met extra objecten, poort, tuinmuren en dergelijke. In de gevallen in Delft is deze topografie in de GBKN aanwezig. In deze categorie is niet zomaar aan de BAG te koppelen. Delft kent 42 bruggen als monument - categorie vier. In het grootste deel van de gevallen is er daarbij sprake van baluster- leuningen of-hekken. Bruggen worden niet opgenomen in de basis gebouwen registratie. Wel zijn ze in het geval van de gemeente Delft opgenomen in de GBKN, inclusief de leuningen. De landelijke definitie van de minimale GBKN-inhoud bevat ook de bruggen, deze kunnen dus altijd uit de GBKN worden overgenomen. De afbakening van bruggen is lastig, in veel gevallen is er sprake van een gelei delijke aanloop in de bestrating, zodat niet duidelijk is waar de brug begint en de straat ophoudt. Een vijfde categorie wordt gevormd door complexen die in appartementen zijn gesplitst. Een complex dat gesplitst is in appartementen kan zich over meerdere percelen uitstrekken en kan ook meerdere monumenten beslaan. Hier rijst de vraag of de contour gekoppeld zou moeten wor den aan het appartement of het complex. Uit de door ons onderzochte situatie vloeit voort, dat het verstandig lijkt om de digi tale contour te koppelen aan het gehele complex en in voorkomende gevallen Qrach ten pand met stoep? de koppeling te leggen naar de basis gebouwenregistratie. De aantekening van de belemmering bij de appartementen zal volgen uit de splitsing zoals deze bij het Kadaster geregistreerd is. Ten slotte is er sprake van complexe gevallen. In een aantal gevallen is de omschrijving van een monument zodanig dat er geen eenduidige conclusie voor wat de afbakening betreft te trekken is. We noemen daarvan drie voorbeelden. 1. Er is sprake van een complex van pakhuizen waarvan slechts één gebouw beschreven is. Andere gebouwen lijken uit dezelfde bouwtijd en van dezelfde bouwstijl en vormen één geheel met het beschreven gebouw, een voormalig klooster. Andere gebouwen op het terrein zijn duidelijk van later tijd. 2. Het psychiatrisch Ziekenhuis Sint Joris. Door gebruik te maken van de benaming ziekenhuis is het niet duidelijk of het hier om een gebouw gaat, om een complex van gebouwen of de gebouwen plus het terrein. 3. Het Agnethapark, Deze benaming wordt in Delft voor zowel de gebouwen als voor de parkaanleg gebruikt. In de beschrijving komen de volgende zinnen voor: "Complex van gebouwen in landschappelijk aangelegd park, maar later ook Fabrieksarbeidersko lonie met bijbehorende gebouwen, park en hek."Gaat het alleen om de gebouwen of ook het park? scheid te maken tussen de oorspronkelijke monumentale bebouwing, en de aan bouwen door de eeuwen heen. De door de RCE aangebrachte digitale contour is in deze gevallen geen weergave van het monumentale deel van een pand, maar van de vergunningplichtige onroerende zaak. Koppeling aan de BAG lijkt in deze categorie heel wel mogelijk. Dat wordt iets ingewikkelder bij de volgende categorie: Grachtenpanden met stoep. Bij 123 monumenten is in de omschrijving de stoep aangeduid als onderdeel van de bescherming. De omschrijvingen zijn echter zeer divers, soms een stoep, soms stoeppalen, soms met stoephek of stangen tussen de palen. De stoepen zijn slechts in vier gevallen in de digitale contour aanwezig, voor het grootste deel ontbreekt de stoep. De stoe pen zijn in alle gevallen gelegen op een perceel dat eigendom is van de gemeente, de stoepen zijn niet gelegen op het perceel dat het pand omvat. De stoepen zullen niet aanwezig zijn in de geometrie van het pand in de basis gebouwenregis tratie. Met koppeling aan de BAG alleen kan dus hier niet worden volstaan. Er zal of de geometrie van de stoepen toegevoegd moeten worden of de redengevende omschrijving zal in dit soort gevallen uitsluitsel moeten geven. Categorie drie bestaat uit gebouwen Bijzondere gevallen: Poorten en poortjes Geo-lnfo 2009-9 7

Geo-Info | 2009 | | pagina 9