Vereniging M 'rJ» Ambassadeur Bosatlas aan het werk Eigenlijk is het werk van de kartograaf vergelijkbaar met dat van een weten schapsjournalist. De kaartlezer kijkt naar de werkelijkheid door de ogen van een ander. De kartograaf plaatst het thema voor je in een context. De professional maakt als het ware een selectie van wat voor jou belangrijk is. "Beperking en een goede structuur zijn belangrijk, het gaat om het leveren van behapbare brokken voor de lezer." Johan :"iedereen denkt en communiceert in teksten, verhalen, zelfs de meeste geografen. Goede kartografen denken in beelden. De kaart moet zichzelf uitleggen. Je bent eigenlijk net een filmregisseur, die een beeldverhaal naar de kijkers brengt." "Niemand noemt zich nog kartograaf, wie voelt zich nog kartograaf?" Niet erg, menen de heren, maar wel een misken ning van de eigen waarden. Wellicht een pijnlijk onderwerp, maar toch aan de orde gesteld: verdwijnt de analoge kaart? Niet onmiddellijk, volgens Johan. Kijk maar naar de hoeveelheid atlasproducten die dankbaar worden afgenomen. Zolang we meer bieden dan de ongestruc tureerde informatie van het internet, context, analyse en verklaring blijft dat goed komen in de toekomst. Ook nu weer vervagen de grenzen tussen de professionals en de (professionele) amateurs. Blijft de Bosatlas als instituut? Zeker! Zolang de atlas de (bijna) perfecte aansluiting biedt bij het op de scholen gebruikte 'Leerplan aardrijkskunde' blijft de atlas een onmisbare informatiebron en hulpmiddel in het aardrijkskundeon- derwijs. Het gaat daarbij om meer dan de inhoud alleen. Onze katern 'Eigen omge ving'werd een aantal jaren geleden in een evaluatie door docenten als' zeer goed' beoordeeld. Niet omdat de kartografische inhoud zo spectaculair was, maar omdat we de docent een broodnodige handlei ding boden om dit nieuwe thema in de klas te behandelen. Op de vraag: "Hoe kijken jullie bij Noord- hoff Uitgevers naar andere atlasproduc ties?" wordt geantwoord:"Welke andere?" Zo'n antwoord zegt natuurlijk iets over de sterke positie van de Bosatlas. Johan en Nico waren beiden betrokken bij de vereniging NVK, de Nederlandse Ver eniging voor Kartografie. Johan was acht jaar secretaris en vier jaar vice-voorzitter. Nico Bakker was de NVK-voorzitter die de overdracht naar Geo-lnformatie Neder land in 2003 leidde. Nooit in de redactie, wel altijd actiefin een commissie. "Sinds 1998 waren we al in discussie over een samenvoeging. De redenen: een verouderend ledenbestand, de betrokkenheid nam af. De inhoud van het vak verdampte voor een deel door de vernieuwde technieken. Het was een noodzakelijke stap. Samengaan met andere verenigingen was het beste alter natief", volgens Nico. Johan:"We deden mee, omdat het een vriendenclub was. Het gezellige en informele sprak ons aan." En over de fusie zelf: Je merkt ook wel dat kartografen echte gamma-mensen zijn, we moesten wel leren omgaan met de beta-mensen, die over de milimeters van alleen hun eigen werkveld gaan. Daarnaast was de NVK een goede manier om van ontwikkelingen op de hoogte te blijven. Je kon in één keer een heel net werk aanspreken, puur een commercieel belang voor menig werkgever. Het speelveld van 'kaarten' was toen geheel anders georganiseerd. De NVK bood het enige platform en er waren geen activiteiten die'kannibaliseerden op de activiteiten van de vereniging'. I ™i ^fhihL' ai Geo-lnfo 2009-9 21

Geo-Info | 2009 | | pagina 23