maar daarna staat de luchtfoto je gewoon ter beschikking zonder je verder druk te hoeven maken over de performance en kwaliteit van de luchtfoto. Nog mooier zou het zijn als we ons zouden organiseren in een geo-community. leder lid van de community plaatst zijn geo-informatie in de cloud, zodat we die in de community kunnen delen. Zou het werkelijk zo eenvoudig zijn? Technisch is het allemaal mogelijk. Sterker nog, er bestaat al een dienst voor het delen van geo-informatie op basis van de cloud- filosofie: ArcGIS Online. Deze plek in de cloud maakt het moge lijk om geografische diensten met elkaar te delen. Je kunt je opgeven als lid. Daarna kun je je aanmelden bij speciale interes- segroepen (lees communities) of je kunt deze zelf aanmaken. De aanbieder van geodata of geofünctionaliteit. kan deze uploaden naar ArcGIS Online, vergelijkbaar met het uploaden van een video naar Youtube of een foto naar Flickr. De aanbieder hoeft zich daarna niet meer druk te maken over de schaalbaarheid van zijn geodata of de geofünctionaliteit. Is het aanbieden van plekken in de cloud voor geo-informatie de sleutel tot succes? Dat is toch vooral afhankelijk van de geo-com- munity, van jullie dus. Net als bij Youtube of Flickr is er weinig controle op de kwaliteit of inhoud. De kwaliteit van een dienst is afhankelijk van de aanbieders. De populariteit van een dienst wordt bepaald door de gebruikers. De sport is het aanbieden van diensten die veel worden afgenomen en hoog gewaardeerd. De community bepaalt dus uiteindelijk wat kwalitatief het beste is. De gedachte achter de cloud is een wolk die niet snel zal overwaaien. Ook in geoland kan de cloud leiden tot succes. We moeten met z'n allen, de geo-community, oppassen dat de geo-cloud niet in de mist zal verdwijnen. Dit lukt alleen als de aanbieder kwaliteit levert, zodat de gebruiker de dienst ook waardeert. Ik hoop jullie allemaal snel te zien in de geo-cloud. Samen kunnen we deze dan op een hoger niveau tillen. Lage wolkenvormen namelijk mist. Jeroen van Winden Manager technolgy development ESRI Nederland jvanwinden@esri.nl Geo-lnfo 2009-9 19

Geo-Info | 2009 | | pagina 21