xS HIER B ÉGR AVTlN 3 CV uit 1939 Literatuur Stichting De Hollandse iirke! H irkel >4 schilder Hendrick Avercamp, maar van die daar wel begraven prominenten mankeerden grafstenen. Dat Reyers toch in 1925 al een extra steen voor Berendtsz. wilde, bleek uit de Kamper Courant over deze bij de onthulling sprekende voorzit ter: "De heer Reijers is het hier geweestdie de beteekenis van dezen bouwmeester naar voren heeft gebracht. O.a. herinnerend dat het in 1925 drie eeuwen geleden was, dat Berendtsz. te Kampen 'In den Heere is gerust', zooals te lezen staat op den door spr. gevonden grafsteen, welke vlak voor hem ligt, maar er waren toen, hier moeilijk te noemen, omstandigheden, die destijds een huldiging als deze naar het tweede plan hebben geschoven." Reijers benadrukte al langere tijd ook het bouwkundig werk, onder andere aan stadspoorten, van de landmeter (Reijers, 1910). In 1935 schreef Reijers ook: "Wat nu vreemd kan lijken: een iandmeeter, de schepper wordende van architectonisch belangrijke gebouwen. Maar die oude landmeeters waren in het algemeen mannen, die niet alleen met wis- en meetkunde vertrouwd waren, het waren meermalen ook kunstenaars." Al schreef Berendtsz. zelf hoogstens 'schilder en landmeter', men wilde hem herdenken als architect! Boven de grafsteen werd in de muur een steen toegevoegd met dan ook de tekst: THOMAS BERENDSZ GEZWOREN LANDMETER VAN OVERIJSSEL VERMAARD BOUWMEESTER HIER BEGRAVEN Overl: 10 ME11626 Herd: 10 ME11935. r'.V. ORE1 \j i)M I 'I I" k VAN OwifJSSmw VERMAARD IV iUWMEESTFJ? Afb. 3. Grafsteen van 1625, detail Vrijdag 10 mei 1935 stonden burgemees ter mr.dr. L.K. Okma (met ambtsketen), de directeur van Gemeentewerken, het stichtingsbestuur, de stadsarchivaris, de voorzitter en de secretaris van kerkvoog den, secretaris J. Geesink van 'Overijsselsch Regt en Geschiedenis'en belangstellen den (waarschijnlijk niet één landmeter) in een kring rond een tafel met lessenaar bij Afb. 4. Herdenkingssteen van 7935 in de west muur, boven de grafsteen het graf. Eerst sprak Reijers en daarna de burgemeester. Deze dankte de stichting en onthulde door het wegschuiven van een groen gordijn de steen in de muur. En passant herinnerde hij ook nog aan zijn eigen pogingen om in de straten 'op Zuid' de naam Berendtsz. te bewaren. Na een dankwoord van Reijers besloot'indruk wekkend orgelspel'de korte plechtigheid. Landelijke kranten en het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde vermeldden niets over de herdenking en de steen van 1935. Een iets latere uitgebreidere cv van Thomas Berendtsz. betitelt hem als 'bouwmeester, schilderen landmeter' (Krans, 1939). Vermeldenswaard uit die bij drage - die opmerkelijk genoeg de steen van 1935 niet noemt - zijn diverse zaken. Bijvoorbeeld dat de 'experientie' voor zijn aanstelling was de'Caerte der Overijsel- sche Limiten boven Deventer van d'IJssel aff tot voorbij 't Clooster ter Honnep'. Verder is interessant dat de stad Zwolle, waar hij als bouwkundige en landmeter fungeerde, hem in 1616 vereerde met een glasraam. Thomas moest vanwege zijn Remonstrantse overtuiging in 1619 wor den ontheven uit zijn ambt als landmeter van de Staten, maar werd in 1623 weer in dienst genomen. Hij kreeg zelfs zijn tractement over 1622 nog... - Krans, G.H.A.,Thomas Berendtsz. Bouwmeester, schilder en landmeter te Kampen, in: Verslagen en mededelingen van de Vereeniging tot beoe fening van Overijsselsch Regt en Geschiedenis, 55e stuk, Deventer 1939; ook in databank op www.historischcentrumoverijssei.nl - Muller, E. en K. Zandvliet, Admissies als land meter in Nederland voor 1811, Alphen aan den Rijn, 1987, p. 97-100 - Pouls, H.C., De Landmeter..., Alphen aan den Rijn 1997, p. 69. Hierin op. p. 108 nog een artikel uit de Provinciale Zeeuwse Courant van 26 november 1965 - Reijers, A.J., bijdrage in tijdschrift Bouwkunst, 's-Gravenhage 1910, p. 16 e.v. - Reijers, A.J.,Thomas Berendtsz, in: Kamper Almanak 1935/1936, p. 145-155 (incl. verslagen uit de Kamper Courant van 10 en 14 mei 1935 en een tekening van de steen uit 1625 van de hand van Reijers) u+rCnJa* De stichting De Hollandse Cirkel (1998) heeft als doel de bevordering van de belangstelling voor het verleden van de geodesie. De website www.hollandsecirkei.nl kent een button Geodetische Monumenten Nederland met nog de waarschuwing 'Dit onderdeel is in aanbouw!' Present zijn reeds: - IJkbasis Loenermark - Gebouw voor Geodesie te Delft (Kanaalweg 4) - Gebouw voor Landmeten te Wageningen - Dijkpeilsteen van Hudde te Amsterdam Nederlands hoogste en laagste maaiveldpunt te Vaals en Nieuwerkerk aan den IJssel - Plaquette locatie woonhuis Snellius te Leiden (Douzastraat 2) - NAP-hoofdmerk Polytechnische School te Delft (Oude Delft 95) Een al bekend nog toe te voegen object is bijvoorbeeld onderstaande gevelsteen uit Grouw. Aanvullende tips zijn welkom, bijvoor beeld via de button'Mail ons'op de website. LANTMI TER A°.»Vn w Geo-lnfo 2009-9 31

Geo-Info | 2009 | | pagina 33