Monumenten en geometrie Auteur: prof. mr. Jaap WJ. Besemer, met medewerking van ir. Leen M. Murre Inleiding Nederland telt meer dan 60.000 beschermde rijksmonumenten. Monu menten zijn in de Monumentenwet (Monumentenwet 1988, artikel 1) gede finieerd als: I. alle vóór tenminste vijftig jaar ver vaardigde zaken welke van algemeen belang zijn wegens hun schoonheid, hun betekenis voor de wetenschap of hun cultuurhistorische waarde; II. terreinen welke van algemeen belang zijn wegens daar aanwezige zaken als bedoeld in het vorige punt. Monumenten kunnen op basis van deze wet beschermd worden; het gaat dan om beschermde monumenten. Dat zijn onroe rende monumenten, die zijn ingeschreven in de ingevolge deze wet vastgestelde registers. Om tot die inschrijving te kun nen komen, is een aanwijzingsbesluit van de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen nodig. De meeste monumenten zijn boven gronds. Monumenten zijn zeer divers van aard en soort. Het kan gaan om grote complexen, zoals landhuizen met de omringende tuinen, bijgebouwen en dergelijke, maar ook om kleine elementen, zoals een fonteintje in een tuin of een beeldje in een nis. Een grote groep bestaat uit gebouwen waarbinnen ook weer sprake is van een ruime diversiteit. Monumenten zijn veelal niet geometrisch begrensd. Bij het aanwijzingsbesluit hoort een redengevende omschrijving. Daaruit zou de grens van het monument afgeleid moeten kunnen worden. Soms is dat goed te doen, soms niet. Hier komt nog bij dat de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) wat de omvang van een monument betreft uitgaat van het onroerende zaaks begrip. Dat heeft tot gevolg dat, als aan een monument nieuwbouw wordt toege voegd die door natrekking deel uitmaakt van de onroerende zaak, het monument qua omvang als het ware meegroeit. |C0447i IGD397E QQ43S4 603580 Prinsenhof: Monumenten zijn veelal niet geome trisch begrensd. Deze onduidelijkheid over de grens enerzijds en flexibiliteit ten aanzien van de grens anderzijds heeft lange tijd nauwelijks problemen veroorzaakt. Voor het aanbrengen van veranderingen aan een beschermd monument is op basis van de Monumentenwet (artikel 11) een vergunning nodig. Voor 1988 was de minister onder wie de monumentenzorg ressorteerde, het bevoegd gezag; daarna de gemeente. Vóór 1988 lagen derhalve de aanwijzingsbevoegdheid en de vergun ningverlening in één hand; daarna zijn die gespreid, maar kennelijk zijn de overleg re laties tussen de rijksdienst en de gemeen ten zodanig, dat deze bevoegdheden- spreiding op het punt van de begrenzing van monumenten niet tot veel (juridische) problemen heeft geleid. Geleidelijk aan wordt het begrenzing- vraagstuk echter groter. Dat wordt veroor zaakt door een aantal ontwikkelingen: 1. "de elektronische overheid" of beter de totstandkoming van dienstverle ning langs elektronische weg door de overheid; 2. de ontwikkeling van de basisregistra ties en 3. de inwerkingtreding van de Wet kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingen (Wkpb). De RCE heeft zich dit gerealiseerd en enige tijd geleden in het kader van de actualisering van het monumen- tenregister het project Actualisering Monumentenregister (AMR) gestart. Onder de vlag van dit project is van alle beschermde monumenten een digitale contour gemaakt met behulp van GIS- technieken. Daartoe is uitgegaan van de identificerende gegevens uit het register (stand van zaken van september 2002) en de kadastrale gegevens. Op basis van de redengevende omschrijving zijn deze vervolgens gecontroleerd en waar nodig aangepast. Indien bij het AMR geen duide lijkheid bestond over de precieze contour moest veldwerk het antwoord geven. Bij de afsluiting van het project is een kleine analyse gemaakt, waaruit naar voren kwam dat AMR 18% van de contouren niet volledig heeft kunnen opleveren. Voor deze contouren was nader onderzoek nodig, omdat de onderliggende identifi cerende gegevens niet voldoende waren. Daarnaast is een inschatting gemaakt van de kwaliteit van de opgeleverde con touren. Daarbij is per verwerkingsstatus 4 Geo-lnfo 2009-9

Geo-Info | 2009 | | pagina 6