De Wereldboskabouter Het kaartbeheer wordt cruciaal! nodig. Oranjewoud ondersteunt tientallen gemeentes om administraties en kaarten op te bouwen. Vanuit het bestaande dien stenpakket richt het bureau zich vooral op de registraties van de BRWOZ, BRA, BGR en BGT. Van Ansem:"Vaak is het een flinke puzzel om een kwalitatief goede adminis tratie aan te leggen. Soms moet je de data van meerdere diensten bijeenbrengen om weer een nieuwe werkbare registratie te krijgen. Overigens legt dit meteen de pijnpunten van het'oude'systeem bloot. Er is op te veel plekken dezelfde informa tie voorhanden." Daarna volgt de vertaling van de opge bouwde registratie naar de digitale kaart. Een stap die niet te onderschatten is. Volgens Leijten en Van Ansem is de geometrie de smeerolie van het nieuwe stelsel."De digitale kaart is de ontsluiting van alle administraties. Van hulpdienst tot WOZ-ambtenaar; iedere gebruiker moet hierop blind kunnen bouwen."Voor veel gemeenten betekende de opbouw van de kaarten een forse inspanning. Leijten:"Zo moetje binnen de BAG verplicht de bijge bouwen opnemen in de digitale kaart. Dit zorgde voor flinke afwijkingen tussen de bestaande administratie en de bestaande kaarten. Met luchtfoto's hebben we ontbrekende bebouwing op kunnen sporen en op deze manier administratie en kaarten weer op een lijn gebracht." Een kant-en-klare set kaarten leidt bij veel gemeenten tot opgetogenheid. Maar een kaart voor een deelonderwerp maken is A. De tweede stap is om ook aan het beheer te denken. Van Ansem: "Je hebt een basiskaart en daarbovenop stapel je de themakaarten. Maar deze kaarten zijn binnen een maand verouderd. Hoe onder houd je het beheer, hoe zorg je ervoor dat de consequenties van een aanpassing in de ene kaart meteen worden doorvertaald naar een andere? Ook op deze vragen moeten bronhouders én afnemers een antwoord zien te vinden. Wij denken hierbij aan een organisatievorm met een centrale club die het integrate gegevens beheer op zich neemt." Kortom, er is nog veel werk te verzetten. Van Ansem en Leijten: "Veel organisaties zitten nu tegen de implementatie aan. Voor velen geldt dat ook hier de laatste loodjes nog erg zwaar wegen. Maar je kunt wel stellen dat er in een paar jaartijd al enorme stappen zijn gezet."Toch wordt het hele stelsel als het aan Oranjewoud ligt, zo snel mogelijk in gebruikgenomen en binnengemeentelijk zelfs al breder ingestoken."De Basisregistraties gaan pas leven en werken op het moment dat ze gebruikt gaan worden. Wat ons betreft kan de implementatie niet snel genoeg plaatsvinden."f BertKobus In De Wereldboskabouter, een piepklein atlasje dat als cadeautje wordt uitge deeld aan de kopers van de splinter nieuwe Wereld Bosatlas, zijn per ongeluk de landen Litouwen en Letland verwis seld. Litouwen wordt afgebeeld als land ten noorden van Letland terwijl het er in werkelijkheid juist ten zuiden van ligt. „Een menselijke fout" geeft Peter Vroege van Noordhoff Uitgeverij in Groningen woensdag toe. „Een andere verklaring is er niet." Het miniatuuratlasje, dat 9 bij 6 centi meter meet, wordt gratis weggegeven aan de eerste vijfduizend kopers van de Wereld Bosatlas, die vorige week verscheen. Een lezer attendeerde de uitgeverij dinsdag op de fout. „Heel vervelend", aldus Vroege. „In de volgende druk zullen we de fout zeker herstellen." Vroege zegt zich niet te kunnen herin neren dat er eerder een dergelijke fout in een atlas sloop. Er vinden volgens hem talloze controlerondes plaats voordat de atlas richting drukker gaat. De Wereld boskabouter is een gewild collectors item. (De Pers, 7 oktober 2009) 40 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 42