Ook geodetisch monument in Kampen Landmeter Thomas Berendtsz. kreeg twéé stenen De stichting De Hollandse Cirkel inventariseert onder meer geodetische monumenten in Nederland. Voor de landmeetkundige wereld 'nieuw' is daarbij een tweetal stenen in de Bovenkerk in Kampen. In het tijdschrift De Hollandse Cirkel van deze monumentenmaand september wordt nu gesuggereerd om de in opbouw zijnde lijst op de website van de stichting met dat stenenkoppel te verrijken. Thomas Berentsz. Grafsteen Herdenkingssteen door Adri den Boer, hoofdredacteur De Hollandse Cirkel Afb. 2. Grafsteen van 1625 in de vloer van de Bovenkerk te Kampen, pal bezuiden het orgel Het bekende boek met landmetersadmis- sies bevat van de beëdiging van Thomas Berentsz. (of Berentsen) uit Kampen niet alleen de datum van 5 februari 1612, maar ook de tekst van die beëdiging in afbeel ding en transcriptie (Muller en Zandvliet, 1987):"lck love ende sweere int stuck van Landmetenge eenen ijderen, des versocht sijnde, sonder aensien van personen, nae mijn uuterste ende beste wetenschap gelijck te doene ende sulx niet te laten, noch te verswijgen, om lieffnoch om leet, noch om Eenigerhande saicken, Dat mij Godt alsoe helpe!" Hetzelfde werk meldt ook zijn aan stelling in al 1611 voor 100 carolus-gulden per jaar.'Hij schijnt het goed gedaan te hebben, want in 1628 krijgt hij 50 gulden salarisverhoging', aldus een conclusie op basis van RAO (Regionaal Archief Overijs sel), St. A., inv.nr. 322 dd 24-10-1618 en dat jaartal 1628 is dus een zetfout. Hij was in 1625 trouwens al overleden. Hoewel niet vermeld in onder andere dit landmeetkundige werk bevinden zich in de Boven- of Sint Nicolaaskerk te Kampen twee stenen inzake Thomas Berendtsz. Pal ten zuiden van het orgel ligt zijn grafsteen met rechtsboven het grafnummer 78 en de tekst: ANN01625 DEN 10 MEY IS IN DEN HEERE GERVST THOMAS BERENTSEN LANTMEETERVAN OVERYSEL. Afb. 1. Zicht op de IJssel en de Bovenkerk te Kampen (foto's Mieke den Boer-Snoei) Op de steen komt verder voor een ovalen lauwerkrans om een schild waarin het wapen van Berendtsz., "dat tijdens de Fransche revolutie is weggekapt", aldus een in 1935 geschreven stuk. In een van de vensters van de oude Schepenzaal in Kam pen bracht men in 1915 zijn wapen weer aan, zij het in gebrandschilderd glas. Beroepen komen op grafstenen niet vaak voor en indien wel, dan zijn het veelal niet de minste. De bekendste grafsteen van een landmeter - zelfs met een afbeelding is die van Willem Jansz. uit 1558 in de kerk van het Zeeuwse Baarland. Op initiatief van het Landmeetkundig Gezelschap Snellius werd deze in 1965 herplaatst (Pouls, 1997)- "Toen het 10 Mei 1935 juist 310 jaar geleden was, dat Berendtsz.' stoffelijk overschot in onze Bovenkerk werd bijgezet, meende het Bestuur der Stichting Campen ook de nagedachtenis van dezen man te moeten eren."Zo begon de voorzitter van de stichting Campen, A.J. Reijers, hoofdopzichter van Gemeentewerken en kenner van oude gebouwen van Kampen, zijn bijdrage over Berendtsz en zijn twee stenen in de eerste Kamper Almanak na de onthulling van de nieuwste steen (Reijers, 1936). In 1909 en 1934 waren al gedenkstenen in de Bovenkerk geplaatst voor klokkengieter Geert van Wou en 30 Geo-lnfo 2009-9

Geo-Info | 2009 | | pagina 32