Pictometrie Markt levert krachtige innovaties Mobiel inwinnen Geomonitoring met radargolven Exposant Geo-lnfo Xchange 2009 06-GPS Ad vin BV ADW Software bvba Aerodata Int. Surveys Altus LNR Net Amdico BV ARCADIS Nederland BV Azimuth Geodetic Breijn BV Centric IT Solutions Cmedia Productions BV Eurosense BV eXQte Facto Geo Meetdienst Geo Business Nederland GEOCART Herten GeoCensus BV Geodesie en GIS Geodan BV Geo-lnformatie Nederland (GIN) GeoMetius BV Geon Geosparc GeoVISAT Grontmij Nederland BV Hawar It Ingenieursbureau Zondag/BOB BV Intergraph Benelux BV SG I Kadaster Kragten Leica Geosystems BV LNRGIobalcom BV Magellan Navigation BV MX.Systems Nautikaris BV NEO BV Nieuwland Opleidingen BV Oranjewoud Pitney Bowes Business Insight Pol Geotechniek BV Prezent Internet BV Realworld Systems BV Repromat BV RPS BCC BV Slagboom en Peeters Luchtfotografie Stichting Arbeidsmarkt Geo Stichting De Hollandse Cirkel Tablin Technisch Adviesburo BV Terra Imaging BV Topcon Nederland Tracé Detachering Uitgeverij Artemis Vicrea Solutions BV Visser Assen Deelnemerslijst per 7 oktober 2009. Wijzigingen voorbehouden. Datum: woensdag 2 december Tijd: 11.00 -11.30 uur Thema: Inwinnen Spreker: Henk Lambers (Area Sales Manager, BLOM) Pictometrie is een nieuwe wijze van geo-data inwinnen. De circa vijfjaar oude techniek is aanvullend op de traditionele fotogram metrie (het interpreteren en opmeten van geografisch beeldmateriaal). In een pictometrisch informatiesysteem kunnen luchtfoto's niet alleen loodrecht van boven worden bekeken, maar ook 'oblique'(vogelvluchtperspectief) en dat vanuit meerdere hoekposities. De beelden zijn scherper en nauwkeuriger en geometrisch ingepast (met straatnamen en andere geografische kenmerken erin geprojecteerd), een belangrijke voor waarde voor geografische toepassingen. Gebruikers kunnen via webservices op laagdrempelige wijze toegang krijgen tot het systeem (een van de gebruikers is bijvoorbeeld Microsoft, zie www.bing. com/maps onder de optie 'bird's eye'). Datum: woensdag 2 december Tijd: 11.00-11.30 uur Thema: Bouw Infra Spreker: Wim de Haas (senior-adviseur Informatie-architectuur, Rijkswater staat) Rijkswaterstaat gaat mee in de trend naar meer marktwerking. Aannemers die langlopende contracten voor het beheer en onderhoud van wegen gegund krijgen, moeten ook de geo-informatiesystemen op orde te houden. Rijkswaterstaat laat zien dat ze samen met de markt tot vergaande innovaties komt. Voorbeelden zijn de grondradar die onder meer de dikte van asfalt onder het wegdek kan meten, en de IJkdijk. Deze proefdijk, die is uitgerust met sensoren, moet inzicht geven in hoe de dijk zich gedraagt en Hoe betere voorspellingen mogelijk zijn. Gegevens over onder meer temperatuur en waterstanden worden via webservices verzonden (Sensor Web Enablement). Datum: woensdag 2 december Tijd: 11.30 -12.00 uur Thema: Inwinnen Spreker: Jolle Jelle de Vries (directeur Geomaat) Het mobiel inwinnen van geodata is een ontwikkeling die steeds meer terrein wint.Veiliger, snelleren nauwkeuriger, zijn in een notendop de beweegredenen. Landmeters hoeven niet meer de hele nacht aan de kant van de weg te staan, verkeersmaatregelen (wegafzettingen) zijn niet meer nodig. Bovendien levert de mobiele technologie meer informatie op. Naast geografische informatie worden ook administratieve gegevens over het betreffende weggedeelte verzameld, bijvoorbeeld over de belijning van de weg en welk type vangrail is gebruikt. Naast kaartmateriaal worden er ook videobeel den gemaakt van het wegtracé. Deze informatie is nuttig voor wegonderhoud. Datum: woensdag 2 december Tijd: 12.00 -12.30 uur Thema: Inwinnen Spreker: Maarten Bomers (Sales Coördi nator Europe, Fugro) Persistent Scatterer Interferometry (PSI) is een circa twee jaar oude door weten schappers ontwikkelde technologie die zwaar bewerkte beelden van radarsatel- lietopnamen gebruikt en interpreteert om zo deformaties van objecten op het maaiveld aan te geven. De PSI-techno- logie geeft aan welke deformaties in het verleden hebben plaatsgevonden en is interessant voor onder meer verzekeraars bij het beoordelen van schadeclaims. Ook overheden, projectontwikkelaars en aan nemers kunnen met de PSI-technologie de zwakke plekken in de ondergrond bij hun (toekomstige) bouwlocaties in beeld brengen als aanvulling op bestaande ouderwetse deformatiemetingen. 50 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 52