Gi4 DM Informatie Bussum ontsluit milieu(bodem)informatie Ere wie ere toekomt! COST Action TU0801 Geo-lnfo 2009-9 37 De gemeente Bussum heeft voor haar inwoners milieu-informatie via het internet ontsloten. Deze milieu-informatie bestaat uit bodemonderzoeksgegevens, historisch bodembedreigende activiteiten, gegevens over oude ondergrondse tanks, bedrijfsinformatie (Wet milieubeheer), de bodemkwaliteitskaart en gegevens over toegekende hogere geluidswaarden. De website is ontwikkeld met behulp van het programma Geoide in samenwerking met de Milieudienst Zuidoost Utrecht en Roxit. De website bestaat uit twee onderdelen, het Geoloket en de omgevingsrapportage. Het Geoloket bevat een visuele weergave van de informatie. De foto hiernaast is daarvan een voorbeeld. Op het Geoloket kunt u bijvoorbeeld precies zien waar ondergrondse tanks zijn gelegen, waar bodemonderzoeken zijn verricht en voor welke gebouwen een verzoek voor hogere grenswaarde is toegekend. U kunt een luchtfoto opvragen en deze gegevens printen. De omgevingsrapportage bevat een opsomming en een beschrijving van de informatie in een overzichtelijk pdf- rapport. Dit rapport kunt u gratis down loaden. U moet dan wel eerst een account aanmaken, die overigens ook gratis is. Een voorbeeld van een omgevingsrapportage kunt u op een link inzien. U kunt de rap portage gebruiken bij aan- en verkoop van een perceel grond, een huis en/of overige onroerende goederen. www.bussum.nl In Geo-lnfo 2008-7/8 werden in de bij drage'Optiekbedrijf van Defensie 150 jaar' twee tekeningen geplaatst van de Leidse instrumentmaker H. Valk van i860 en van de dito werkster mevr. H. Smit van 1871. De naam van de tekenaar was me onbekend en ze kwamen via Geo-lnfo dus ook ano niem op internet. Ondergetekende kreeg nu als auteur van de familie Oudendorp terzake meer informatie. Het waren er twee uit een serie tekeningen, gemaakt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan in 1958 van de Verificatie van RijksZee- en Luchtvaartinstrumenten (VRZLI) te Wassenaar. Op één tekening zijn duidelijk de initialen O+S (Oudendorp en Spek) te zien. Jan Oudendorp maakte de tekenin gen met hulp van de heer Spek. Laatstge noemde verzorgde meer de historische verantwoording. Jan Oudendorp was ruim 40 jaar werkzaam bij de VRZLI, laatstelijk als optisch glasbewerker op de afdeling Optiek. Zijn echtgenote mevr. Oudendorp-de Vries exploiteerde vanaf de opening een aantal jaren de kantine van de VRZLI en was eveneens een bekende verschijning in het marine bed rijf. Adri den Boer Een nieuwe'COST Action TUo8oi'op het gebied van 'Semantic Enrichment of 3D City Models for sustainable urban development'is goedgekeurd door de EC en in november 2008 van start gegaan (www.semcity.eu). De looptijd is vier jaar. Het belangrijkste doel van dit project is Europese landen en steden aan te moedigen 3D-stadsmodellen te ontwikkelen, te beheren en te gebruiken, waarbij de kosten tegen de baten op moeten wegen. Daarbij is het de bedoe ling om gebruik te maken van de meest recente technologische ontwikkelingen op het gebied van 3D-stadsmodellering (Geomatics), ontologie, (computerwe tenschappen) en omgevingsmodellering (milieuwetenschappen), teneinde de maatschappij te doordringen van het belang van 3D-stadsmodellen voor de ondersteuning van effectieve besluitvor- mings- en beoordelingsprocessen. De resultaten van deze'Action'dienen bij te dragen aan de effectieve ontwikkeling van stedelijke gegevensinfrastructuren en het faciliteren van het INSPIRE-programma op stedelijk niveau. De'Action'open staat voor iedereen (studenten, onderzoekers en professionals) die werkzaam is op het terrein van 3D-modellering en semantiek. In het kader hiervan worden verschillende activiteiten voorzien (workshops, korte wetenschappelijke missies, trainings- scholen en netwerken voor onderzoekers). De eerste internationale trainingsschool wordt georganiseerd door de Nederlandse vertegenwoordigers in '3D geo-informa- tion for disaster management'. Het doel is de 3D Geo-ICT voor het verbeterd ondersteunen van risico- en crisismanagement te promoten. Docenten van TUD, VU, ITC en internationale experts zullen hun kennis op het gebied van 3D Geo-ICT, semantisch modelleren en risico- en crisismanagement delen. De school wordt georganiseerd van 5 tot en met 9 oktober bij TU Delft. Meer informatie: Dr. Sisi Zlatanova (s.zlatanova@tudelft.nl/ 015-2781714).

Geo-Info | 2009 | | pagina 39