Bij de Basisregistraties is gebruik de sleutel oranjewoud O De inrichting van het stelsel van Basisregistraties is een veelomvattend project met verregaande gevolgen voor bronhouders en afnemers. Het komt er in veel gevallen op neer dat beiden terug moeten naar'af' om daarna gezamenlijk een nieuwe weg in te slaan. Vertrouwen en gebruik zijn hierbij dé sleutelwoorden. Advies- en ingenieursbureau Oranjewoud adviseert en begeleidt meer dan zeventig gemeenten in Nederland bij de implementatie van de Basisregistraties. Geometrie is de smeerolie Terugmelden Vertrouwen begint bij de kwaliteit van data De mens centraal Hit Tot zover de'menskant'van het verhaal. Om het stelsel van basisregistraties een vliegende start te geven, is een eerste set actuele en accurate gegevens hard mensen toch zo ver dat ze het nut en de noodzaak van nieuwe processen in gaan zien? "Het begint vaak al bij het inrichten van brede projectgroepen waar bron houders en afnemers deel van uit maken. Zo leer je in een vroeg stadium eikaars belangen kennen. Ook via workshops en trainingen bereiden we ze voor op het stelseldenken. Aan de hand van casussen laten we zien hoe de praktijk werkt en hoe de praktijk van de toekomst eruit ziet. Dit is voor veel betrokkenen vaak al een flinke eye-opener", vertelt Van Ansem. Leijten: "Het komt erop neer dat bron houders zich ervan bewust moeten zijn dat hun verantwoordelijkheid niet meer ophoudt bij de eigen voordeur. Simpel voorbeeld: als bij afdeling Bouwvergun ningen een pand staat ingeschaald op 150 vierkante meter, dan moeten de collega's van de afdeling WOZ blind op dit cijfer kunnen varen. Als dit vertrouwen er is, kun je met elkaar aan de slag.' Niet alleen de bronhouders, maar ook de afnemers heb ben hierin hun verantwoordelijkheid. Van Ansem: "De TerugMeldFaciliteit (TMF) is een onmisbare rader in het hele mecha niek. Zodra je als afnemer onvolkomenhe den meldt aan de brongebruiker, kunnen die weer verder met het optimaliseren van hun gegevens. Dit zorgt ervoor dat het hele stelsel steeds betrouwbaarder wordt." "Het gaat uiteindelijk niet om de individu ele registraties, maar om het hele stelsel", luidt de boodschap van het ingenieurs bureau als het om de inrichting van de basisregistraties gaat. Adviseurs Mirian van Ansem en Sandra Leijten ondersteu nen sinds drie jaar diverse gemeenten en overheidsinstanties bij de volledige imple mentatie en het beheer van basisregistra ties. "We gaan voor integraal databeheer. Omdat we een breed bureau zijn, hebben we kennis in huis van data, kaart, ICT en organisatie- en procesinrichting. We heb ben projectleiders, specialisten, adviseurs en interim-managers beschikbaar om onze klanten te ontzorgen. We doen dit vanuit de praktijk en zijn ook inzetbaar op het operationele, administratieve, en geovlak." Van Ansem: "Waar we ook aan de slag gaan, ons uitgangspunt is altijd de organisatie-inrichting voor klanten én hun ketenpartners. Dit is de basis voor efficiënt en kwalitatief goed databaheer. BRWOZ, BRA of BGT; iedereen is nu nog heel versnipperd bezig en heeft de focus op de eigen registraties. Het is echter de uitdaging om verder te kijken dan je eigen eiland." Het hele stelsel van basisregistra ties valt en staat bij het vertrouwen dat afnemers hebben in de gegevens van de bronhouder. En vertrouwen begint bij de kwaliteit van data. "Als je als bronhouder weet en beseft wat het belang van de afnemer is, kun je er voorzorgen dat de gegevens die je inwint toegesneden zijn op de wensen van de afnemer. Dit houdt de lijnen tussen de afzonderlijke registraties levend en dan krijg je een stel sel dat optimaal functioneert en zichzelf continu verbetert", vertelt Sandra Leijten. Een logisch verhaal. Maar hoe bereik je dit? ?ijten:"Bij Oranjewoud richten we ons niet alleen op de opbouw van de administraties en de kaarten, we focussen ook op de mens achter de registraties. Die staat uitein delijk aan de basis van een goed werkend stelsel. Omdat we als bureau veel ervaring hebben met thema's als WOZ, Geo-lnfo en Ruimtelijke Ontwikkeling hebben we oog voor de samenhang in het stelsel. In de praktijk betekent dit dat we organisaties ondersteunen bij het anders inrichten van hun werkprocessen en dat we waar nodig ook de mensen op de werkvloer faciliteren bij de nieuwe invulling van hun rol." Een lastig proces dat veel vraagt van professionals die vaak al vele jaren via dezelfde processen werken. Hoe krijg je Geo-lnfo 2009-11 39

Geo-Info | 2009 | | pagina 41