Amsterdam levert BRT aan Kadaster Unieke samenwerking bij vervaardiging TOPioNL Overeenkomst Wat hebben we afgesproken? Ad van der Meer, unitmanager Geo-informatie Dienst Persoons- en Geo-informatie gemeente Amsterdam en Aart Jan Klijnjan, hoofd Materiebeleid Geo Kadaster Op i januari 2008 werd de wet op de Basisregistratie Topografie (BRT) van kracht. Praktisch gezien is de BRT de voortzetting van hetTOPioNL-bestand, dat al eerder door de kleinschalige Topografische Dienst Kadaster was opgebouwd. De inhoud van de BRT is op hoofdlijnen vergelijkbaar met de klein schalige basisbestanden die Amsterdam al sinds 1900 bijhoudt. Ook Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Almere houden vergelijkbare bestanden bij. Volgens de grondslagen van de basisregistraties is hier sprake van een dubbele registra tie die niet meer is toegestaan. In het oorspronkelijke wetsvoorstel voor de BRT was geen rekening gehouden met deze 'zelfkarterende gemeenten', maar een lobby vanuit de VNG en de grote gemeen ten zorgde ervoor dat in de uiteindelijke wet een uitzonderingspositie kwam te staan (artikel 7k). Dat vormde de basis voor een onderhandelingstraject tussen Kadaster en Amsterdam (deels geza menlijk met de andere gemeenten) om als deelleverancier van TOPioNL te gaan optreden. Amsterdam en het Kadaster zijn als eerste tot overeenstemming gekomen en hebben een overeenkomst getekend waarbij het Kadaster de bijhouding van de TOPioNL in Amsterdam en omgeving aan de gemeente overlaat. Het bijzondere van deze overeenkomst is dat voor het eerst in de geschiedenis van de topografische kaartvervaardiging in Nederland een derde partij een deel van het nationale topografisch bestand maakt. in de BRT en door het Kadaster gedistri bueerd. Een (boven- of buiten-gemeen telijke) afnemer moet dus altijd bij het Kadaster langs om gegevens op te halen, de gemeente levert uitsluitend aan zijn interne gebruikers. De afspraken zijn vastgelegd in een overeenkomst die voor tien jaar geldt. Deze termijn is gekozen omdat er door beide partijen structurele organisatorische en ICT- voorzieningen moeten worden getroffen en daar moeten we een langere termijn mee vooruit kunnen. De over eenkomst voorziet in een stilzwijgende verlenging na tien jaar, maar het ligt voor de hand om rond die tijd de actuele stand van zaken op te maken en te bezien óf, en in welke vorm, de deellevering van Amsterdam aan het Kadaster kan worden voortgezet. De overeenkomst heeft alleen betrek king op de ino.ooo-basisbestanden van Amsterdam; de bijhouding van de gemeentelijke 1:25.000 en iiso.ooo-bestan- den wordt pas bezien als het Kadaster de digitale object gerichte bestanden in dit schaalbereik operationeel heeft. Amsterdam zal het Kadaster jaarlijks een totaalbestand leveren van de hele kaartrechthoek om de stad (fig. 1). De bijhoudingsfrequentie van de BRT is welis waar wettelijk bepaald op 2 jaar, maar voor grootstedelijke gebieden is het zeer wen selijk om een hogere actualiteit te hebben en daar wordt met deze leveringsafspraak aan voldaan. Bovendien blijft de actualiteit Voor alle duidelijkheid: het Kadaster is en blijft de enige bronhouder van de BRT Amsterdam is, als aanleverende gemeente, een soort onderaannemer, die zijn gegevens conform bestek aanlevert. Deze worden vervolgens opgenomen Fig. 1. Amsterdam houdt het geel gebiesde gebied voor de BRT bij. 20 Geo-lnfo 2009-11 !5EN1 25FN1 25BN1 25FN2 «30750 (STERDAM 25HU1 30FD0QRP I1AN2

Geo-Info | 2009 | | pagina 22