het forum aan het woord gemeenten al wel beperkingen hebben aangeleverd aan de landelijke voorziening, is de kans dat percelen ten onrechte belast zijn ('besmetting'), groot. De noodzaak van geometrische registratie is urgent. Vanuit de zaal onderschreef de gemeente Leiden dit:"We hebben de beperkingen geregis treerd op contouren, maar kunnen deze niet kwijt in de landelijke voorziening." Los van een wetswijziging kan een gemeente ook ondershands beperkin- genbesluiten aanleveren aan het Kadaster. Het Kadaster mag deze niet weigeren, waardoor het Kadaster het gemeentelijke register en de gemeentelijke registratie beheert. Ad van der Meer (gemeente Amsterdam) verdedigde de stelling die iedereen onderschreef: 'Registreer de beperkingen geometrisch in plaats van op kadastraal perceel.' Voordelen zijn: dit sluit aan op de aard van belemme ringen (die zelden een geheel kadas traal perceel dekken); het geeft nauwkeuriger aan waarop de beperking betrekking heeft, wat de burger in- en overzicht geeft; de contour is onafhankelijk van splitsingen of samenvoegingen van percelen; deze vorm van registratie kan eenvou dig worden gekoppeld aan andere geometrische basisregistraties en bestemmingsplannen. De enige kanttekening is de registratie op appartementen. De gemeente Gouda suggereerde daarvoor een puntcoördi- naat te gebruiken. Nol Witte (provincie Zuid-Holland) schetste hoe de gemeenten zouden gaan inschrij ven, als ze de contouren van hun beperkin gen rechtstreeks via Elan-Wkpb aanlever den aan de basisregistratie Kadaster, zoals de provincies nu doen. Die procedure is nog vrij omslachtig, maai kan sneller door: direct een reactie retour: goed (inge schreven), fout (geometrie incorrect); minder stappen bij aanlevering (in een keer aanmelden brondocument én geometrie); slimme interface voor benodigde actie inzake de contour. Hij maakte nog enkele kanttekeningen: accepteren van al getekende docu menten als brondocument noodzake lijk (digitale besluiten); directe toegang tot de brondocumen ten geeft de Wkpb meerwaarde; waarom moet het bevoegd gezag betalen voor splitsingen? De sprekers van boven naar beneden: Ton Roos, Nicole de Keijzer, Wim Louwman, Ad van der Meer, Nol Witte en Albert Tieken Geo-lnfo 2009-11 27

Geo-Info | 2009 | | pagina 29