Imago en onderwijs vernieuwen Opleidingbreed aandacht voor geo-ICT Geo-marketing Virtuele stad Slimme 'verdeelstekker' Verrijkte werkelijkheid Datum: donderdag 3 december Tijd: 10.15 -10.45 uur Thema: Opleiden Detachering Spreker: Elise van der Wulp (projectlei der stichting Arbeidsmarkt Geo) De stichting Arbeidsmarkt Geo wil de bekendheid van het geo-vak vergroten, het imago verbeteren en het onderwijs vernieuwen. De geo-markt kijkt tegen een structureel tekort aan gekwalificeerd personeel aan. Het werven van personeel op de opleidingen blijft problematisch. De uitstroom is dusdanig laag, dat opleidin gen zelfs voor hun voortbestaan moeten vrezen. De Hogeschool Utrecht kent als enige hbo-instelling een dagopleiding. De stichting werkt nu aan een volwaardige vierjarige mbo-opleiding Geo-informatie, waarin tevens aandacht is voor analyse en visualisatie. Samen met het bedrijfsleven zijn voor deze nieuwe opleiding beroeps profielen opgesteld. In september is de campagne Go Geo gestart om het vakge bied geo-informatie onder de aandacht te brengen in de hele onderwijsketen, van scholier tot student (zie www.gogeo.nl). Datum: donderdag 3 december Tijd: 11.30 -12.00 uur Thema: Opleiden Detachering Spreker: Martien Molenaar (rector ITC) Door de verbreding van het vakgebied is geo-informatie geen eenduidig vak gebied meer. In plaats van één centrale beroepsgroep is een veelvoud van beroepsprofielen met een nadrukkelijke geo-component ontstaan. Van inwinning van gegevens is het accent verschoven naar het beheren, bewerken en presen teren ervan in omvangrijke databases. Van deze'geo-professional nieuwe stijl' worden andere competenties gevraagd. Competenties die het onderwijs moet leveren.Tal van opleidingen moeten geo- informatische aspecten inbrengen in hun lesprogramma. Opeen aantal universitei ten na gebeurt dat nog maar sporadisch. In hbo- en mbo-opleidingen komen geo- ICT-aspecten nog nauwelijks aan bod. Datum: donderdag 3 december Tijd: 12.00 -12.30 uur Thema: Financiële dienstverlening Spreker: Jasper Dekkers (onderzoeker bij SPINlab, VU Amsterdam) Steeds meer bedrijven gebruiken geo- informatie bij hun marketing, bijvoorbeeld bij de locatiekeuze van een nieuwe vestiging of bij het selecteren van adres sen voor een direct-marketingcampagne. Geo-informatie biedt echter meer moge lijkheden. Veel strategische marketing concepten hebben namelijk een expliciet ruimtelijke component. In de praktijk wordt met dit gegeven nog maar weinig gedaan. Een zo'n strategisch onderwerp is innovatieadoptie. Met kortingsacties kunnen bedrijven klantgegevens ver zamelen (postcode) bij de verkoop van nieuwe producten. Geo-informatie kan daarop inzicht geven in de vraag of er een ruimtelijke patroon zichtbaar is in de acceptatie van een innovatie. Is er een geclusterd patroon aanwezig, dan kan dit bijvoorbeeld duiden op succesvolle mond-tot-mondreclame. Datum: donderdag 3 december Tijd: 15.30 -16.00 uur Thema: Community Spreker: Mark Veth (CEBRA) Al zo'n zestien gemeenten in ons land houden er een digitale 3D-replica van hun eigen stad op na, te bekijken via internet. Voor het gemeentebestuur biedt deze virtuele wereld een uitgelezen kans in contact te komen met burgers en hen te laten participeren in de ontwikkeling van de gemeente. Voor de gemeentelijke dienst Geo-informatie betekent deze ont wikkeling een ingrijpende verandering. Werd dit gemeentelijke onderdeel voor heen pas laat bij het ontwikkelingsproces betrokken, door de komst van de virtuele stad is de dienst nu een spin in het web. De dienst is vaak de beheerder van de vir tuele basis en levert al het bronmateriaal in de vorm van luchtfoto's, cyclorama's en informatie over onder meer de kadastrale ondergrond en hoogteniveaus. Datum: donderdag 3 december Tijd: 16.00 -16.30 uur Thema: Visualisatie Sprekers: Erwin Nikkels (Globe Assistant) en Sef Valentijn (Samenwer- kingsknooppunt Limburg) Via speciale GIS-applicaties kan infor matie uit backoffice-systemen relatief eenvoudig beschikbaar worden gesteld op platformen als Google Maps, Microsoft Bing Maps en Apple iPhone-systemen. Earthconnector-technologie fungeert als een verdeelstekker die deze informatie snel kan visualiseren en combineren op een kaart. Hiervoor hoeven geen ingewik kelde interfaces tussen systemen meer te worden gebouwd. De wereldwijde standaarden die er zijn, maken de uitwis seling van informatie tussen verschillende systemen mogelijk. De ontwikkelingen op het gebied van mobiele toepassingen gaan razendsnel. Op dit moment lopen bijvoorbeeld proefprojecten met smart- phones, die milieu-inspecteurs in staat stellen tijdens inspecties meldingen van bijvoorbeeld illegaal afval te doen, foto's te maken en ook het backofficesysteem te raadplegen. Het systeem zoekt er de juiste GPS-coördinaten van de locatie bij. Datum: donderdag 3 december Tijd: 16.00 -16.30 uur Thema: Community Spreker: Michiel Munneke (Nuiaz) Laatste trend op het interactieve vlak is Augmented Reality View (letterlijk: toege voegde realiteit). Op het beeldscherm van de digitale camera op de mobiele telefoon wordt informatie toegevoegd over het object dat op dat moment live in beeld is. Richt de camera van de mobiel bijvoor beeld op een restaurant en direct komt het menu in beeld of een aantal recensies. De toepassing is ook geschikt voor het visualiseren van verborgen objecten, denk aan de chirurg die tijdens een operatie met röntgenbeelden bijvoorbeeld de foetus in de baarmoeder ook echt kan zien. Voor al deze toepassingen is geo- informatie de basis. 54 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 56