0 Geometrie als ontsluiter van het stelsel van basisregistraties 4* Grontmij Het slagen van het stelsel van basisgegevens berust op twee pijlers: het tot stand brengen van het stelsel, en het gebruik ervan. Klinkt logisch, en dat is het ook.Toch richt de aandacht zich voorlopig op de opbouw van het stelsel. Ook Grontmij werkt in tal van gemeenten aan de opbouw van het stelsel door de inzet van haar kennis en ervaring op het gebied van gegevensinwinning, GIS, kwaliteitsscans, procesmanagement en het ontwikkelen van slimme softwareproducten. Inwinning Vraaggericht dienstverlener! mogelijk door basisregistraties met geometrie als enabler (ontsluiter) Bij Grontmij houden we ons ook nadruk kelijk bezig met de wereld waarin basis registraties gemeengoed zijn geworden. Hoe kan die klantgerichte wereld er uit gaan zien, waar volgens ICTU "de overheid niet naar de bekende weg vraagt, zich niet voor de gek laat houden, weet waar ze het over heeft, haarzaken op orde heeft" - en niet onbelangrijk - "niet meer uitgeeft dan nodig is". In die wereld heeft geo-informatie een leidende rol als het gaat om het leggen van verbindingen tussen de objecten van de basisregistraties en de basisregistraties onderling. Het Referentie Stelsel voor Gemeentelijke Basisgegevens (RSGB) laat dit in een oogopslag zien. Met enkel de GBA en de BAG op orde ontstaat er al een schat aan mogelijkheden. Ga maar na: elke ingezetene is voortaan via zijn adres gekoppeld aan een plek op de kaart. En via datzelfde adres is hij ook gekoppeld Ik woon op de Coolsingel. Welke BSO's zijn er bij mij in de buurt? Coolsingel 1 Voorziening BSC aan basisinformatie als perceel en pand. Door ook koppelingen te leggen met de wet- en regelgeving, informatie van voor zieningen, evenementeninfrastructuur et cetera, ontstaat meerwaarde voor burger én de overheid. Door het ontwikkelen van bijvoorbeeld dashboardfuncties voor de gemeentelijke website kunnen overheden hun burgers vraaggericht bedienen. Grontmij is vooral actief in de BAG en de BGT. Bijvoorbeeld bij de inwinning van topografische gegevens. Grontmij Geo- groep is op dit moment al voor diverse gemeenten bezig met de opbouw van pandenkaarten en de voorbereiding voor de BGT. Doorgaans is een terrestrische inwinning de meest geëigende weg tot inwinning. Voor een snelle en efficiënte werkwijze Mag ik hier een garage bouwen? Waar moet ik dan rekening mee houden? Fig. 1. Vragen van burgers met de kaart beantwoord. heeft Grontmij hiervoor, op basis van dg DIALOG Topografie, een in field module ontwikkeld. Deze is geïnstalleerd op een pencomputer of een tablet PC. Hierop kunnen tachymeters en GPS-ontvangers worden aangesloten (de TPS online module). De landmeters van Grontmij Geogroep maken hiervan veelvuldig gebruik. Daar waar mogelijk worden een- mansmeetploegen ingezet. De mutaties worden ingewonnen door gebruikma king van tachymeters of GPS-RTK, maar ook van een meetband en hoekspiegel. De meest effectieve methode heeft de voorkeur. De grondslag wordt vereffend met MOVE3. in het veld kunnen aansluitpunten worden geselecteerd en gedeselecteerd, afhankelijk van de kwaliteitskenmerken van het punt tijdens de toetsing. In de loop van de meting worden meerdere aansluitpunten gemeten, waardoor de kwaliteit van de inpassing in de bestaande topografie wordt verhoogd. Ook de'was'situatie wordt in het veld geselecteerd en gecodeerd. Hierdoor zijn er in de binnendienst geen onduidelijk heden en wordt de juiste situatie correct weergegeven. De landmeter heeft dus in het terrein volledig inzicht in, en controle over de meting. Elke registratie is direct zichtbaar Geo-lnfo 2009-11 41

Geo-Info | 2009 | | pagina 43