Binnengemeentelijke afname: geen 'moetje', maar een 'must'! Binnengemeentelijke veranderingen als gevolg van de introductie van het stelsel van basisregistraties? In dit artikel de visie van de gemeente Lansingerland op de implementatie, haar aanpak (gebaseerd op de ervaringen uit implementatie van de BAG), de bijbehorende veranderingen, een voorbeeld van een toepassing en een aantal belangrijke aandachtsgebieden. De visie De aanpak Kijk verder don de processen die invloed hebben op de registratie-inhoud Rogier Noordam, extern projectleider BAG binnengemeentelijke uitwisseling, Eye4lnnovation; met mede werking van Johan Spaans (medewerker ruimtelijke informatievoorziening) en Sjaak Loef (projectleider e-overheid), gemeente Lansingerland Voor de gemeente Lansingerland is de implementatie van het stelsel een zeer serieuze aangelegenheid, Niet alleen omdat het moet, maar vanwege de meer waarde voor haar eigen bedrijfsvoering. Najaren van praten, bedenken, ontwik kelen en investeren wordt het tijd om te oogsten wat gezaaid is. Lansingerland wil eruit halen wat erin zit en meer! Als er wordt gesproken over het stelsel van basisregistraties dan ligt de nadruk meestal op de grote impact op de gege- venshuishouding, de beheerorganisatie en die onderdelen van de organisatie die verantwoordelijk zijn voorde bijhouding ervan. Het stelsel is er echter om ons als gemeente te ondersteunen in de bedrijfs voering en de implementatie ervan staat niet op zichzelf. Er kan niet worden volstaan met een herinrichting van de gegevenshuishouding, de aanschaf van een reeks nieuwe applicaties of het (her) beleggen van taken en verantwoorde lijkheden voor de bijhouding ervan. De meerwaarde van het stelsel zit juist in de samenwerking tussen meerdere facet ten van de bedrijfsvoering: organisatie, proces, gegevens en informatiesystemen. Het gaat om de wijze waarop mensen, door middel van een informatiesysteem, op het juiste moment gegevens gepre senteerd krijgen waarmee hun behoefte aan informatie optimaal wordt ingevuld. Of dit burgers, bedrijven, andere over heidsinstellingen of medewerkers van de gemeente Lansingerland zijn maakt dan niet meer uit. De basis is er. Meer specifiek gebruikt de gemeente de introductie van het stelsel om: de operationele bedrijfsvoering te vereenvoudigen; nieuwe, organisatiebrede, applicatie- onafhankelijke analyses te maken; de back-office te optimaliseren; de gestelde doelen op het gebied van e-overheid te realiseren; de administratieve last voor haar eigen medewerkers, burgers, bedrijven en andere overheidsinstellingen te verminderen. Als onderdeel van de implementatie van de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) heeft de gemeente destijds gekozen voor een aanpak die gebaseerd is op een procesge richte benadering In samenwerking met de diverse afdelingen is gekeken naar het totaal van de bedrijfs voering, welke informatiebehoefte er aanwezig is en wat een basisregistratie hierin kan betekenen. Hierdoor is inzicht ontstaan in: de huidige wijze van werken; eventuele gewenste of noodzakelijke aanpassingen in het werkproces ten behoeve van de bijhouding; de wijze waarop de basisregistratie een bijdrage levert aan het proces en de eventuele tekortkomingen; de noodzakelijke en/of wenselijke aanvullingen op de basisregistratie. Door een groot aantal medewerkers, inhoudelijk en bezien vanuit hun werkpro ces, te betrekken, is naast een niet gering enthousiasme tevens draagvlak gecreëerd voor de invoering van de overige basis registraties. Het is duidelijk geworden op welke wijze een basisregistratie iets voor hen kan betekenen. Een organisatiebrede procesanalyse, met als doel het gehele stelsel van basisregistraties optimaal in de bedrijfsvoering te positioneren, vergt echter wel een flinke inspanning. Dit terwijl ook kan worden volstaan met een gegevensgerichte benadering, vanuit het idee 'zorg dat je de wettelijk noodza kelijke gegevens verzamelingen hebt gerealiseerd en richt de procesgang rondom deze registratie dusdanig in dat de kwaliteit (in al haar facetten) van deze gegevens is geborgd. Het grote nadeel van deze benadering is dat alleen de 16 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 18