m Pluk de vruchten Afhankelijkheid van een gegevensbron is een reëel risico voor de dienstverlening Aandachtsgebieden processen van de betrokken afnemers die invloed hebben op de inhoud van de registratie worden betrokken. De overige afnemers vallen buiten de boot. Een voor een zullen ze aan de bel trekken. Het gevolg is dat deze groep ongestructureerd op zoek gaat naar binnengemeentelijke voordeeltjes en al gauw zal afhaken, omdat de 'standaardoplossing' niet aan hun wensen voldoet. Het gevoel iets te moéten wordt sterker, het draagvlak zal afnemen en elke volgende implementatie van een registratie zal moeilijker worden. Door bij de implementatie van de BAG een procesgerichte aanpak te hanteren heeft de gemeente inzicht gekregen in de te behalen binnengemeentelijke voorde len in relatie tot deze registratie. Hieron der een voorbeeld: Een deel van de bedrijfsvoering die niet direct invloed uitoefent op de bij wet afgesproken inhoud van een basisregistra tie, maar wel intensief gebruik zal maken van het stelsel, betreft het domein welzijn. Welzijns voorziennqen: Algmuen Maatsch werk Apotheken Basisonderwijs Binnensportaocomodafte Bureau Jeuodzorg Cnnsulhtiewreaü Dagbesteding Dienstencentra ouderen F vsio therapie GGD Huisartêpraktjkeft jongerencentra khccropvang BSO Logspedie Upvoedbu-eas Pcutcrspcdzstcn Fig. i. onderscheiden welzijnsvoorzieningen bij de gemeente Lansingeriand Dit vanuit zowel bestuurlijk oogpunt als vanuit de behoefte tot (her)inrichting van nieuwe, of bestaande delen van de gemeente. Door de verblijfsobjecten in de basisre gistratie gebouwen aan te vullen met een verdere detaillering van het gebruiksdoel kan onderscheid worden gemaakt in bijvoorbeeld diverse soorten onderwijs (basis-, voortgezet, volwassenonderwijs etc., zie fig. 1) en hun geografische locatie (fig. 2). Door deze gegevens te combineren met de natuurlijke personen uit de gemeente lijke basisadmi nistratie (GBA) kan de concen tratie basisscho len in relatie tot het aantal kinderen tussen de 4 en 12 jaar oud worden bepaald. Deze werkwijze gaat ook op voor bijvoorbeeld kinderopvang, apotheken, sportaccom modaties en speeltuinen. Eenzelfde combinatie van gegevens met de leerlin genadministratie als aanvulling is van wezenlijk belang voor het proces rondom rampen bestrijding (zijn er scholen aanwezig in het rampgebied en welke leerlingen bevinden zich mogelijk in dit gebied?). Ook in onze rol als leveran cier van gegevens is voordeel te behalen. Denk aan het terugbrengen van de formulie renstroom richting het CBS door de woningvoorraad uit het stelsel te betrekken of de registratie van monumenten in relatie tot de Wkpb. Sociaal cultureel centra Sportparken Steonp snanM/ en vr|w thuishulp Steunp V'r|w lansingeriand tandartspraktljken thirfszorg Verloskundigen Verpleeghuizen Verzorgd wonen alle leeftijden Verzorgd Wonen senioren Verzorgingshulzen Volwasseneneducatie Voortgezet onderwijs Woonvorm mens met beperking Ziekenhuiszorg Fig. 2. geografische locatie van de welzijnsvoorzieningen De introductie van het stelsel van basisre gistraties heeft naast de eerder genoemde baten ook een aantal aandachtspunten in beeld gebracht. Binnengemeentelijke afname van authentieke gegevens is straks bij wet verplicht. Hiermee wordt voorkomen dat een authentiek gegeven in meerdere systemen wordt ingevoerd, dat vindt eenmalig en alleen bij de bron plaats. Het gevolg is dat de afnemer in grote mate afhankelijk wordt van gege vens uit deze bron. De mogelijkheid tot het zelf invoeren van het adres in een ander systeem is immers bij wet verboden. Niet alleen kan dit leiden tot grote ergernis maar er is tevens een reëel risico voor het niet tijdig kunnen leveren van producten en diensten. Wat als de bron niet op tijd de juiste gegevens kan leveren? Wat betekent dit voor de (wettelijke) afhandeltermijn? Om het risico voor de dienstverlening te beperken moeten eventuele knelpunten in de levering van gegevens snel kunnen worden gesignaleerd en opgelost. Door medewerkers en/of functies verantwoorde lijk te maken voor het leveren, bijhouden en distribueren van gegevens kan een knel punt snel door de juiste persoon worden opgepakt en afgehandeld. Zoiang elk van deze medewerkers het effect van zijn eigen handelen snapt zal collegialiteit hoogst waarschijnlijk zegevieren boven ergernis. Ook is niet elk gegeven geschikt om te ontsluiten aan een willekeurig deel van de bedrijfsvoering of aan derden (privacy). Is het ontsluiten van grote hoeveelhe den aan elkaar gerelateerde gegevens geweldig voor de eigen bedrijfsvoering, dat is het ook voor ongewenste afne mers (beveiliging). Bovendien hangt de continuïteit van de bedrijfsvoering in grote mate af van de wijze waarop de samenwerking tussen de diverse registra ties wordt bewaakt en beheerd (foutaf handeling als gevolg van het uitwisselen van gegevens tussen de diverse bronnen, terugmelding, functioneel en technisch beheer alsmede samenwerking met externe bronieveranciers). Geo-lnfo 2009-11 17

Geo-Info | 2009 | | pagina 19