Personeel van buiten aantrekken Ondergrond in kaart Netcentrisch werken Thermografische atlas Geo op de akker Beheer van basisregistraties: 'Slim koppelen' Datum: woensdag 2 december Tijd: 12.00 -12.30 uur Thema: Opleiden Detachering Spreker: Wim Ploeg (Nieuwland) Als gevolg van de economische crisis neemt het aanbod van medewerkers van uit andere disciplines en achtergronden toe. Werkgevers hebben op dit moment een veelheid aan keuze uit gemotiveerd personeel - denk aan ICT-personeel en bouwkundigen - dat met de nodige opleiding een vliegende start kan maken in de geo-informatiesector. Volgens schat ting kan een aantal van 250 medewerkers vrij snel een baan vinden in de branche. Van oudsher is er een groot aandeel overheidsorganisaties. Het toenemend gebruik van geo-informatie-data voor nieuwe (commerciële) toepassingen doet een toestroom aan private bedrijven ontstaan. Hierdoor zal de arbeidsmarkt op GIS-gebied nog verder aantrekken. Datum: woensdag 2 december Tijd: 12.00 -12.30 uur Thema: Bouw Infra Spreker: Sjaak Versluis (directeur WION Support) Vanwege de toenemende bouwacti viteiten in met name stedelijk gebied groeit de behoefte aan informatie in de ondergrond, met name over de ligging van kabels en leidingen. Het instrument hiervoor is de WION (Wet Informatie uitwisseling Ondergrondse Netwerken). Aannemers zijn verplicht een melding te doen in het KLIC-systeem van het Kadaster, voordat zij met hun graafwerk beginnen. Data over de ligging van pijpen en kabels zitten niet in dit systeem. Voor de duizenden netbeheerders bestaat de verplichting de geografische gegevens van het eigen ondergrondse kabel- en leidingennet betrouwbaar en up-to-date te registreren in een elektronisch systeem. Ondergrondse objecten moeten tot op één meter nauwkeurig op de kaart staan, een geografische vraagstuk. Datum: woensdag 2 december Tijd: 15.30 -16.00 uur Thema: Beheer Spreker: Ben van Lier (Accountdirecteur overheid, Centric IT Solutions) Netcentrisch werken is de naam voor een nieuwe wijze van informatievoorziening die al in gebruik is bij Defensie. Network Centric Warfare stelt Nederlandse soldaten in Afghanistan bijvoorbeeld in staat via een superbeveiligde intranetverbinding te communiceren met Amerikaanse collega's op de grond of in de lucht. Met behulp van geo-informatie wordt de volledige situatie van een oorlogsgebied in beeld gebracht. De Nederlandse overheid wil netcentrisch werken introduceren in de rampen- en crisisbestrijding. Oogmerk is de informatievoorziening tijdens een calamiteit te verbeteren. De verschillende actoren gaan in een webbased informa tienetwerk samenwerken, hun informatie bundelen en beschikken zo over één duidige gegevens waar het personeel zich bevindt en hoeveel gebruikers het gebouw dat in brand staat bijvoorbeeld telt. Met behulp van GIS wordt deze inter actie driedimensionaal gevisualiseerd. Datum: woensdag 2 december Tijd: 15.30 -16.00 uur Thema: Ruimtelijke Ordening/Milieu Sprekers: Jan Luijten (gemeente Nijme gen) en Vincent Kuypers (Alterra) Dakthermografie heet de infraroodtech- niek die het warmteverlies in woningen zichtbaar maakt. Slecht geïsoleerde daken stralen meer warmte uit - en kleuren dus roder op de infraroodbeelden - dan beter geïsoleerde daken. Nijmegen beet vorig jaar het spits afin gemeenteland met een grote scanoperatie in vier wijken. De warmteverliezen worden op een kaart van de gemeente geprojecteerd. Deze ther mografische atlas is voor burgers te raad plegen op de website van de gemeente. Eigenaren van huizen en bedrijfspanden hebben voorlichting van de gemeente gekregen om het temperatuurverlies te beperken. Nijmegen hoopt haar bewoners te stimuleren hun panden te isoleren. Datum: woensdag 2 december Tijd: 16.00 -16.30 uur Thema: Ruimtelijke Ordening/Milieu Spreker: Sytze de Bruin (onderzoeker geo-informatie, Wageningen Universiteit) Geo-akkeroptimalisatiesoftware wordt gebruikt voor een optimale inrichting van akkerbouwpercelen. De exacte geometrie van een perceel (tot op de centimeter nauwkeurig) stelt de agrariër in staat de optimale, meest efficiënte rijpaden voor zijn trekker uit te stippelen. De interesse onder agrariërs om GIS-systemen aan hun bedrijfsmanagementsystemen te koppe len is groot. Zo kunnen de boeren zelfana lyses maken om bijvoorbeeld te bepalen welke zones op de akker extra aandacht in de vorm van zaden of een aangepaste mestgift nodig hebben. Het ideaalbeeld is dat apparatuur op de tractor automatisch regelt dat de mestgift wordt aangepast aan de lokale behoefte. De ontwikkeling daar naartoe is ingezet. Datum: woensdag 2 december Tijd: 16.00 -16.30 uur Thema: Beheer Spreker: Kees de Zeeuw (Manager product- en procesinnovatie GEO, Kadaster) De basisregistraties, waarin de overheid gegevens opslaat van personen, adres sen, gebouwen, kadastrale informatie en topografie, moeten aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Aan het beheer ervan kleven echter nog beperkingen. Zo richten basisregistraties zich op de actuele situatie en zijn ze tweedimensionaal. Ook wordt er vooral gewerkt aan koppelingen op basis van inhoud. Onder de noemer'Slim kop pelen'doen zich twee extra mogelijkheden voor, namelijk koppelen op'locatie'(hier komt de kracht van geo-informatie duide lijk naar voren) en logica. Woorden die qua betekenis op elkaar lijken worden aan een en hetzelfde gegeven toegeschreven. De logica in combinatie met locatie en inhoud kan er in de toekomst voor zorgen dat de koppeling van gegevens betrouwbaarder, eenduidiger en eenvoudiger wordt.

Geo-Info | 2009 | | pagina 53