De topografen van het Kadaster de terugmel- moqen nu niet meer op dingen die naverkennmg m Amsterdam gemeente Vergoeding en actualiteit Tenslotte van de BRT dan synchroon lopen met de actualiteit van de Amsterdamse KBK, zodat gebruikers niet met actualiteitsverschillen worden geconfronteerd. De levering bestaat uiteen GML-bestand dat conform de specificaties van het Kadaster is opgebouwd. Amsterdam heeft een set scripts gemaakt die deze gegevens afleiden uit de eigen database bij de gemeente. (De gemeente heeft een eigen bestandsomgeving, géén duplicaat van hetTOPioNL-systeem.) We hebben afgesproken dat hoogte-informatie (hoog tegetallen, hoogtelijnen) niet worden geleverd. Het Kadaster neemt die over van bestaande bronnen (de gemeente houdt dergelijke gegevens evenmin bij). Ook lijnsegmenten van wegen vallen buiten de levering, de gemeente houdt die niet bij en het is voor het Kadaster geen pro bleem om uit de geleverde wegobjecten de lijnsegmenten af te leiden. lijk. Maar omdat Amsterdam een eigen gebied bijhoudt, zullen alle terugmeldingen binnen dat gebied door Amsterdam worden beoordeeld en (zo nodig) verwerkt. Als het Kadaster dat zelf zou doen, zouden TOP1 Fig. 2. De Amsterdamse levering ('KBKA') kan zonder meer in de BRT/ TOP10NL worden opgenomen. er twee bestands versies gaan ontstaan en dat is uiteraard niet de bedoeling. Dus terugmeldingen bij het Kadaster worden doorgestuurd naar Amsterdam, Amsterdam rapporteert aan het Kadaster wat er met die terugmel dingen (en direct bij de zijn binnen gekomen) is gebeurd, opdat het Kadaster zijn wettelijke verantwoordelijkheid op dit punt kan waarmaken. Dit mechanisme moet nog in onderling overleg worden uitgewerkt. Gezien het geringe aantal terugmeldingen (in Amsterdam in het afgelopen jaar een) ligt het niet voor de hand om direct een complex informa tiesysteem te gaan ontwikkelen, maar om het eerst een tijdje aan te zien en te volstaan met een eenvoudige uitwisseling (via bijvoorbeeld e-mail) van informatie tussen de beide partijen. Een levering door de gemeente wordt bin nen vier weken door het Kadaster gecon troleerd en al dan niet goedgekeurd. Als er fouten zijn, dan verstrekt het Kadaster een gespecificeerde opgave daarvan aan de gemeente, opdat Amsterdam in staat zal zijn om de levering in voldoende mate te verbeteren. Voor dat verbeteren geldt een maximale termijn van drie maanden. Omdat de voorschriften van het Kadaster leidend zijn, is in de overeenkomst bepaald dat het Kadaster uiterlijk drie maanden vóór de ingangsdatum van een beoogde wijzi ging, hierover overlegt met de gemeente. Amsterdam heeft dan de gelegenheid om de wijziging, verbetering of aanvulling tijdig in zijn systemen door te voeren, opdat ze bij de eerstvolgende gegevenslevering kunnen worden toegepast. Voor terugmeldingen blijft het Kadaster, als bronhouder BRT, eindverantwoorde- De Amsterdamse levering wordt onder deel van de wettelijke BRT en daarmee gaat het intellectuele eigendomsrecht (inclusief auteurs- en databankenrecht) van de door Amsterdam geleverde gegevens over op het Kadaster. De gemeente mag de gegevens zonder beperking intern verspreiden en gebrui ken voor de gemeentelijke taken. Voorts mag de gemeente zelf de gegevens aan derden beschikbaar stellen als die derden in opdracht van de gemeente een taak uitvoeren. Alle overige aanvragers dient de gemeente door te verwijzen naar het Kadaster. Voorde levering aan het Kadaster krijgt Amsterdam een vergoeding. Het Kadaster spaart immers kosten uit omdat zij het desbetreffende gebied niet meer zelf hoeft bij te houden. Het is voor de gemeenten nog wel een punt van afweging geweest dat tegenover een tweejaarlijkse besparing bij het Kadas ter een jaarlijkse levering door de geza menlijke gemeenten staat. Het Kadaster en de gemeenten hebben daarom afge sproken om gezamenlijk bij VROM een voorstel te doen voor budgetverruiming van de BRT, zodat de meerkosten van de jaarlijkse actualiteit van de gegevens van de desbetreffende gemeenten kunnen worden gecompenseerd. En misschien gaat de BRT op termijn wel in zijn geheel over naar een jaarlijkse actualiteit. De nu gesloten overeenkomst sluit naad loos aan op de principes van het stelsel van basisregistraties: efficiënte inwinning, efficiënte distributie, het beleggen van taken waar ze het beste passen, en het respecteren van eikaars informatiedomei nen. Wij zien hier alleen maar voordelen - op een uitzondering na: de topografen van het Kadaster hebben een (beetje) nadeel van de overeenkomst omdat zij nu niet meer op naverkenning mogen in Amsterdam... Geo-lnfo 2009-11 21

Geo-Info | 2009 | | pagina 23