Geo-informatie in de keten van basisgegevens De meeste gemeenten zijn op dit moment druk in de weer met het implementeren van de basisregistraties voor adressen en gebouwen, registraties in het stelsel van basisgegevens. Niet alleen het verzamelen van de juiste gegevens en het nazoeken en nemen van besluiten staan daarbij centraal, maar ook het vormgeven van de processen rondom de registratie. Welke afdeling is verantwoordelijk voor het intekenen? Welke afdeling neemt het opvoerbesluit? Per gemeente kan het antwoord op deze vragen verschillen. Vandaar dat de Suite4Basisgegevens van Centric het mogelijk maakt de registraties op elke gewenste manier in te vullen. Ook op het gebied van GIS. Centric dringt gemeenten geen nieuw tekensysteem op I Op dit moment werkt een groot aantal projectmanagers en consultants samen met meer dan 100 klanten aan de invoe ring van de BAG. Deze registratie heeft een grote impact op gemeenten, vooral omdat de gemeente de bronhouder is van de gegevens. Het stelsel van basisgege vens omvat echter meer registraties dan alleen de BAG. Vandaar dat de Suite4Basis- gegevens meer is dan alleen een appli catie voor adressen en gebouwen. Want hoewel de gemeente geen bronhouder is voor bijvoorbeeld percelen, worden deze wel in het processysteem voor belastingen gebruikt. De Suite4Basisgegevens met zijn moderne uiterlijk en gebruiksvriendelijke vormge ving beheert de registraties voor adressen, gebouwen, percelen, beperkingen, bedrij ven en personen. Adressen, gebouwen en de gemeentelijke beperkingen voert de gemeente zelf op. Percelen en de niet- CENTRIC De Suite4Basisgegevens Suite4Basisgegevens, meer dan alleen BAG gemeentelijke beperkingen komen van het Kadaster. De gegevens over bedrijven worden van de Kamer van Koophandel betrokken. Voor personen tenslotte geldt dat het hier gaat om zowel de in het gemeentelijke GBA ingeschre ven personen als de buitengemeentelijke personen en de niet-ingezetenen. Een belangrijke taak van de 5uite4Ba- sisgegevens is er voor te zorgen dat de geregistreerde gegevens meervoudig worden gebruikt Allereerst gebeurt dit door webservices aan te bieden waarmee andere applicaties snel en correct, direct basisgegevens kunnen opvragen. Voor de (nog) niet op services gebaseerde systemen in de organisatie geldt dat deze applicaties via een datadistributiesysteem de wijzigingen in de basisgegevens ontvangen. Beide methoden werken op basis van lande lijke standaarden en kunnen door alle processystemen worden ingezet. Geometrie, keuze vrijheid bij inteke nen is belangrijk De laatste jaren hebben gemeenten behoorlijk geïnves teerd in de aanschaf van CAD/GIS tekensystemen en het oplei den van medewerkers om deze systemen zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Het is dan ook niet meer dan logisch dat de gemeente de keuze heeft om geometrische kenmerken van basisgegevens in te tekenen met het systeem dat men kent. Met behulp van de Suite4Basisgege- vens, geheel gebaseerd op webservices, is dit mogelijk. Omdat Centric de gemeente geen nieuw tekensysteem wil opdringen is ervoor gekozen om (initieel) samenwerking te zoeken met de twee grootste leveranciers van deze systemen, NedGraphics en Bentley. Innovatief en bij gebrek aan een bestaande standaard, is er gezamenlijk een industriestandaard van XML-berichten ontwikkeld voor het via webservices communiceren van tekeninformatie door de keten heen. GML speelt binnen deze berichten een belangrijke rol. Het grote voordeel van het intekenen in het centrale tekensysteem is dat de relatie met andere belangrijke geometrie, denk bijvoorbeeld aan riolering, bomen, wegen en GBK wordt bewaakt. De basisgegevens 'passen'daarmee precies in de overige informatie. Inmiddels hebben ESRI, GISkit en Grontmij ook deze industriestandaard omarmd en kunnen de tekensystemen van deze leveranciers worden gebruikt voor het tekenen van de geometrische objecten van de Suite4Basisgegevens. Het gevolg van het uitwisselen van geometrie 34 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 36