f--M De beperkingen van de Wkpb Geo-Informatie Nederland Wat kost het duale stelsel en wat levert het op? Gemeente Amsterdam Dienst Persoons- en Geo-informatie Marjolein Kavelaars, Dienst Persoons- en Geo-informatie gemeente Amsterdam Op 8 oktober 2009 organiseerden Geo-Informatie Nederland en de Dienst Persoons- en Geo-informatie (DPG) van de gemeente Amsterdam het Symposium De beperkingen van de Wkpb. Zo'n honderd mensen van het ministerie van VROM, gemeenten, kadaster, provincies, een waterschap, Geo-Informatie Nederland, enkele bedrijven en de Koninklijke Notariële Broederschap namen deel. X X X stelling 1Het duale stelsel WAS een goed idee Nicole de Keijzer (VNG) stelling 2: Alle Wkpb beperkingen horen als authentieke gegevens thuis in de Basisregistratie Kadaster Wim Louwman (Kadaster) stelling 3: Registreer de beperkingen geometrisch Ad van der Meer (gemeente Amsterdam) stelling 4: De ervaringen van de provincie met de Wkpb: een voorbeeld voor de gemeenten Nol Witte (provincie Zuid-Holland) stelling 5 Bestemmingsplannen niet in de 2de tranche maar in de Basisregistratie Ruimtelijke Plannen Albert Tieken (gemeente Vlaardingen) Doel was om de mening van betrokken (overheids)partijen te peilen over de werking van de Wet kenbaarheid publiekrech telijke beperkingen onroerende zaken (Wkpb) en daarmee het ministerie van VROM te voeden voor een eventuele wetswijzi ging en de tweede tranche. Dagvoorzitter Rienk Hoff, directeur Dienst Persoons- en Geo- informatie van de gemeente Amsterdam, opende het sympo sium: "Dat u in zo'n groten getale bent gekomen, toont aan dat het onderwerp leeft." Ton Roos (gemeente Amsterdam), initiatiefnemer van het sym posium, introduceerde de vijf stellingen aan de hand waarvan de Wkpb geëvalueerd zou worden (zie kader op deze pagina). Nicole de Keijzer (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) schetste de ontstaansgeschiedenis van het'duale stelsel', hetgeen betekent dat gemeentebestuur de beperkingen die het oplegt zelf registreert en die levert aan de landelijke voorzie- ning-Wkpb, beheerd door het Kadaster. De andere overheden leveren hun beperkingen aan voorde basisregistratie Kadaster. Beide bakken gegevens zijn via Kadaster-on-!ine te zien. maar voor documenten van de gemeentelijke beperkingenbeslui- ten moet de burger naar de gemeente toe. Nicole de Keijzer was van mening dat de uitgangspunten van het duale stelsel gehandhaafd moesten worden: alleen centraal wat moet, decen traal wat kan; gemeenten als eerste overheid en registratie bij de bron. Het duale stelsel kan wel op een aantal punten worden verbeterd: duidelijkheid over de relatie tussen de Wkpb en de basisre gistraties BAG, BGT BRK en RO-Online; massale informatieverstrekking/ perceelsmutaties via web services; geometrisch registreren van beperkingen-contouren; applicatie centraal (door VROM of VNG) ontwerpen en onderhouden; nieuwe producten waarnaar afnemers vragen. Ze schetste het perspectief van een basisregistratie publiekrech telijke beperkingen: van signalering (het Kadaster verwijst door naar gemeenten) naar registratie; op basis van geometrie in plaats van perceelsgewijs; die is gekoppeld aan andere basisregistraties; die gebruikmaakt van generieke voorzieningen als terug meldfaciliteit, OverheidsServiceBus (OSB) en de Gemeen schappelijke Ontsluiting Basisregistraties (GOB); kwaliteitsverbetering door terugmeldingen en periodieke audits. Wim Louwman (Kadaster) vond de gemeentelijke registratie nog onbetrouwbaar. Daarom verwijst het Kadaster naar gemeenten als ze nog niet aangesloten zijn op de landelijke voorziening of nog geen percelen of beperkingen daarin hebben opgevoerd. Als Het seminar werd druk bezocht. 26 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 28