Mapping at Work Verslag Verslag van het Annual Symposium georganiseerd door The British Cartographic Society, Newport Pagnell, Groot-Brittannië, 17 - 20 juni 2009 Lezingen en workshops door Edward Mac Gillavry, webmapper Sinds 1963 organiseertThe British Carto graphic Society jaarlijks een symposium voor haar leden (maar ook toegankelijk voor niet-leden). Het symposium is in de loop der tijd uitgegroeid tot een drie daagse bijeenkomst, waar de aanwezigen de mogelijkheid hebben om kennis over kaarten en kartografie op te doen door middel van een breed aanbod aan lezin gen en interactieve workshops. Onder de titel "Mapping at Work" was het symposium dit jaar opgezet met sessies gericht op geïnteresseerden voor wie het maken van kaarten nieuw is tot profes sionele kartografen. Kortom: voor elk wat wils. Het symposium liep van 17 tot 20 juni in Newport Pagnell, vlakbij Milton Keynes halverwege Londen en Birmingham. Voor de eerste keer vond het symposium plaats in juni in plaats van september, een druk seizoen voor kartografen, omdat dan ook de Association of Geographic Information (AGI) en de Society of Cartographers (SoC) gewoonlijk hun jaarlijkse symposia organi seren. Door deze verschuiving probeerde de BCS meer belangstellenden te trekken. Dit jaar trok het symposium in totaal zo'n 120, voornamelijk Britse, deelnemers van gemeentelijke tot nationale overheids instanties, uit het bedrijfsleven en het onderwijs. Opvallend was het grote aantal afgevaardigden van de Defence Geogra phic Centre. Het programma op donderdag werd geopend met presentaties van Bob Lilley en Bill Cartwright, voorzitters van respectievelijk de BCS en de International Cartographic Association (ICA) met als overkoepelend thema "New Horizons". Lilley schetste de nieuwe strategie van de BCS om zich meer te profileren en naast kartografen ook een nieuw publiek van mensen die werkzaam zijn in de geo- informatiesector te trekken. Een aan sprekend initiatief in dit kader is de serie workshops "Better Mapping Campaign" die de BCS samen met de AGI organiseert. Deelnemers aan de workshop wordt geleerd, hoe men ook met GIS heldere en duidelijke kartografische producten kan realiseren. Cartwright keek terug op de kartografische producten die hij tijdens zijn academische loopbaan heeft gemaakt en trok daaruit enkele lessen die de karto grafie voorbereiden op de toekomst. Ter afsluiting presenteerde de Geolnforma- tion Group haar nieuwe product "UKMap", dat een directe concurrent kan worden van de grootschalige topografische producten die de Britse karteringsinstan- tie Ordnance Survey aanbiedt. Hiermee werd de Britse geo-informatiesector ook een "nieuwe horizon" voorgehouden, met minder strenge licentiebepalingen dan die de Ordnance Survey hanteert. Cartography: an introduction Het lesmateriaal van de "Better Map ping Campaign" is samengevat in het boekje "Cartography: an introduction", dat geschreven is door Giles Darkes and Mary Spence. In 64 bladzijden wordt ingegaan op de basisprincipes om een duidelijke kaart te maken. ISBN 0904482235 In de sessie voor de lunch sprong vooral de voordracht van Andrew Hudson-Smith van Centre for Advanced Spatial Analysis, University College London, in het oog. Hij presenteerde de website MapTube. Deze website is geïnspireerd door YouTube en toont kaarten die door bezoekers zijn gemaakt in plaats van video's. Met behulp van software die gedownload wordt van de MapTube-website kunnen gebruikers eigen kaarten maken als een thematische kaart- laag bovenop Google Maps. Regionale televisiestations van de BBC maken gebruik van MapTube om kaarten te maken die tonen hoe kijkers reageren op bepaalde enquêtes. Zo toont de kaart"BBC Look East: Anti-social Behaviour" wat kijkers als de belangrijkste bron van ergernis op straat ervaren in de regio East-Anglia. De middag was gereserveerd voor verschillende workshops over het maken van duidelijke kaarten met bepaalde softwarepakketten (ArcGIS, GSI3D) of gegevensbronnen (OS MasterMap) en werd afgesloten met de jaarlijkse "Helen Wallis Memorial Lecture", een lezing ter nagedachtenis aan Helen Wallis (1924 1995), die veel heeft bijgedragen aan de kartografische verenigingen en instituties in Groot-Brittannië. De lezingen op vrijdag stonden in het teken van kaarten op het Web en "wayfm- ding", dat grofweg vertaald kan worden met "bewegwijzering". In Nederland is bijvoorbeeld Bureau Mijksenaar een bekende in dit vakgebied. Clare Neal besprak hoe zij en haar collega's bij Steer Davies Gleave kaarten ontwerpen die zowel in drukwerk als op het Web worden uitgegeven. In het licht van de wijdverbreide toepas sing van Google Maps op websites was de presentatie van Easingwood zeer opmerkelijk. Uit zijn onderzoek bleek, dat proefpersonen luchtfoto's voor de werke lijkheid houden en als uiterst nauwkeurig interpreteren, hoewel de foto's toch enkele jaren oud zijn en de huidige situ atie drastisch veranderd kan zijn! Kortom: zeker iets om rekening mee te houden bij het gebruik van luchtfoto's. 's Middags werden verschillende pro jecten gepresenteerd waarin kaarten en bewegwijzering gebruikers helpen om zich te oriënteren en hun weg te vinden in een onbekende omgeving. Vooral het project "Legible London" sprong in het oog. Op woensdagavond was Legible London al in de prijzen gevallen toen het de "Ordnance Survey MasterMap Award" voor innovatieve kartografie ontving. Op basis van de topografische kaart is in een pilotstudy een duidelijk systeem van bewegwijzering ontwikkeld in de omge ving van Bond Street in hartje Londen. Uit het onderzoek bleek, dat de meeste 32 Geo-lnfo 2009-9

Geo-Info | 2009 | | pagina 34