Verantwoordelijkheid mm Discussieleider Bert Schouten peilt de stemming in de zaal. Kadaster de enige bron is voor wettelijke toepassingen in het midschalige bereik. Hij waarschuwde dat dit weer kon gebeu ren als gemeenten niet een front vormen. Vervolgens gaf hij aan dat de gemeente Almere voor wat betreft samenwerking al een staat van dienst heeft, met name binnen de provincie Flevoland. Zwart noemde het project'Zicht op geo-kwali- teit'waarbinnen intergemeentelijk wordt opgetrokken bij het stroomlijnen van werkprocessen, bij samenwerking met de veiligheidsregio's en bij inkoop en herge bruik van data. Hij hoopte dat dergelijke samenwerkingsmodellen ook elders hun diensten hebben bewezen en dat ze de opmaat vormen naar een landsdekkende samenwerking op het gebied van de BGT, inclusief directievoering. Zwart riep de aanwezigen op dit ambtelijk te organi seren en om gelijkertijd naar bestuurlijk draagvlak te zoeken. Na de pauze kwam de stemming er pas goed in. Bert Schouten, gemeentesecre taris van Leiderdorp peilde als discussie leider de meningen aan de hand van tien stellingen, waarbij de inleiders en de mid dagvoorzitter gevieren het panel vorm den. Met name de afstemming tussen BAG en BGT zorgde voor stevige discussies. Op een opmerking uit de zaal dat het jammer is dat de BGT er niet eerder was dan de BAG merkte Zwart op dat dit komt omdat gemeenten te weinig hebben gedaan in het voortraject. In de stelling dat er stelsel- technisch geen verschil is tussen grote en kleine gemeenten konden de aanwezigen zich wel vinden. Dick Krijtenburg (Amster dam) gaf aan dat grote gemeenten ook de verantwoordelijkheid hebben om kennis te delen. Vervolgens ontstond een bijna acade mische discussie over het verplichte karakter van samenwerking. Kun je bij een verplichting nog wel spreken van samen werking en waarom zou je mee moeten doen? Vanuit de zaal kwam de vraag of die samenwerking niet automatisch plaatsvindt als je topografie levert aan de Landelijke Voorziening en zo binnen het stelsel gegevens met elkaar verbindt. Samenwerken is dus een diffuus begrip en dat moet nog verder worden ingevuld. Overigens kwamen andere (potentiële) bronhouders als Rijkswaterstraat, ProRail en waterschappen nauwelijks in het verhaal voor, maar de middag was dan v Het panel met van links naar rechts: Wierd Omta, Bart Drewes, Edim Hadziavdic en Hans Zwart Geo-lnfo 2009-11 31

Geo-Info | 2009 | | pagina 33