AlbertTieken (gemeente Vlaardingen) legde uit dat RO-on!ine in 2010 opera tioneel wordt en dat over tien jaar alle bestemmingsplannen in RO-online moeten zijn opgenomen. RO-online voldoet aan alle eisen om er een basisregistratie ruim telijke plannen van te maken. Daardoor is opneming van de beperking 'bestem mingsplan'in deWkpb overbodig gewor den. Je legt een relatie met RO-online en de bestemmingsplannen zijn inzichtelijk. Hoe je het ook inricht, het gaat er uiteindelijk om dat de burger bij de overheid nooit aan om nog veel soorten besluiten aan te merken als Wkpb-beperkingenbesluit. Nu het bestemmingsplan kenbaar is via RO-online hoeft dat niet meer te worden opgenomen in de tweede tranche. Afhan kelijk van welke soorten besluiten worden aangemerkt als Wkpb-beperkingenbesluit, wordt de Wkpb relevanter voor kleine gemeenten. Op de vraag van de gemeente Leiden of de Wkpb niet kan worden geïntegreerd in de BGT, antwoordde Ad van der Meer Dagvoorzitter Rienk Hoff neemt de vragen uit de zaal op. de verkeerde deur klopt. Ofwel hij krijgt de informatie waarom hij vraagt, ofwel hij wordt doorverwezen naar het juiste loket. Als daarvoor een basisregistratie nodig is, moet dat gebeuren. Tijdens de discussie die volgde op de inlei dingen, namen behalve de inleiders ook Henriëtte de Savornin Lohman en Esther Matiasen (ministerie van VROM) deel aan het forum. Op de vraag of na dit sym posium nog een evaluatie van deWkpb nodig was, antwoordden zij dat VROM momenteel overweegt wat geëvalueerd zou moeten worden. Het symposium heeft daarvoor materiaal aangeleverd. Onderzocht moet worden of het beeld van vandaag representatiefis. Of de tweede tranche nog nodig is, hangt af van of er behoefte bestaat dat daarmee de BGT overbelast raakt. Via contouren in coördinaten kan deWkpb worden gekoppeld aan de BGT. DeWkpb kan beter worden geïntegreerd in de basisregistratie kadaster, omdat het dan gemakkelijk(er) is om bij elk perceel aan te geven of er sprake is van een belem mering; dat kom je dan bij koop/verkoop vanzelf tegen. De gemeente Leiden stelde dan wel een voorwaarde: de kadastrale kaart moet hertekend worden. Wim Louwman schatte in dat dat minstens 100 jaar duurt, waarop de gemeente Leiden aanbood een voorstel voor hertekening te doen. De gemeente Reeuwijk/Bodegraven gaf als oplossing: het opnieuw inmeten van de kadastrale percelen. Dat doet het Kadaster, stelde Wim Louwman, maar alleen naar behoefte. Hoe de kadastrale kaart er ook uitziet, als je geometrisch registreert, kun je de verta ling naar de kadastrale kaart maken, aldus Ad van der Meer. De gemeente Schagen pleitte ervoor de BGT onderlegger te maken van alle andere basisregistraties. Albert Tieken onderschreef dit en gaf aan dat de realisatie van deze basisregistratie is opgenomen in van het NUP, het Natio naal Uitvoerings Programma (voorheen Nationaal Urgentie Programma). De Koninklijke Notariële Beroepsorganisa tie gaf aan dat men graag in de registratie meteen doorklikt naar het onderliggende besluit (een loket). Dit is een onderbou wing van de stelling dat Wkpb-beper- kingen thuishoren in de basisregistratie Kadaster, aldus Ad van der Meer. Boven dien zou hiermee het onderscheid tussen grote en kleine gemeenten vervallen. Het ministerie van VROM stelde dat hier door de gemeenten die nu nog niet zijn aangesloten, zouden worden beloond, en dat alle betrokken partijen dan voor niets zoveel geld en energie hebben gestoken in de opbouw van het duale stelsel. Rienk Hoff vroeg VROM in hoeverre de burger last heeft van het duale stelsel. Als dat zo is, is dat een argument om het stelsel aan te passen, aldus VROM. De gemeente Utrecht gaf nog een argument tot aanpassing van het stelsel: "Gemeenten hebben nog steeds veel werk aan het duale stelsel. Kijk naar de toekomst!" Ton Roos sloot de middag af met de conclusie gericht aan het ministerie van VROM: "Stel een businesscase op: wat gebeurt er als we afstappen van het duale stelsel? Wat kost het en wat levert het op? Doel is een goede informatievoorziening voor en daarmee dienstverlening aan de burger. Als de burger in twee bakken moet kijken en als (de percelen in) die bakken ook niet met elkaar overeenkomen, wordt de burger geen goede dienst verleend, We moeten vooral gegevens koppelen en niet kopiëren. Neem de tijd. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald."^ De presentaties zijn te downloaden van www.gvi.amsterdam.nl/producten/wet_kpb/ wkpb_symposium Foto's: Wim Muller (DPG) 28 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 30