Vaag Redactioneel door Frank Kleijer Het was een klein nieuwsbericht op het journaal, maar daarom niet minder opval lend. Bing Maps toont locaties op haar luchtfoto's die door concurrent Google Maps zijn vervaagd (blurred). Daarmee lijkt een onomkeerbare stap te zijn gemaakt in de openbaarheid van geo- informatie. Eindelijk kunnen we nu zeggen dat heel de wereld in beeld is gebracht. Onmiddellijk heb ik m'n oude kazerne opgezocht en meer van die locaties waarin ik eigenlijk niet ben geïnteres seerd: Noordwijk aan Zee, de stallen van de koninklijke familie in Den Haag, enzovoort. Het deed me een beetje denken aan de scène uit Robbedoes en de Schaduw van Z, waarin de beruchte Z werd gevonden middels de enige ontbrekende luchtfoto van Palombië. De beste manier om iets geheim te houden is nog altijd er geen aandacht op te vesti gen; kwaadwillenden kunnen altijd wel het beetje (geo informatie verkrijgen dat ze denken nodig te hebben. Mocht Bing Maps onder externe druk de bewuste beelden toch moeten verwijderen, dan worden die locaties daarmee nog interes santer en duiken de foto's wel weer ergens anders op. Nog maar eind jaren negentig beschikte enkel het Pentagon over de beelden en computercapaciteit om met de muis over de aarde te navigeren. Door technische vooruitgang en de commerciële mogelijk heden daarvan beschikt nu iedereen over iets wat aanvankelijk aan militairen was voorbehouden. Vergelijk dat eens met het uitzetten van Selective Availability in 2000, waarschijnlijk onder druk van plannen voor een concurrerend systeem-Galileo. De modernisering van het GPS-signaa! kwam in ieder geval zo tot stand, ledereen kreeg de beschikking over een naviga tiesysteem met (redelijk) hoge nauwkeu righeid. Militairen leken nog altijd het voordeel te hebben van net iets hogere nauwkeurigheden of foto's met net iets hogere resolutie, maar dat voordeel is aan het vervagen. Heel de wereld? Nu ja, de trend zet zich door met beelden op straatniveau. En ook daar worden door Google vervagingen aangebracht, ditmaal van gezichten en nummerborden. Maar iedereen met een mobiele telefoon met GPS en camera kan zijn beelden openbaar maken en van een geotag voorzien. Die gezichtsvervagingen zullen op den duur dus ook wel verdwij nen. Het is dat niet zo veel mensen malen om privacy. Maar de volgende keer dat iemand je op straat fotografeert kun je maar beter doorlopen en hopen dat ze je niet vervagen. S^!iwelcome ©directions (^collections options share print Noorwijk aan Zee gezien vanuit Bing Maps Geo-lnfo 2009-9 3

Geo-Info | 2009 | | pagina 5