Coördinatiepunten Samenwerkingsverband TUDelft en IBTP Kinshasa Ingénieur, Géomètre- spits van de Onze-Lieve-Vrouwetoren Salomon Yumani, Topographe, Docent Geodesie te Kinshasa "De gemeente Amersfoort, die dit jaar herdenkt dat zij 750 jaar geleden stads rechten ontving, geldt als het cartogra fisch middelpunt van Nederland. De vormde jarenlang het nulpunt van de Rijksdriehoeksmeting, een methode om door middel van coördinatiepunten het land nauwgezet in kaart te brengen." Uitnodiging landelijke opening Open Monumentendag 2009 'Op de kaart' te Amersfoort door prof. mr. Pieter van Vollenhoven, die plaatsvond op 10 september 2009. Het Institut du Batimentet des Travaux Publics te Kinshasa Geodesie onder valt. De colleges waren voor een groep van dertig studenten Geodesie weer geslaagd, net als de vooraf gaande jaren waren de studenten blij met mijn colleges. De gebouwen op de campus van IBTP waar de Geodesie-afdeling ligt zijn geheel vernieuwd en voorzien van airconditio ning met eigen stroomopwekkende aggregaat. De condities binnen het gebouw zijn nu optimaal. De aula en colle gezalen hebben nieuwe stoelen en tafels. Maar alleen het gebouw is opgeknapt. De bibliotheek en de laboratoriums heb ben echter, behalve het likje verf, niet méér meegekregen: geen boeken, geen instrumenten, geen computers, niets voor het practicum, geheel kale zalen. De boeken die ik meegekregen had zijn nu in de Centrale Bibliotheek, maar binnen- Wat de studenten betreft die nu al ingeschreven zijn voor de TUDelft Master Geomatics moet ik helaas mee delen dat, alhoewel de studenten zeker wel geïnteresseerd zijn om deze studie te komen volgen, het voor hen financieel praktisch onmogelijk is. Alleen het maken van de TOEFL TEST (dit is een test om de kennis van de Engelse taal te meten) kost hen al $185 per persoon en dat is dan nog exclusief colleges. Het is te begrijpen dat dat voor een student met een studiebeurs van $30 per maand een behoorlijk kapitaal is. Om dit probleem op te lossen is het enige wat ik voor kan stellen, dat de studenten hier in Nederland hun test komen doen en zich tegelijkertijd voorbereiden op het nieuwe studiejaar. Als de studenten hier zijn kunnen zij immers deze test bekostigen, omdat de studiebeurs hier veel hoger is dan in Congo, Voor evt. contacten: badiaba@hotmail.com. Zojuist ben ik teruggekeerd, na een verblijf van enige maanden in Congo, waar ik lessen kartografïe en geodesie heb verzorgd aan de universiteit van Kinshasa. Binnen deze universiteit is een onderdeel genaamd: Institut du Batiment et des Travaux Publics (IBTP), waar de opleiding kort zullen deze geplaatst worden in de afdelingsbibliotheek (Geodesie). Ik heb nog steeds het idee dat de TUDelft (Geomatics), in het kader van Ontwik kelingssamenwerking tussen TUDelft en IBTP, bijvoorbeeld met het lesgeven, het verkopen van instrumenten, computers of boeken (natuurkunde, wiskunde, geode sie, kartografïe, fotogrammetrie, bouw kunde, civiele techniek e.d.) hulp verleent aan IBTP. De huidige samenwerking is echter niet structureel. Wat mij betreft wil ik ook pleiten voor samenwerking met andere instituten, zoals bijvoorbeeld het ITC te Enschede, waardoor de opleiding Geodesie te Kinshasa beter in staat wordt gesteld om studenten op te leiden voor geodeet en de mogelijkheid krijgt om een Mas ter in Delft of elders te behalen. 40 Geo-lnfo 2009-9

Geo-Info | 2009 | | pagina 42