9 pen De Hollandse Cirkel 2009-3 Ingénieur J. Lebret (1819-1906), door prof. Adriden Boer 'Navigatiesysteem hulpdienst hapert vaker' Op de kaart Uitgave 2009-3 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: Rivierwaterpassing en meer uit de eerste hand. Aantekeningen (1851-1853) van dr.ir. Leen Aardoom Belevenissen met een AM (Air Ministry) Mark IX bubble sextant, door Martien van Zoeren De transformateur, doorjan Stehouwer Kampense landmeter Thomas Berendtsz. kreeg twéé stenen, door Informatie: www.hol- landsecirkel.nl. Transformateur, nu van Jan Stehouwer DEN HAAG - Het voorval in Putten waarbij twee politiewagens en twee ambulances het adres niet konden vinden van een man die een hartinfarct had gekregen, staat niet op zichzelf. Het komt vaker voor dat nieuwe of gewijzigde straatnamen niet in de navigatieapparatuur van hulp diensten voorkomen. Dat leidt geregeld tot onnodige vertraging en stressvolle situaties, stellen de politievakbonden ACP en NPB. Volgens ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp wordt te veel vertrouwd op de techniek en ontbreekt het centralisten aan gedetailleerde stratenkennis. Ambulance en politie verloren woensdag in Putten kostbare minuten toen ze op weg waren naar een man die door een hartinfarct was getroffen. De navigatie systemen wisten geen raad met het opgegeven adres. De straat waar de woning zich bevond, had onlangs een andere naam gekregen. De man overleed korte tijd later, ondanks reanimatie door omstanders en later door het ambulance personeel. Hoeveel tijd er is verloren en of de man nog had geleefd als de diensten wel op tijd waren gekomen, is onduidelijk. Zowel de Raad van Hoofdcommissarissen als Ambulancezorg Nederland spreken van een'uitzonderlijke situatie'. Volgens hen wordt er veel aan gedaan de informa tiesystemen in de meldkamers en de navi gatieapparatuur in de wagens up-to-date te houden. Zo worden de digitale straat- kaarten iedere twee maanden ververst. Daarnaast zijn er afspraken met gemeen ten over het tussentijds doorgeven van nieuwe straatnamen of wegafsluitingen. Het probleem in Putten was dat zowel de meldkamer als de navigatieappara tuur in de auto's niet over het juiste adres beschikte."De naamswijziging van deze straat is niet in de systemen terecht gekomen", aldus een woordvoerder van C.onnexxion, dat het ambulancevervoer in Noord- en Oost-Gelderland verzorgt. Hoe dat kan wordt nog uitgezocht. Uiteindelijk vonden de ambulance en politie het juiste adres door aan buurtbewoners de weg te vragen. Volgens de politiebonden ACP en NPB zorgt het ontbreken van gegevens in navigatieapparatuur vaker voor vertra ging."Zeker bij nieuwe Vinex-wijken duurt het vaak even voordat alle straatnamen in de systemen zijn opgeslagen", aldus ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp. "Dat Op de Open Monumentendagen van 12 en 13 september 2009 kwamen kaartlezers als nooit te voren aan hun trekken met het landelijke thema Op de kaart. Geen satelliet navigatiesystemen, maar een weekend lang kaartlezen. Op elke Monumentendag zijn ze aanwezig en jaarlijks maakt iedereen er mas saal gebruik van: atlassen, kaarten en plattegronden. Maar dit jaar hebben de kaarten de status verworven van het landelijke thema en zetten zij de monumenten nadrukkelijk op de kaart. De Stichting Open Monumentendag heeft een mooie brochure uitgebracht, waarin de activiteiten van deelnemende gemeenten beschreven staan. Meer info: www.openmonumentendag.nl betekent langer zoeken en dus ook meer tijd voordatje op de juiste plek bent. Volgens Van de Kamp wordt er te veel op de techniek vertrouwd. "Centralisten hoe ven lang niet meer zoveel gedetailleerde stratenkennis te hebben als voorheen. Bij een onbekend adres of een storing in het systeem leidt dat sneller tot stress. "Extra probleem is dat agenten voor de noodhulp worden ingezet in regio's waar ze normaal gesproken niet werken", zegt voorzitter Han Busker van de NPB. "Ze kun nen dan niet terug vallen op hun eigen kennis van de omgeving. Geloof me, als agent ben je dan niet blij. (De Stentor, 14 augustus 2009) zaterdag 12 en/of zondag 13 september 2009 fiim NUPIENTENDAG 38 Geo-lnfo 2009-9

Geo-Info | 2009 | | pagina 40