Afscheid en toch niet kartografen blikken met weemoed terug door Jan Willem van Eek Op 15 april nam Johan Russchen afscheid van Noordhoff Uitgevers. Niet dat hij helemaal van het toneel verdwijnt, maar hij heeft wel afscheid genomen van zijn managementfunctie. Hij werkt nu nog anderhalf jaar, twee dagen per week, voor het echt leuke werk. Tijdens een afscheid receptie komt een gesprek niet echt op gang, daarom doen we het nog even over in deze bijdrage aan Geo-lnfo. Voormalig voorzitter NVK (Nederlandse Vereniging voor Kartografie) Nico Bakker blikt mee terug. Een vloeiend gesprek, op een zonnig Zwols terras, over werk, kartografie en vereniging. Carriere Kartografie Johan begon op 16-jarige leeftijd bij het toenmalige J.B. Wolters als kartografisch tekenaar; een wereld van graveren, tekenen met inkt en andere lang vergeten productietechnieken uit de grafische wereld van toen. Na een paar jaar werd duidelijk dat dit grafische werkveld te wei nig uitdaging bood. Door avondatheneum en vooral de stimulerende samenwerking met Prof. Ormeling senior, met wie hij mocht werken aan de 48e editie van de Grote Bosatlas, besloot hij een sabattical te nemen: Johan ging naar de Universiteit Utrecht voor een studie geografie/ka rto- grafie. Je kunt met recht spreken van een 'tweede leerweg'. Hoewel deze periode voor zijn pensioen opbouw als'slapende jaren'werd aan geduid, waren het in werkelijkheid zeer actieve jaren. Kartografie was meer dan de interesse van een 16-jarige. Johan stu deerde na vijfjaar cum laude af. Wat ga je nu doen na zo'n studie?, vroeg men. Simpel: of naar de Topografische Dienst, de Stichting Bodemkartering, de Geologische Dienst of terug naarWolters- Noordhoff. Het werd Wolters-Noordhoff, hoewel terugkomen in een bekend nest wel even wennen was. Door een aanvul lende opleiding Bedrijfskunde kreeg hij een completer beeld van het functioneren van een commerciële organisatie. Johan is geen jobhopper geworden. Waarom ook, als je werkgever je alle kansen kan bieden? Na kartografisch tekenaar, bureauredac teur kartografie, projectleider kartografie, hoofd redactie kartografie te zijn geweest werd Johan uiteindelijk manager Atlas producties. Het bedenken, uitwerken en realiseren van commercieel haalbare productconcepten, in samenhang met alle andere onderdelen van het bedrijf, was de belangrijkste doelstelling. Het ging er daarbij om, om voor verschillende doelgroepen, inzichtelijk te maken hoe de wereld ruimtelijk in elkaar zit. Het gaat bij atlassen om veel meer dan alleen het bedenken van de' kartografïsche vorm'. Ook de internationalisering van het Bosatlasconcept zorgde voor een con tinue uitdaging. Op dit moment worden er co-edities van het Bosatlasconcept uitgegeven in Zweden, Denemarken, Bel gië, Frankrijk en de Fransta lige gebieden van Zwitser land en Canada. Op technologisch gebied werd er een succesvolle samenwerking gerealiseerd met gerenommeerde part ners als het Amerikaanse Rand McNally en het Italiaanse DeAgostini. En natuurlijk waren de internationale ICA-congressen terugkerende hoogtepunten. Het abso lute hoogtepunt was het succes van de Bosatlas van Nederland in 2007; een dure en omvangrijke thematische atlas over Nederland, waarvan er binnen één jaar ruim 70.000 exemplaren werden verkocht. Johan heeft zelf besloten om te stoppen als manager op zijn zestigste. Het is, na ruim veertig jaar, welletjes geweest. Hij blijft nog wel betrokken bij de ontwik keling van nieuwe productconcepten. Uiteindelijk was dat toch veruit het leukste aspect van de loopbaan. Over kartografie kun je met de heren Russchen en Bakker een hele dag vullen. Johans werk aan de Wetenschappelijke Atlas van Nederland in 1980 was een eye- opener. Zijn afstudeerscriptie ging over 'de automatisering van de kartografie! zijn eindconclusie destijds: nog veel te veel kinderschoenenwerk."Kartografen waren vaak bang voor GIS" vult Nico aan. "De vormgevingskant zat nog niet, of volstrekt onvoldoende, in de technologie." Dat resulteerde in vaak bizarre kaartbeelden, die nietszeggend waren.

Geo-Info | 2009 | | pagina 22